Reinhard Heydrich

REINHARD Heydrich (7. ožujka 1904. – 4. lipnja 1942.) bio je visoki dužnosnik nacističke Njemačke, poznat po svojoj ključnoj ulozi u organizaciji Holokausta. Tijekom svoje karijere obnašao je funkcije šefa Glavnog ureda sigurnosti Reicha (RSHA), koji je obuhvaćao Gestapo, Kriminalnu policiju i Sigurnosnu službu (SD). Osim toga, služio je kao zamjenik protektora u Protektoratu Češke i Moravske, gdje je bio poznat po brutalnoj represiji protiv lokalnog stanovništva.
Život prije nacističke karijere
Heydrich je rođen u Halleu, Njemačka, u glazbeničkoj obitelji. Njegov otac, Richard Bruno Heydrich, bio je skladatelj i osnivač konzervatorija, dok je majka, Elisabeth Krantz, bila pijanistica. Unatoč glazbenom okruženju, Heydrich je odabrao vojnu karijeru te se 1922. pridružio njemačkoj mornarici (Reichsmarine). Međutim, 1931. godine bio je prisiljen napustiti mornaricu zbog optužbi za neprimjereno ponašanje.
Uspon unutar SS-a i nacističke hijerarhije
Nakon napuštanja mornarice, Heydrich se pridružio Nacionalsocijalističkoj njemačkoj radničkoj partiji (NSDAP) i SS-u. Njegove organizacijske sposobnosti brzo su prepoznate, te je imenovan za vođu novoosnovane Sigurnosne službe (SD). Pod njegovim vodstvom, SD je postao ključna obavještajna organizacija unutar nacističkog režima. Godine 1939. preuzeo je vodstvo nad RSHA-om, čime je stekao kontrolu nad cjelokupnim sigurnosnim aparatom Trećeg Reicha.
Uloga u Holokaustu
Heydrich je bio jedan od glavnih arhitekata "Konačnog rješenja židovskog pitanja". Dana 20. siječnja 1942. predsjedao je na Wannsee konferenciji, gdje su visoki nacistički dužnosnici planirali i koordinirali sustavno istrebljenje europskih Židova. Njegova hladnokrvnost i učinkovitost u provođenju genocidnih politika donijele su mu nadimke poput "Plave zvijeri" i "Praga mesara".
Atentat i smrt
Dana 27. svibnja 1942., Heydrich je teško ranjen u atentatu koji su izveli pripadnici čehoslovačkog pokreta otpora, trenirani od strane britanske tajne službe (SOE), u operaciji poznatoj kao "Operacija Antropoid". Unatoč početnim izgledima za oporavak, preminuo je 4. lipnja 1942. od posljedica sepse uzrokovane ozljedama.
Nakon njegove smrti, nacistički režim proveo je brutalne odmazde nad češkim stanovništvom. Najpoznatiji primjer je uništenje sela Lidice, gdje su svi muškarci stariji od 16 godina pogubljeni, a žene i djeca deportirani u koncentracijske logore. Slično je stradalo i selo Ležáky. Ove represalije imale su za cilj zastrašiti stanovništvo i ugušiti svaki oblik otpora protiv okupacijskih vlasti.
