Njemačka želi kazniti Orbanovu Mađarsku

BUDUĆA njemačka vlada planira pritiskati Europsku uniju da oštrije reagira prema državama članicama koje krše temeljna načela Unije, poput vladavine prava, što je, prema pisanju Politica, jasna poruka Mađarskoj i Viktoru Orbanu.
Konzervativci predvođeni budućim kancelarom Friedrichom Merzom i njihovi vjerojatni koalicijski partneri iz Socijaldemokratske stranke (SPD) složili su se da EU treba suspendirati pravo glasa i uskratiti sredstva državama koje ne poštuju osnovne demokratske standarde, stoji u nacrtu koalicijskog sporazuma u koji je Politico imao uvid.
Iako Mađarska nije izričito spomenuta, nacrt se očito odnosi na tu zemlju, koja je već godinama pod optužbama da guši neovisnost pravosuđa, medijske slobode i druge demokratske norme.
Jače mjere protiv članica koje krše pravila
"Postojeće zaštitne mjere - od postupaka zbog povrede prava, preko uskraćivanja EU sredstava, do suspenzije članstva i prava glasa u Vijeću EU - moraju se primjenjivati dosljednije nego dosad", stoji u dokumentu koji su sastavili pregovarači konzervativaca i SPD-a.
Europski parlament je još 2018. pokrenuo prvi korak u postupku iz članka 7 protiv Mađarske zbog "ozbiljnih povreda temeljnih vrijednosti EU", no proces je zapao u ćorsokak zbog političkih nesuglasica među državama članicama.
Europska komisija je 2022. zamrznula oko 22 milijarde eura predviđenih za Mađarsku, zbog zabrinutosti oko ljudskih prava i pravosudne neovisnosti. Prošle je godine odmrznula više od 10 milijardi eura, što je izazvalo kritike.
Još jedan razlog sukoba između EU i Budimpešte je bliskost Orbanove vlade s Moskvom - Mađarska je više puta koristila pravo veta kako bi blokirala sankcije protiv ruskih oligarha i vojnih dužnosnika.
Kako bi se takvo blokiranje ubuduće izbjeglo, buduća njemačka vlada najavila je da će zagovarati proširenje sustava kvalificirane većine u Vijeću EU, osobito kad je riječ o vanjskoj i sigurnosnoj politici, uključujući donošenje sankcija. Time bi se preskočilo mađarsko pravo veta.
Povratak njemačkog utjecaja u Europi
Koalicijski partneri planiraju i veći angažman Njemačke na europskoj sceni, posebno kroz tzv. Weimarski trokut - neformalni savez Njemačke, Francuske i Poljske. Pod vodstvom dosadašnjeg kancelara Olafa Scholza odnosi Berlina s Parizom i Varšavom zahladnjeli su, ali Friedrich Merz najavio je da će prve službene posjete kao kancelar obaviti upravo ondje.
"U okviru Weimarskog trokuta nastojat ćemo usko koordinirati sve bitne teme europske politike kako bismo djelovali ujedinjenije u korist EU", navodi se u nacrtu sporazuma.
Također, konzervativci žele stati na kraj tzv. "njemačkom glasu" - praksi suzdržavanja Njemačke u EU glasanjima kad njezina ministarstva ne postignu dogovor. Merz je najavio da pod njegovim vodstvom takvih slučajeva više neće biti. Ipak, dvije stranke se ne slažu oko načina na koji to treba provesti: konzervativci žele veću ulogu kancelara u određivanju stava Njemačke, dok SPD želi da se odluke i dalje donose dogovorom među ministarstvima.
Ovaj nacrt dio je šireg paketa privremenih dogovora iz 16 tematskih radnih skupina koje definiraju politiku nove koalicije. Završni koalicijski sporazum očekuje se sredinom travnja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati