Najskuplja i najspektakularnija inauguracija u povijesti SAD-a
SVEČANOSTI vezane uz inauguraciju novog predsjednika Baracka Obame će koštati 150 milijuna dolara, a što je rekordna svota u američkoj povijesti. Inauguracija će se održati u utorak 20. siječnja.
Osim same inauguracije, proces uključuje ritualno putovanje vlakom od Philadelphije do Washingtona, veliki glazbeni koncert na kojem će nastupate vodeće pop i rock zvijezde te 10 inauguracijskih balova.
Putovanje je održano jučer povijesnim vlakom koji je napustio postaju u 30. ulici Philadelphije - istoj onoj koju je u ožujku 1861. godine napustio Abraham Lincoln, predsjednik s kojim se Obama najviše voli identificirati.
Na današnjem koncertu će, pak, nastupati Beyonce Knowles, Sheryl Crow, Stevie Wonder i Bruce Springsteen, a tijekom njega će povijesne govore čitati ugledni glumci Denzel Washington i Queen Latifah. Kablovska televizija HBO je platila 2,5 milijuna dolara za prava na direktni prijenos tog spektakla.
Za sutra su zakazane inauguracijske molitve, svečani ručkovi te koncert posvećen obiteljima pripadnika oružanih snaga, a kojeg će uveličati tinejdžerska zvijezda Miley Cyrus te braća Jonas. Taj koncert će prenositi Dysney Channel.
Organizatore od mogućeg atentata više brinu vrijeme, logistički problemi i prostitucija
Za Obaminu inauguraciju se već sada zna da će biti najspektakularnija u povijesti, s obzirom da joj namjerava svjedočiti čak 2 milijuna ljudi. To je već sada izazvalo strahovite transportne i logističke probleme u Washingtonu, gdje je proglašeno izvanredno stanje.
Kako bi se izbjeglo da sigurnosne službe budu dodatno opterećene, stranim državnicima je diskretno rečeno da ne dolaze na inauguraciju, odnosno da taj događaj promatraju isključivo preko TV-ekrana. Sigurnosne službe, inače, pretpostavljaju da većina prijetnji atentatom na Obamu o kojima su u posljednje vrijeme govorili mediji nisu previše ozbiljne.
Jedan od problema za gradske vlasti je invazija prostitutki koje se nadaju povećanom prometu. Zbog toga su u mnogim dijelovima američke prijestolnice postavljeni znakovi kojima se zabranjuje prostituiranje, a što je revoltiralo neke od građana, koji smatraju da time Washington dolazi na zao glas.
Samom Obami bi, pak, najveći problem moglo predstavljati vrijeme, odnosno nezapamćeni val hladnoće koji je pogodio američku Istočnu obalu. Pretpostavlja se da će zbog toga ceremonije na otvorenom trajati kraće nego što je to bilo uobičajeno. Obama prilikom vlastitog govora sasvim sigurno neće nastojati oboriti rekord svog prethodnika Williama Harrisona koji je 1841. godine prkosio oluji i govorio dva sata, a potom dobio upalu pluća i umro mjesec dana nakon stupanja na dužnost.
"Da li je primjerena takva raskoš i rasipnost u doba ekonomske krize?"
U američkim medijima se, inače prilično diskretno, javljaju glasovi koji u pitanje dovode nužnost da Obamina inauguracija izazove takvo trošenje novca i državnih resursa u trenutku kada su SAD upetljane u dva rata, odnosno pogođene nesagledivom ekonomskom krizom i nezamislivim proračunskim deficitom.
Neki od komentatora podsjećaju da je Bush prije četiri godine od strane vodećih medija bio razapinjan kao neodgovorni rasipnik kada je za svoju drugu inauguraciju potrošio neusporedivo manje novca, a kao suprotni primjeri su se navodile skromne ceremonije predsjednika Wilsona 1917. godine i predsjednika Franklina Roosevelta 1945. godine održane za vrijeme trajanja prvog i drugog svjetskog rata.
Odgovarajući na kritike, Linda Douglass, glasnogovornica inauguracijskog odbora, tvrdi da su troškovi djelomično pokriveni iz privatnih izvora, odnosno od strane najvećih financijskih donatora Obamine izborne kampanje. Među njima se najviše ističe Penny Pritzker, hotelski magnat iz Chicaga, koja je prikupila 300.000 dolara.
D.A.
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati