"Nije nam trebala EK da shvatimo da u Hrvatskoj ima korupcije"
HRVATSKA od Europske komisije nije dobila nikakvu opomenu vezano za borbu protiv korupcije i prava manjina, nego tek očekuje dogovor zemalja članica EU-a o mjerama koje će trebati poduzeti za otvaranje pregovora u poglavlju pravosuđe i temeljna ljudska prava, posljednja je medijska objava iz krugova bliskih Vladi, a koja se odnosi na neslužbene informacije o tome da je Europska komisija zauzela stav da ne preporučuje otvaranje pregovora o poglavlju pravosuđa i temeljnih ljudskih prava s Republikom Hrvatskom zbog toga što Hrvatska nije dovoljno učinila u reformi pravosuđa.
Neki mediji danas su objavili kako je Hrvatskoj već, naime, upućena opomena te kako je članovima Europske unije poslan dokument u kojem se od njih traži uvođenje sustava mjera koje Hrvatska mora ispuniti želi li otvoriti pregovore o pravosuđu i ljudskim pravima.
Premijer Ivo Sanader danas je demantirao navode da je Europska komisija odgodila pregovore s Europskom unijom u poglavlju pravosuđa, objasnivši kako se radi o "dogovoru o tajmingu s Europskom komisijom". Sanader odbacuje nagađanja da se Hrvatskoj zamjera stanje s nacionalnim manjinama, korupcija i izostanak reforme pravosuđa, naglasivši da ne postoji takva ocjena, nego da je riječ o razlici u mišljenjima unutar Europske komisije.
Sve informacije vezane za odgađanje pregovora za sada su, naglašava Sanader, samo neslužbene, ali priznaje kako "ni sam nije zadovoljan kako napredujemo" te kako "bismo mogli i brže".
Pusić: Nije nam trebala EK da shvatimo da u Hrvatskoj ima korupcije
Čula sam o tome da Europska komisija odgađa pregovore, iako nemam ni sama još nikakvu službenu potvrdu o tome. Što se tiče korupcije, odnosno neuspjele borbe protiv korupcije na koju je ukazala, nije nam trebala Europska komisija da nam to kaže. Mi smo toga i sami itekako svjesni", kazala je u razgovoru za Index predsjednica HNS-a Vesna Pusić, zamoljena za komentar o gore spomenutim neslužbenim informacijama. Pusić napominje kako u prilog tome ide i činjenica da je Hrvatska u posljednje vrijeme svjedočila i nizu afera koje su dodatno ukazale na postojanje korupcije u Hrvatskoj, ističući kao najsnažniji primjer aferu Maestro.
"Nakon afere Maestro premijer je najavio ukidanje Hrvatskog fonda za privatizaciju, da bismo sada doživjeli da taj Fond, ne samo da nije ukinut, nego da četiri ministra koja su u njemu ostala što žurnije, dok mogu, privatiziraju još snažnije", kaže Pusić, te dodaje: "Ne treba nam Europska komisija da nam kaže da tu nešto smrdi, to se vidi golim okom".
Vlada i Sabor još 2005. godine usvojili su strategiju reforme pravosuđa koja je sadržava akcijski plan za provedbu određenih mjera po tom pitanju. Što je od toga danas učinjeno?
"Na tom planu nije učinjeno ništa. Reformu pravosuđa ne mogu provoditi neke vrste Sanaderovih pomoćnika, to mora biti jedan snažni prepoznatljivi lider, ili liderica na tom području, koji će odoljeti pritiscima kojekakvih interesnih skupina. Jer takvih skupina u pravosuđu ima jako puno, koje brane svoje pozicije, a pitaj Boga kako su na njih i došle, i sad su se pretvorili u neovisne suce. Za reformu treba puno snage, energije, vjerodostojnosti i lideršipa, a to je sve izostalo", kaže Pusić. "Na nama koji dolazimo je da to popravimo u sljedećem mandatu", najavljuje samouvjereno predsjednica HNS-a.
Antunović: Ako dođe do odgađanja pregovora, to neće biti nimalo začuđujuće
Ako se informacija o tome da je Europska komisija zauzela stav da ne preporučuje otvaranje pregovora o poglavlju pravosuđa i temeljnih prava s Republikom Hrvatskom pokaže istinita, to neće nimalo začuditi potpredsjednicu SDP-a Željku Antunović jer, kako kaže u razgovoru za Index, opće je poznato da aktualna vlast ne poduzima ništa da bi spriječila korupciju u Hrvatskoj.
"SDP u kontinuitetu upozorava na ozbiljan problem rastuće korupcije u Hrvatskoj, a Vlada ništa ne poduzima na tom području. Vjerojatno misle da navodnim poduzimanjem mjera protiv niže rangiranih državnih službenika mogu zavarati javnost i stvoriti dojam da se bore protiv korupcije", kaže Antunović te dodaje kako se pitanje korupcije, kojega je hrvatska javnost u posljednje vrijeme, zahvaljujući brojnim aferama koje su izbile upravo u predizborno vrijeme postala itekako svjesna, ne bi povezivala s izborima.
"Pitanje korupcije vrlo je ozbiljan problem kojega mnogi, bez obzira na izbore, osjećaju na svojim leđima", zaključuje Antunović.
Šeks: Upozorenje komisije preoštro
I dok su ostale stranke jedva dočekale naći novi razlog kako bi raspravile o novom neuspjehu aktualne Vlade, predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks stao je u obranu Vlade i Sabora, kazavši kako upozorenje Europske komisije, za koje još uvijek nema nikakve službene potvrde, smatra "preoštrim".
Šeks napominje kako bi to stajalište bilo u neskladu s ocjenom Europske komisije iznesenom prilikom ulaska Hrvatske u pregovore i dobivanja statusa kandidata, jer je tada rečeno da je Hrvatska zrela demokratska država s vladavinom prava.
"U Hrvatskoj nema pravde, ali zato ima korupcije preko svake mjere"
Informaciju da će Europska komisija predložiti državama članicama EU da se ne otvore pregovori o poglavlju 23 pravosuđa i temeljnih prava s Republikom Hrvatskom, DC je imao već neko vrijeme, priopćeno je danas iz te stranke.
Ovo je, kako smatraju iz DC-a, loša poruka Ivi Sanaderu i njegovom timu za dosadašnji rad i to mjesec dana pred parlamentarne izbore.
"Činjenica je da u Hrvatskoj nema vladavine prava, nema pravde, ali zato korupcije ima preko svake mjere", kažu iz DC-a, te dodaju kako se upravo na području korupcije, na problem koje EK najviše ukazuje, najmanje učinilo.
B.S.
Foto: Index

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati