Nova podvarijanta omikrona zaslužna za 82 posto zaraza u Danskoj
OMIKRON varijanta virusa SARS-CoV-2, čiji je najčešći oblik poznat kao BA.1, sada predstavlja gotovo sve zaraze koronavirusom na svijetu, iako je dramatičan porast slučajeva već dosegao vrhunac u nekim zemljama.
Znanstvenici sada prate porast slučajeva uzrokovanih "bliskim rođakom" omikron varijante poznatim kao BA.2, koji počinje nadjačavati BA.1 u dijelovima Europe i Azije, piše Reuters.
>> Znanstvenici: Nova podvrsta omikrona BA.2 nije razlog za paniku
Reuters je napisao pregled dosad svih poznatih informacija o novoj podvarijanti omikrona.
BA.1 oblik omikrona bio je zaslužan za 98.9 posto svih zaraza koronavirusom na svijetu zaključno s 25. siječnja 2022. godine. Riječ je o svim zarazama koje su prijavljene u javnoj bazi podataka za praćenje virusa GISAID. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da je nekoliko zemalja prijavilo porast slučajeva zaraze BA.2 podvarijantom omikrona.
Osim BA.1 i BA.2, WHO priznaje još dvije podvarijante omikrona - BA.1.1.529 i BA.3. Sve te podvarijante omikrona u bliskom su srodstvu, ali svaka sadržava mutacije koje mijenjaju njeno ponašanje.
BA.2 podvarijanta predstavlja 82 posto zaraze u Danskoj
Trevor Bedford, komputacijski virolog u Centru za istraživanje raka Fred Hutchinson koji prati evoluciju koronavirusa, proučio je podatke u GISAID-u i prošlog petka na Twitteru napisao da BA.2 predstavlja oko 82 posto slučajeva zaraze u Danskoj, devet posto u Velikoj Britaniji i osam posto u SAD-u.
BA.1 se lakše prati od prethodnih varijanti virusa jer nema jedan od tri gena koje cilja obični PCR test. Pretpostavlja se da je BA.1 podvarijanta uzrokovala sve slučajeve zaraze kod kojih je uočena takva kombinacija gena. Niti BA.2 podvarijanta, poznatija kao i "skrivena" podvarijanta, nema spomenuti gen. Znanstvenici je ipak prate na isti način na koji su pratili i prethodne varijante, uključujući i deltu. Preciznije, broje genome virusa koji se predaju bazama podataka poput spomenutog GISAID-a.
Kućni testovi mogu prepoznati BA.2 podvarijantu, ali ne i reći koja je varijanta virusa uzrokovala zarazu, piše Reuters.
Je li BA.2 podvarijanta zaraznija?
Neki rani izvještaji sugeriraju da je BA.2 zaraznija od već iznimno zarazne BA.1, ali za sada nema dokaza da je vjerojatnije da će izbjeći zaštitu od cjepiva.
Danski stručnjaci prema preliminarnim podacima procjenjuju da bi BA.2 mogla biti jedan i pol puta zaraznija od BA.1. Kažu da nije izgledno da BA.2 uzrokuje teži oblik bolesti covid-19.
Agencija za sigurnost u zdravstvu Velike Britanije (HSA) provela je preliminarnu analizu procesa traganja za bliskim kontaktima zaraženih u periodu od 27. prosinca 2021. do 11. siječnja 2022. godine u Engleskoj. Prema njoj izgleda da je transmisija virusa unutar kućanstava veća među kontaktima osoba koje su zaražene BA.2 podvarijantom od onih koji su zaraženi drugim podvarijantama.
HSA je u izvještaju podnesenom 28. siječnja kazala da nije pronašla dokaze da različite forme omikrona spuštaju učinkovitost cjepiva.
"Dobra vijest je da cjepiva pomažu da ljudi ne završe u bolnicama i ne umru"
Dr. Egon Ozer, stručnjak za zarazne bolesti na Medicinskom fakultetu Feinberg Sveučilišta Northwestern u američkom gradu Chicagu, drži da je važno otkriti uživaju li osobe koje su se zarazile BA.1 podvarijante omikrona varijante zaštitu od forme BA.2.
"Toga su se pribojavali u Danskoj, gdje su neka žarišta u kojima je zabilježen velik broj slučajeva zaraze BA.1 podvarijantom prijavila porast zaraza podvarijantom BA.2", rekao je Ozer.
"Ako osobe koje su se zarazile BA.1 podvarijantom nisu zaštićene od podvarijante BA.2, tada bi trenutni val zaraza mogao nalikovati dvogrboj devi. Prerano je za reći hoće li se to dogoditi", dodao je Ozer.
"Dobra vijest je ta da će cjepiva i booster doze pomoći da osobe ne završe u bolnicama te da ne umru", zaključio je Ozer.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati