Valentina Tereškova

VALENTINA Tereškova jedna je od najpoznatijih imena iz astronautike. Rođena je 1937. godine u selu Maslenikovu (Jaroslavska oblast) te je ušla u povijest kao prva žena u svemiru. Postala je jedna od najvećih sovjetskih ikona, a i danas je aktivna te poznata po političkom angažmanu. Podržava Putina i pomogla mu je da zadrži ovlasti predsjednika.
Astronautkinja Tereškova
Tereškova je postala svemirska pionirka 16. lipnja 1963. godine, kada je u okviru misije Vostok 6 otputovala u svemir. Bez prethodnog iskustva u pilotiranju, Tereškova je bila izabrana za misiju zbog svojih vještina u skakanju padobranom, čime je stekla kvalifikacije za svemirsku misiju.
U ono vrijeme padobranci su bili idealni kandidati jer su kozmonauti morali biti sposobni izvoditi složene manevre prilikom spuštanja na Zemlju. Misija Vostok 6 trajala je 71 sat, a tijekom nje Tereškova je napravila 48 krugova oko Zemlje. Zanimljivo je da je u to vrijeme u svemiru bio i drugi sovjetski kozmonaut, Valerij Bikovski, koji je otputovao u Vostoku 5 dva dana ranije. Dva svemirska broda bila su međusobno udaljena 4.5 kilometara.
Nakon povratka iz svemirske misije Tereškova je stekla široku međunarodnu slavu. Osvojila je mnoge nagrade i priznanja, uključujući titulu Heroja Sovjetskog Saveza, najviše odlikovanje u bivšem SSSR-u.
1969. godine skoro je ubijena kada je prisustvovala paradi sovjetskih kozmonauta. Na manifestaciji se pojavio atentator koji je planirao ubili Leonida Brežnjeva te je pucao u auto u kojem je bila Tereškova.
Političko djelovanje
Tereškova je bila i ostala važna politička figura. Godine 1966. postala je aktivna članica Vrhovnog sovjeta SSSR-a, u kojem je ostala sve do 1991. godine.
Imala je značajnu ulogu kao direktorica Sovjetskog ženskog odbora te je bila posvećena unapređenju prava žena u Sovjetskom Savezu. Od 1974. do 1991. godine bila je članica predsjedništva Vrhovnog sovjeta, a 1997. godine umirovila se iz ruske vojske s činom general-majorice.
Nakon povlačenja iz vojne službe Tereškova je nastavila političku karijeru. Godine 2008. postala je zamjenica predsjedatelja parlamenta Jaroslavske oblasti kao članica stranke Jedinstvena Rusija. Tri godine kasnije izabrana je u Državnu dumu, gdje je i danas aktivna.
Njezin politički angažman postao je predmet kontroverzi 2020. godine, kada je bila ključna osoba u uvođenju amandmana na ruski ustav, koji je omogućio predsjedniku Vladimiru Putinu da ostane na vlasti duže od uobičajenog vremenskog ograničenja za predsjednički mandat.
