Novi korak u borbi protiv raka: Razvijeni nanosenzori za detekciju kancerogenih tvari
AMERIČKI znanstvenici su razvili minijaturni nanosenzor koji može detektirati čak i male količine toksina koji uzrokuju rak ili pratiti učinak pojedinih lijekova protiv raka unutar živih stranica. Javnost je o otkriću informirana putem stručnog časopisa Nature Nanotechnology.
"Razvili smo izrazito mali nanosenzor koji može detektirati molekule koje uzrokuju rak te pratiti djelovanje lijekova unutar svake žive stanice. Mnogo je manji od stanice u vašem tijelu. Toliko malen, da ga se može staviti i u okruženja koje su dosad bila nedostupna većim senzorima", rekao je u intervjuu za Reuters Michael Strano sa Tehnološkog instituta u Massachusettsu (MIT), koji je radio na istraživanju.
Strano je rekao kako su senzori sačinjeni od tankih žarnih niti molekula ugljika, poznatih kao ugljikove nanocijevi. Te niti su oko tisuću puta tanje od vlasi ljudske kose. Strano je rekao kako se svjetlosni signal senzora, koji emitiraju fluorescentnu svjetlost, mijenja kada su u doticaju sa DNK, unutar stanice. Riječ je o svjetlosti koju se može detektirati u infracrvenom spektru, a ljudsko tkivo ne emitira tu frekvenciju. Ove promijene frekvencije znanstvenicima pomažu za lociranje specifičnih molekula. "To je nešto poput molekularnog otiska prsta", rekao je Strano.
I.M.
Foto: Ilustracija

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati