Muškarci u prosjeku godišnje zarade 13.572 kuna više nego žene
NA OKRUGLOM stolu "Rodna ravnopravnost u politici plaća - problemi i moguća rješenja", u organizaciji Kluba zastupnika HSS-a i Demokrata, predsjednik Demokrata Mirando Mrsić rekao je kako je jaz u plaćama između radnika i radnica u Hrvatskoj sve veći.
Mrsić je rekao i kako samo transparentna politika plaća može otkriti nejednakosti u sustavu plaća i tako stvoriti pretpostavke za uklanjanje uzroka te pojave.
"Žalosno je da se jaz u plaćama između radnika i radnica u Hrvatskoj produbljuje, umjesto da se smanjuje. To je društveni problem koji pogađa veliki dio građana Hrvatske i zato Demokrati žele otvoriti široku raspravu i nakon razgovora sa socijalnim partnerima uputiti taj prijedlog zakona u proceduru", istaknuo je Mrsić u srijedu na okruglom stolu u Hrvatskom saboru.
Transparentna politika plaća
Podsjetio je da je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u Europskom parlamentu rekla kako je fokus Komisije na ravnopravnosti plaća i smanjenu jaza između plaća muškaraca i žena i njihovih odnosa na vodećim pozicijama.
Koordinatorica za rad i socijalnu politiku u savjetu Demokrata Marina Kasunić Peris rekla je da je Hrvatska jedna od rijetkih država članica Europske unije koja u nacionalnom zakonodavstvu nema propisane mjere za uspostavu transparentne politike plaća koja bi pozitivno utjecala na jednaku plaću muškaraca i žena za jednak rad.
"Zato će Demokrati u saborsku proceduru uputiti Zakon o promicanju transparentnosti plaća kako bi u određenom području odgovorio na sve veću nejednakost među radnicima. Riječ je jednom od paketa zakona kojim Demokrati žele utjecati na uspostavu politike plaća u Hrvatskoj", istaknula je. Prije puštanja u proceduru zakon će poslati svim zainteresiranima, a posebno sindikatima i Hrvatskoj udruzi poslodavaca.
Višnja Ljubičić: Žene većina diplomiranih, a na upravljačkim razinama ni četvrtina
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je kako godinama upozorava na taj problem, a da su podaci poražavajući.
"Posljednjih 29 godina žene čine većinu diplomiranih na visokim učilištima, od 2005. oko 60 posto. No, na upravljačkim razinama u upravama, upravnim odborima i nadzornim odborima žena je svega 24,25 posto prema istraživanju iz 2014.", rekla je.
Dodala je i kako muškarci u prosjeku na godišnjoj razini zarade 13.572 kuna više nego žene, odnosno 1,68 prosječne hrvatske bruto plaće više, a posebno je, rekla je, loše stanje u mirovinama jer jaz u mirovinama između muškaraca i žena iznosi 21,6 posto.
Problem duboko ukorijenjen u društvo
Milica Jovanović, ispred Hrvatske udruge poslodavaca, istaknula je kako je HUP svjestan tih problema.
"Istraživanja ukazuju kako poslodavci kod kojih je ravnopravnost spolova zastupljena u većoj mjeri potiču ravnopravnost kao jedan od strateških prioriteta. U kompanijama koje potiču ravnopravnost vodstvo je uvjereno da poticanje ravnopravnosti utječe na pozitivne rezultate kompanije, financijski pokazatelji su bolji", rekla je.
Ana Miličević Pezelj iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske istaknula je kako je taj problem duboko ukorijenjen u društvo i da se često događa da ljudi nisu uopće svjesni problema nejednakosti plaća.
Ključ uspjeha u radu po mjeri čovjeka
"Država tu ima veliku ulogu i bez dobre politike plaća i poštivanje smjernica EU-a i ostalih međunarodnih ugovora neće doći do pomaka. Mi u SSSH već godinama upozoravamo da je ključ uspjeha u radu po mjeri čovjeka, a on sadržava: dobru plaću, zaštitu zdravlja, učenje i napredovanje, sigurnost radnog mjesta, pravo glasa na radnom mjestu i radno vrijeme koje će za cilj imati uskladiti poslovno i privatno", rekla je.
Na okruglom stolu sudjelovali su predstavnici iz Instituta za razvoj tržišta rada, Sindikata novinara Hrvatske, Sindikata umirovljenika Hrvatske, Predstavništva Europske Komisije u Hrvatskoj, CESI i zagrebačkog Pravnog fakulteta.