Otac ubijenog Luke Marinca optužuje: Sutkinja je pogodovala ubojicama mog sina
"PONAŠANJE sutkinje koja je vodila proces protiv ubojica mog sina bilo je nedolično, a svojim je ponašanjem primarno, ali i sekundarno pogodovala optuženima odnosno ubojicama mog sina", naveo je otac ubijenog 19-godišnjeg Luke Marinca, Darko, koji je predstavku o nedoličnom ponašanju sutkinje uputio predsjedniku Općinskog suda u Zagrebu Vinku Mioču još u srpnju ove godine.
Bezobrazan i bešćutan odgovor na koji se čekalo 4 mjeseca i 21 dan
Luka Marinac, 19-godišnji je mladić kojeg su ispred njegova doma na smrt pretukli 16-godišnjak i 17-godišnjak. Dva maloljetnika su nakon noćne pijanke i svađe, nogama i rukama isprebijali Luku po glavi i tijelu u stanu na Radničkoj cesti. Tada se od udaraca Marinac onesvijestio i nedugo zatim umro. Tijelo je kasnije pred zgradom pronašao susjed. Policija je to kazneno djelo kvalificirala kao nanošenje teške tjelesne ozljede sa smrtnom posljedicom, a maloljetnici su, kako neslužbeno saznajemo, na koncu dobili najviše šest mjeseci do tri godine boravka u Odgojnom zavodu.
Tri osnovna previda sutkinje
Suđenje je bilo zatvoreno za javnost, a zbog članka 55. Zakona o sudovima za mladež u kojem decidirano stoji kako se u postupku maloljetnicima ne smiju objavljivati ni tijek postupka ni pravomoćna ili nepravomoćna odluka. Index, poštujući zakon, ne može objaviti podatke koji su izneseni na suđenju kao ni identitet ubojica, a ni presudu, no ponašanje sudaca u ovom slučaju prema obitelji ubijenog mladića svakako spada u interes javnost koja mora znati za ponašanje ljudi zaduženih za pravdu.
"Sutkinja koja je vodila cijeli slučaj imala je po meni, tri gruba previda. Naime, roditelji ubijenog nisu pozvani na sud, također imponirala je, u negativnom smislu, njena uporna neodgovornost, nekultura, bezosjećajnost te potpuno ignoriranje zamolbe i zahtjeva za mogućnost dostojnog praćenje suđenja. Treće, i nikako ne manje bitno, je laganje odnosno neistinito odgovaranje na zahtjev o mogućnosti uvida u spis", kaže o suđenju otac Darko Marinac za Index, a koji je pismenim putem obavijestio predsjednika Općinskog kaznenog suda u Zagrebu o svim previdima.
"Morao sam objašnjavati sutkinji njen posao"
"Zamislite, morao sam joj objasniti da suđenje nije tajno, nego zatvoreno za javnost, te da se to ne odnosi na mene, budući sam u postupku oštećena strana", kaže Marinac kojem sutkinja ni nakon toga nije htjela dati spise na uvid, a tada je rekla kako ih "nikada neće ni zvati na sud kako bi svjedočili". Revoltirani Marinac otišao je tada kod predsjednika Odjela za mladež na Općinskom sudu, koji mu je dao za pravo, te osobno sredio da obitelj oštećenih dobije uvid u spis!
Intervenirao predsjednik Odjela za mladež
Tada je predsjednik Odjela za mladež rekao kako bi trebali biti pozvani na sud budući da su Marinčevi oštećena strana te da poznaju ubojice, posebice jednog od njih koji je živio kod njih. Naposljetku, unatoč rezolutnom "ne" sutkinje, obitelj ubijenog svjedočila je na suđenju, a uvidom u spis Marinac je sugerirao, a što mu je omogućeno, da se pozove još svjedoka na samo suđenje.
U odgovoru predsjednika Općinskog kaznenog suda Vinka Mioča na predstavku Darka Marinca o uvidu u spis, sasvim je drugačija verzija.
"Vama je uvid dozvoljen nakon što su iz spisa izdvojena izvješća Centra za socijalnu skrb, budući da su ona tajna, jer se radi o maloljetničkom postupku. Sutkinja mi je u svojem pisanom izvješću objasnila kako ste nesmetano izvršili uvid u spis", navodi predsjednik Mioč koji se nije očitovao o rezolutnom "ne" sutkinje na početku procesa, a na koju je morao utjecati predsjednik Odjela za mladež na Općinskom sudu.
Na suđenju dodirivao ubojice svog sina
No, Marinca je posebno pogodilo to što je tijekom sudskog procesa morao sjedati do ubojica svog sina. Štoviše, sutkinja ga je posjela tako da se s njima i dodirivao. Na prvom ročištu kada je bio svjedokom to je izdržao, no kada je vidio na drugom ročištu da će opet morati sjedati do ubojica, nije mogao izdržati te je izašao vani, što je i naglasio u svojoj predstavci. Odgovor predsjednika Mioča o ovom slučaju je u najmanju ruku, ako ne bezobrazan onda sasvim bešćutan.
Najgore tek predstoji
"Glede vašeg navoda da ste se dodirivali s 'ubojicama svog sina u sudnici', raspravna sutkinja navodi da ste bili saslušani kao svjedok na raspravi na mjestu predviđenim za saslušanje za svjedoka te ste potom izašli iz sudnice. Na drugom ročištu niste bili u sudnici", navodi predsjednik Mioč. Otac Darko, držeći u ruci odgovor predsjednika Mioča ne može se, kako kaže, načuditi i između ostalog i nepismenosti samog predsjednika Općinskog suda, te koliko je sudac Mioč išao daleko u obrani svoje kolegice sutkinje.
O primjedbama na Drugostupanjskom sudu
Slijedom događaja, ali i optužbi Darka Marinca na račun hrvatskog pravosuđa zatražili smo i dodatna pojašnjenja cijelog slučaja. U odgovoru glasnogovornika Općinskog kaznenog suda u Zagrebu Dražena Kevrića tvrdi se kako je predsjednik Općinskog kaznenog suda Vinko Mioč, još i prije pismenog odgovora primio Darka Marinca i to izvan radnog vremena predviđenog za rad sa strankama u kojem je pojašnjen cijeli slučaj.
"U pogledu načina pozivanja svjedoka i osiguravanja njihove nazočnosti na raspravi, ali i o zakonitosti svih drugih postupovnih radnji suda, konačnu će odluku donijeti drugostupanjski sud, budući da postupak u ovom trenutku nije pravomoćno okončan", navodi se u pismenom odgovoru na upit Indexa o slučaju Marinac, kao i pojašnjenje da kako je četiri mjeseca i dvadeset i jedan dan čekanja na odgovor zapravo trajanje procedure od zaprimanja prijedloga tužitelja pa do otpremanja presude.
Ilko Ćimić
Foto: Index

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati