"Beskoristan" organ koji liječnici nekad uklanjaju se možda bori protiv raka
U PREDNJEM dijelu našeg prsnog koša smjestila se mala žlijezda za koju se često kaže da je "beskorisna" u odrasloj dobi. No nedavno je retrospektivna studija (koja uspoređuje zastupljenost izloženosti mogućemu uzroku pojave u ispitnoj i kontrolnoj skupini u prošlosti) otkrila da se onima kojima se ukloni timus povećava rizik od smrti i razvoja raka.
Treba napomenuti da se radi o promatračkom istraživanju koje nije utvrdilo kauzalnost, samo korelaciju, odnosno koje nije dokazalo da se uklanjanjem te žlijezde uzrokuje rak ili druge smrtonosne bolesti. No znanstvenici svejedno upozoravaju da bi, dok ne saznamo o čemu se točno radi, bilo dobro pripaziti pri odluci o uklanjanju timusa. "Naime, možda se radi o povećem riziku", rekao je onkolog David Scadden, a prenosi Science Alert.
Funkcija timusa
Poznato je da u djetinjstvu timus ima ključnu ulogu u razvoju imunološkog sustava. Kada se žlijezda ukloni u mladoj dobi, maloljetni pacijenti znaju imati manji broj T-stanica, vrste bijelih krvnih stanica koje se bore protiv bakterija i bolesti te oslabljeni imunološki odgovor na cjepivo.
Kada uđemo u pubertet, timus se počinje smanjivati i proizvodi daleko manje T-stanica. Budući da se nalazi ispred srca, često se vadi tijekom kardiotorakalne operacije. U timusu nastaje i nekoliko tvari s hormonskim djelovanjem (timozin, timopoetin), ali njihova funkcija još nije posve razjašnjena.
Dvostruko veća vjerojatnost za smrt u roku od 5 godina
Koristeći se podacima o pacijentima iz državnog zdravstvenog sustava, znanstvenici u Bostonu usporedili su ishode pacijenata koji su bili podvrgnuti kardiotorakalnoj operaciji: 1146 njih je uklonjen timus, dok više od 6000 pacijenata (kontrolna skupina) nije.
Rezultati su pokazali da su oni koji su bili podvrgnuti timektomiji imali gotovo dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti u roku od 5 godina od kontrolne skupine, čak i nakon uzimanja u obzir spola, dobi, rase i drugih zdravstvenih poteškoća.
Dodatno, pacijenti kojima je uklonjen timus imali su i dvostruko veću vjerojatnost da će razviti rak unutar 5 godina nakon operacije. Štoviše, u tim se slučajevima često radilo o agresivnijem raku koji se češće ponavljao nakon liječenja.
Potrebna dodatna istraživanja
Još uvijek nije jasan točan uzrok ove korelacije, no znanstvenici pretpostavljaju da nedostatak timusa na neki način kod odraslih ljudi remeti zdravu funkciju imunološkog sustava. Podskupina pacijenata u studiji koji su bili podvrgnuti timektomiji pokazala je manje raznolike receptore T-stanica u krvi, što bi moglo pridonijeti razvoju raka ili autoimunih bolesti nakon operacije.
Istraživanje naziva Health Consequences of Thymus Removal in Adults objavljeno je u časopisu The New England Journal of Medicine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati