Otkriće: Crne rupe zapravo su "zelene"
NAJNOVIJA studija u kojoj je korišten NASA-in opservatorij Chandra, pokazala je kako su crne rupe, jedna od najomraženijih svemirskih anomalija, zapravo "najzeleniji" izvor i potrošač energije.
Novo otkriće u opservatoriju Chandra pokazuje kako većina energije, koju materija oslobađa pri padu prema supermasivnoj crnoj rupi, zapravo formira visokoenergetske zrake, koje putuju gotovo brzinom svjetlosti od crne rupe te pritom stvaraju ogromne mjehure ili praznine u vrućem plinu u središtu galaksija.
Chandra je upotrijebljena ovdje kako bi se pobliže utvrdila energetska učinkovitost crnih rupa i to na dva načina: prvo, korištenjem Chandrinih slika unutarnjih dijelova galaksija, koji su upotrebljeni kako bi se procijenilo koliko je goriva crnoj rupi na raspolaganju, a nakon tog korištene su Chandrine slike kako bi se procijenilo kolika je energija potrebna da bi se proizveli ogromni mjehurići unutar vrućeg plina u galaksijama.
Ista učinkovitost automobile bi pogonila preko milijardu kilometara
Dio plina koji crna rupa privuče vjerojatno je odbijen energetskom aktivnošću crne rupe, no značajan dio ipak dođe do takozvanog horizonta crne rupe i na taj način postaje gorivo za stvaranje visokoenergetskih zraka. Studija je pokazala kako materija prema crnim rupama ne putuje ubrzano, već ujednačenim tempom kroz proteklih nekoliko milijuna godina.
"Te su crne rupe vrlo energetski učinkovite ali treba izuzetno dugo vremena da ih se ponovno napuni gorivom", kazao je jedan od autora studije, Steve Allen. Njegov kolega Cristopher Reynolds sa sveučilišta u Marylandu dodao je kako bi automobili mogli milijardu kilometara na svega par litara goriva, kad bi bili energetski učinkoviti poput crnih rupa.
Osim energetske učinkovitosti, ova studija pokazuje kako su crne rupe zdrave za okoliš i u jednom drugom smislu, jer energija koju stvaraju njihove zrake i koja zagrijava plin u središtima galaksija, sprječava ga da se ohladi i da formira nove zvijezde. Time crne rupe sprječavaju rast najvećih galaksija i njihovu nekontrolirano širenje na susjedne galaksije.
B.V.
Foto: chandra.harvard.edu

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati