Poplave u Splitu, Šibeniku, Trogiru. Objavljene nove prognoze
DILJEM obale su nastali veliki problemi zbog obilne kiše i orkanskog vjetra. Na snazi je bilo crveno upozorenje Meteoalarma, a brojna su upozorenja na snazi i za srijedu.
Meteorolog Izidor Pelajić za HRT je najavio da će sutrašnje smirivanje vremena najkasnije stići na jug Hrvatske. "Stoga će veći dio dana biti oblačno uz kišu, osobito prijepodne. More valovito. Vjetrovito uz jak jugozapadni i južni vjetar, popodne će slabjeti. Temperatura zraka od 9 do 14 °C", rekao je.
U Dalmaciji će biti promjenjivo s kišom, a popodne se očekuje barem djelomično razvedravanje i sunčana razdoblja. Jako jugo okretat će na sjeverozapadni vjetar i buru. Najniža temperatura zraka će se kretati od 6 do 11 °C, a najviša između 9 i 14 °C.
"U Istri i na Kvarneru malo kiše još ujutro, zatim djelomice sunčano. I jaka bura s olujnim udarima će oslabjeti, pa će popodne biti ugodnije. U gorju više oblaka, prijepodne snijeg i susnježica. Ujutro temperatura oko 0 °C. Danju do 5 °C, na sjevernom Jadranu oko 13 °C. Prijepodne u središnjoj Hrvatskoj oblačno s mjestimičnom kišom, ponegdje je moguća i susnježica, u višem gorju i snijeg. Vjetar uglavnom umjeren sjeverni i sjeverozapadni, popodne slab. Temperatura zraka od 1 do 6 °C", rekao je Izidor Pelajić.
Na istoku Hrvatske će se oblaci dugo zadržavati, a kiša će mjestimice još padati glavninom ujutro. Tek kasnije popodne se u zapadnoj Slavoniji i Podravini očekuju sunčana razdoblja. Povremeno su mogući jaki i vrlo jaki udari zapadnog vjetra. Temperatura će se kretati od 3 do 7 °C.
DHMZ je za sutra objavio žuti meteoalarm za većinu države. Upozorenja su na snazi zbog jakog vjetra koji se očekuje na obali te zbog snijega i poledice u zagrebačkoj, karlovačkoj i gospićkoj regiji. Podsjetimo, danas je na snazi za cijelu obalu bio crveni meteoalarm.
U većem dijelu zemlje sutra se očekuje pretežno oblačno s kišom, u gorju snijegom, a susnježice može biti i u nizinama sjeverozapadne Hrvatske, objavio je DHMZ.
Razvedravanje sa zapada već prijepodne na sjevernom Jadranu, zatim i u ostalim krajevima, a na krajnjem jugu tijekom večeri i noći. U unutrašnjosti će puhati umjeren, povremeno i jak sjeverni, na istoku uglavnom zapadni i jugozapadni vjetar.
Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana umjerena do jaka, na udare olujna bura i sjeverni vjetar, na preostalom dijelu zapadni i sjeverozapadni, u početku jugozapadni. Poslijepodne vjetar u slabljenju.
Najniža jutarnja temperatura zraka od 0 do 5, na Jadranu od 6 do 12, a najviša dnevna od 3 do 8, na Jadranu između 11 i 15 °C.
Meteorolog Dario Brzoja na Novoj TV je najavio da će se vrijeme sutra postupno smirivati, no tijekom noći i jutra još može biti i jakog vjetra i oborina. Padat će i kiša i snijeg, snijeg uglavnom u gorju iako ga uz pritjecanje hladnijeg zraka sa sjevera može biti i u nizinama na zapadu zemlje.
Stoga za prvi dio dana stoje i upozorenja zbog mogućnosti stvaranja snježnog pokrivača od nekoliko centimetara na sjeverozapadu zemlje te dodatno za novi snijeg u gorju.
Jaka bura na sjevernom Jadranu, slabljenje vjetra u Dalmaciji
Na sjevernom Jadranu puhat će jaka i olujna bura, južnije i tramontana i sjeverozapadni i zapadni, a na krajnjem jugu i jugozapadni vjetar. Ovo zakretanje vjetra događa se zbog premještanja ciklonalnog vrtloga dalje na istok. U prvom dijelu dana u većini krajeva još će prevladavati oblačno, povremeno s oborinama. Razvedravanje već prijepodne na sjevernom Jadranu, potom postupno i drugdje.
U središnjoj Hrvatskoj oblaci će tijekom dana odlaziti s ciklonom na istok. Puhat će umjeren, prijepodne ponegdje i jak vjetar sa sjevera, a temperatura će biti samo 5 ili 6 stupnjeva.
Smirivanje i u Slavoniji i Baranji premda će se oblaci ovdje dulje zadržavati, gotovo cijeli dan. Ali će i kiše biti sve manje. Puhat će zapadni i jugozapadni vjetar, a temperatura će biti od 5 do 7 stupnjeva.
Poslijepodne će u gorju, a prije svega na sjevernom Jadranu biti barem djelomice sunčano. Na udare olujna bura i tramontana će poslijepodne slabjeti. Temperatura na moru oko 12, 13, a u gorju od 2 do 5 stupnjeva.
Oblaci će se najdulje zadržati na krajnjem jugu gdje ponekog pljuska s grmljavinom može biti i poslijepodne. U sjevernoj Dalmaciji kidanje naoblake i razvedravanje. Bura i tramontana okrenut će na sjeverozapadni i zapadni vjetar i postupno slabjeti. Temperatura će biti od 12 do 15 stupnjeva.
Duljeg, stabilnijeg razdoblja zasad nema na vidiku
U drugoj polovici tjedna u kopnenim krajevima jutra ponovno maglovita, pri čemu se magla ponegdje može dulje zadržati, a o trajanju magle će onda ovisiti i najviša dnevna temperatura. Danju će biti i sunčanih razdoblja, koja su najmanje izgledna u subotu.
Na Jadranu u četvrtak sunčano, u petak će mjestimice biti malo više oblaka, a u subotu su u Dalmaciji uz promjenjivije vrijeme mogući pljuskovi i grmljavina, poglavito na jugu. Na moru će puhati uglavnom slaba do umjerena bura i sjeverozapadnjak, jedino krajem petka prolazno jugo. Temperatura se neće značajnije mijenjati.
Slična suboti bit će i nedjelja, dakle na kopnu oblačnije, ali suho, možda kap kiše na istoku, dok na jugu i tad može biti pljuskova. Vrijeme se prolazno stabilizira u ponedjeljak, a onda su ponovno moguće nove oborine. Vijugavo kretanje mlazne struje u višim slojevima atmosfere omogućava nam upravo ovakve izmjene tipa vremena koje očekujemo i dalje. Duljeg stabilnijeg razdoblja zasad nema na vidiku.
"Tijekom popodnevnih sati došlo je do naglog plavljenja zapadne i istočne strane grada, odnosno zapadne i istočne strane Cetine. More podbije rijeku i dolazi do plavljenja. Najniži dio je stari dio grada Omiša, gdje smo cijeli dan radili na ispumpavanju. Sad je konačno sve riješeno, ali situacija nije bezazlena jer večeras očekujemo nagli porast vodostaja i plavljenje dijela starog grada", rekao je večeras za RTL zapovjednik omiških vatrogasaca Višeslav Pešić.
Meteorolozi kažu da će oko 2 do 3 sata u noći biti najviša razina plimnog vala. Neće samo biti ugrožen Omiš već sve obale koje su na niskim kotama.
"Mi smo spremni za sve intervencije. Imamo i ostale intervencije svakodnevno. Mi smo u pripravnosti, tijekom noći će vatrogasci ostati na terenu, u slučaju podizanja krećemo s pumpama i saniranjem šteta. Jednostavno, tolika je količina vode da i pumpe imaju problem s izbacivanjem vode koja dolazi plavljenjem rijeke odnosno mora kad podbije pod južnim vremenom. Držimo to u okvirima normale da ne dolazi do kompletnog plavljenja", kazao je vatrogasni zapovjednik Pešić.
Danas je u Bakru izmjeren rijetko visok vodostaj, javlja Geofizički odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
"U utorak 22. studenoga 2022. godine na mareografskoj postaji u Bakru zabilježen je u 7 sati i 18 minuta vodostaj koji za 103.4 cm premašuje srednju morsku razinu. To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kad je utemeljena postaja u Bakru", piše u priopćenju Geofizičkog odsjeka PMF-a.
Navode i da je nekoliko mogućih čimbenika koji su doprinijeli ovako visokoj morskoj razini. Prve analize jasno ukazuju na važnost tzv. olujnog uspora, tj. uzdignuća morske razine povezanog s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnog južnog vjetra.
"Dodatni su čimbenik plimne oscilacije, koje su u navedeno vrijeme podržale pojavu visoke vode. Još jedan mogući čimbenik je dolina planetarnog atmosferskog vala, koji već danima održava vodostaj većim od prosječnih vrijednosti. Pojavi izuzetno visokih vodostaja pridonosi i porast morske razine vezan uz klimatske promjene, a brzina tog porasta u zadnjim desetljećima u Jadranu iznosi oko 3 mm/god", objavio je Geofizički odsjek PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
Zbog plime na području Trogira danas poslijepodne more je poplavilo rivu i staru gradsku jezgru te dio predgrađa Pasika, a poplavljeni su i riva u Starom Gradu na Hvaru te donji dio tog grada.
>> Opširnije
Čitatelj nam je poslao snimku iz Bola.
"Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje. U Gorskom kotaru povremeno pada snijeg. Ponegdje ima i magle. U priobalju puše jaka bura, na udare i olujna. U prekidu su pojedine trajektne, katamaranske i brodske linije. Mogući su odroni", upozoravaju iz HAK-a.
Zbog naglog dizanja razine mora porastao je vodostaj Cetine i poplavio ceste u centru Omiša. Dalmacija Danas je objavila snimku iz Omiša.
Ravnateljstvo civilne zaštite izvijestilo je o posljedicama olujnog nevremena koje su u priobalnim županijama danas zahtijevale vatrogasne intervencije uslijed odrona i poplava, a zbog olujnog vjetra zatvorene su brojne ceste diljem zemlje te prekinute neke trajektne linije.
>> Opširnije
More je danas potopilo terasu kafića na splitskoj Zenti, a s druge strane se prelilo gotovo do ceste, javlja Dalmatinski portal.
Split i okolicu pogodilo je danas jako kišno nevrijeme, a zbog dizanja razine mora uslijed niskog atmosferskog tlaka poplavljene su ceste zbog čega je ponegdje bio otežan promet.
>> Opširnije
Zbog kiše koja pada od ponedjeljka kasno navečer do sredine utorka poplavljeni su dijelovi Šibenika i druga mjesta duž Šibenske rivijere, a ponovo je najgore prošao stari dio grada Dolac, čiji se stanovnici godinama bore s poplavama za svake obilnije kiše i nevremena. Prema informacijama Centra 112 Šibensko-kninske županije, podigla se razina mora, koje je poplavilo šibensku rivu.
Iz Županijskog centra 112 rekli su kako su imali nekoliko dojava te da se ništa ne može učiniti, nego pričekati da se more povuče. Dolčani su rekli kako su danas iz svojih uglavnom ugostiteljskih objekata te iz stanova sami ispumpavali vodu i postavljali tzv. zečje nasipe, a pod vodom su se našli novopodignuti zidovi te automobili koji su teže prolazili tim dijelom grada.
Također su rekli kako poplave očekuju posljednja četiri dana te da su se dosad one događale uglavnom noću. "Zečji nasipi su naša stvarnost", rekla je je jedna od stanovnica šibenskog Dolca.
Osim Šibenika, zbog veće količine oborina na području Šibensko-kninske županije poplavljene su rive i obližnje prizemnice u Jezerima, gdje su na intervenciju izašli i članovi DVD-a iz Tisnoga. Poplavljene su i rive Zatona i Rogoznice.
Državni hidrometeorološki zavod najavljuje i za srijedu moguće poplave riva zbog obilne kiše, te lokalno moguće bujične i urbane poplave. Očekivane količine oborina kreću se od 70 do 100 milimetara.
Olujno nevrijeme praćeno jakim jugom danas je zahvatilo i otok Hvar. Rive priobalnih mjesta uglavnom su poplavljene.
HAK javlja da su zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta prekinute brojne trajektne i brodske linije:
Splitsko okružje:
- katamaranska linija 9602 Vis - Split
- katamaranska linija 9603 Jelsa - Bol - Split
- katamaranska linija 9604 Ubli - V. Luka - Hvar - Split
- trajektna linija 604 Ubli - V. Luka - Split
- trajektna linije 604 Split - V. Luka - Ubli sa polaskom iz Splita u 05:00 sati
- trajektna linija 602 Vis-Split
- brzobrodska linija 0625 polazak iz Milne za Split preko Rogača.
- brzobrodska linija 1430 polazak iz Splita za Rogač te polazak iz Rogača za Split u 15:30 sati
- brzobrodska linija 1830 polazak iz Splita za Rogač i Milnu
- brodska linija 612 Komiža-Biševo
- katamaranska linija Korčula-Hvar-Split
- trajektna linija 632 Sućuraj- Drvenik
- trajektna linija 638 Sumartin-Makarska
Šibensko okružje:
- brodska linija 505 Vodice - Šepurine - Prvić Luka - Zlarin - Šibenik
- brzobrodska linija Šibenik-Žirje-Kaprije
- trajektna linija 532 Šibenik - Zlarin - Kaprije - Žirije
Zadarsko okružje:
- trajektna linija 532 Šibenik - Zlarin - Kaprije - Žirije
- trajektna linija 435 Zadar - Iž (Bršanj) - Rava
- brodska linija 409 Zadar - Preko
- katamaranska linija 9404 Brbinj - Božava - Zverinac - Sestrunj - Rivanj
- katamaranska linija 9403 Ist - Zapuntel - Brgulje - Molat - Zadar
- brodskoj liniji 415 Vrgada - Pakoštane Biograd
- katamaranska linija 9405 Zadar - Mali Iž - Veli Iž - Mala Rava - Rava
- brzobrodska linija 9406 Zadar-Zaglav-Bršanj-Zadar s polaskom iz Zadra u 15:00
- katamaranska linija 9403 Ist - Zapuntel - Brgulje - Molat - Zadar
- brodska linija 405 Rava-Iž-Zadar s polaskom iz Rave u 05:15
- brodska linija 406 Zadar-Zaglav-Zadar s polaskom iz Zadra u 10:30
- brzobrodska linija 9406 Zadar-Zaglav-Bršanj-Zadar s polaskom iz Zadra u 05:45
- brzobrodska linija Zadar-Premuda-Silba-Olib
- trajektna linija 434 Gaženica - Brbinj
- trajektna linija 435 Zadar - Iž (Bršanj) - Rava
- trajektna linija Biograd - Tkon
Riječko okružje:
- katamaranska linija 9308 Mali Lošinj - Cres - Rijeka
- katamaranska linija 9309 Novalja - Rab - Rijeka
- brodska linija 310 Mali Lošinj - Unije - Susak
- trajektna linija 334 Porozina - Brestova
- brodska linija 311 Ilovik-Mrtvaska
Dubrovačko okružje:
- trajektna linija 832 Prapratno-Sobra
- katamaranska linija 614 Orebić-Korčula
- katamaranska linija Lastovo-Korčula-Dubrovnik
- katamaranska linija Dubrovnik-Šipanska Luka-Mljet
- brodska linija 807 Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ
- trajektna linija 634 Orebić-Dominče
Zbog obilnih oborina nabujala je rijeka Cetina, koja se u utorak poslijepodne izlila kod Omiša i poplavila dio staroga grada, gdje 20 vatrogasaca ispumpava vodu, izvijestili su iz Dobrovoljnoga vatrogasnog društva iz Omiša.
"Primili smo dojavu u 14:05 da se Cetina izlila na predjelu Smokvice u starom dijelu grada pa je na teren izašlo 20 vatrogasaca koji pumpama uklanjaju vodu", rekli su za Hinu u omiškome DVD-u.
Voda je prodrla i u neke podrume u tom dijelu Omiša.
Zbog vode na kolniku, kako je javio HAK, prekinut je promet na cesti Omiš-Kučiće.
U Šibeniku je zbog velike plime koja je poplavila ceste zatvoren promet u centru grada.
Povećana je gustoća prometa:
- na zagrebačkoj obilaznici (A3) između čvora JANKOMIR i čvora LUČKO u oba smjera. Vozi se uz ograničenje brzine 60 km/h.
- kolona teretnih vozila na autocesti A1 između 54. km i 55. km u smjeru Dubrovnika na zaustavnoj traci te silaznom kraku za PUO Vukova Gorica.
Kolnici su mjestimice mokri i skliski. U Gorskom kotaru i Lici mjestimice pada snijeg. Ponegdje u unutrašnjosti ima i magle. U priobalju puše jak vjetar. U prekidu su brojne trajektne, brodske i katamaranske linije na Jadranu. Mogući su odroni na cestama u gorju te duž Jadranske (DC8) i Ličke magistrale (DC1). Vozačima savjetujemo da brzinu i način vožnje prilagode uvjetima na cestama i održavaju sigurnosni razmak između vozila.
Zbog vjetra:
- autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica otvorena je samo za osobna vozila;
- na autocesti A7 između čvorova Draga i Šmrika, Jadranskoj magistrali (DC8) između Senja i Svete Marije Magdalene, državnoj cesti DC1 Udbina-Gračac i državnoj cesti DC217 Ličko Petrovo Selo-GP Ličko Petrovo Selo zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina vozila), a na državnoj cesti DC99 čvor Križišće-(A7)-Križišće(DC501), lokalnoj cesti LC58107 Kraljevica (DC8)-čvor Križišće(A7) i Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Senja dodatno je zabrana za dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina vozila);
- na Krčkom mostu (DC102) zabrana je prometa za I. i II. skupinu vozila (motocikli, prikolice za stanovanje, kamp prikolice s tri ili više osovina, autobusi na kat i autobusi duplih osovina koji vuku prikolicu, osobna vozila koja vuku malu prikolicu sa jednom osovinom, dostavna vozila, kombi vozila, kombi vozila s prikolicom i kamioni s ceradom do 6 t nosivosti).
Zbog vode na kolniku prekinut je promet na cestama:
- državnoj cesti DC36 Šišljavić-Pokupsko u mjestu Gradec Pokupski;
- županijskoj cesti ŽC6166 Omiš-Kučiće;
- županijskoj cesti ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- županijskoj cesti ŽC3275 Stankovac-Slana;
- županijskoj cesti ŽC3275 u mjestu Donje Jame;
- lokalnoj cesti LC58085 Poljica-Milohnić;
- lokalnoj cesti LC67209 Lukavac-Barbiri;
- lokalnoj cesti LC69056 Ston-Broce-Kobaš.
Centar duboke genovske ciklone u ranim popodnevnim satima ušao je nad sjeverni Jadran, a tlak zraka u središtu pao je na vrijednosti blizu 980 hektopaskala.
Ova ciklona centrom će se premještati prema srednjoj Dalmaciji, a potom će ući na kopno uz postupno popunjavanje. Na njenoj prednjoj strani na većem dijelu obale i dalje puše jako do olujno jugo koje je jutro mjestimice imalo orkanske udare, piše Dalmacija Danas.
U Splitu su najjači udari juga iznosili 104 km/h, a 127 hm/h iznosio je najjači udar na Svetom Juri na Biokovu. Niski tlak zraka uvjetovao je ciklonalnu plimu jutros na sjevernom Jadranu, a iza podne došlo je do naglog povećanja razine more i u Dalmaciji.
Olujno nevrijeme praćeno jakim jugom danas je zahvatilo i otok Hvar. Udari vjetra su, moglo bi se reći, nezapamćeni, a rive priobalnih mjesta uglavnom poplavljene, tako da ljudi iz prizemnih prostorija ispumpavaju more i vodu.
Ni urbane poplave nisu rijetkost, vjetar je čupao stabla, a rušili su se i neki suhozidi, piše Slobodna Dalmacija.
Hvarani su za sada na neki način odsječeni od kopna jer su u prekidu katamaranske linije Jelsa - Bol - Split, Ubli - Vela Luka - Hvar - Split i Korčula - Hvar - Split te trajektna linija Sućuraj-Drvenik.
U SLOVENSKOM Piranu danas se otklanjaju posljedice jutarnje iznimno visoke plime, zbog koje je morska voda poplavila niži dio grada. Voda je napravila štetu na prizemnim stanovima i lokalima, kao i na automobilima koje vlasnici nisu uklonili.
>> Opširnije
Čitatelj nam je poslao fotografije s Pašmana.
Od 14:40 za sav promet je zatvorena ŽC 6166 Omiš – Kučiće, Ulica Josipa Pupačića, zbog velike količine vode na kolniku. Promet se odvija cestovnim pravcima Omiš – Gata i Omiš – Slime – Kučići.
Zbog obilne kiše u kombinaciji s podizanjem mora u utorak ujutro je poplavio prostor oko riječke tržnice, s koje se u ranim poslijepodnevnim satima voda počela povlačiti. Takva pojava je uobičajena u Rijeci kad jugo podigne more i padne više kiše, zbog čega oborinske vode ne mogu slobodno otjecati.
Razina vode na prostoru tržnice i obližnjim ulicama tijekom jutra iznosila je do desetak centimetara pa je pristup bio vrlo otežan ili onemogućen. U ranim poslijepodnevnim satima voda na području tržnice počela se povlačiti. More je dosegnulo rub Gata Karoline Riječke u riječkoj luci te se mjestimično i prelilo.
Kiša pada neprekidno od noći, praćena jakim jugom koje prelazi u jaku buru.
Ovakva je situacija trenutno na Prviću.
Zbog olujnog juga od obale su trenutno odsječeni gotovo svi zadarski otoci osim Ugljana, gdje prometuje trajekt od Galženice do Preka, a zbog podizanja razine mora poplavljene su mnoge rive i prometnice.
Jako i olujno jugo puše u utorak na cijelom zadarskom području, a najjači udar od 24.3 metra u sekundi, što odgovara brzini od 90 kilometara na sat, zabilježen je u 12:36, izjavio je za Hinu voditelj postaje Državnog hidrometeorološkog zavoda Puntamika Zadar Anđelko Vidović.
Na cijelom području pada umjerena kiša te je od jutra do 13 sati palo 19 litara po četvornome metru.
U većini priobalnih i otočnih mjesta vjetar je podigao razinu mora pa su poplavljene mnoge rive i prometnice.
"Ovakvo vrijeme u ovo doba godine nije nikakav ekstrem, a osim jakog juga, neugodu stvara i kiša nošena vjetrom. Već večeras očekuje se smirivanje vremena", kazao je Vidović.
Jako jugo puše i u Dubrovniku.
Do kraja dana bit će oblačno, kišovito i vjetrovito. Kiša će na Jadranu i u područjima uz njega biti povremeno obilna, a bit će i izraženih pljuskova s grmljavinom, dok se najmanje oborine očekuje na istoku zemlje. U gorju će biti susnježice i snijega, a u noći susnježica i snijeg mogući su i ponegdje na sjeverozapadu.
Sutra će u većem dijelu zemlje biti pretežno oblačno s kišom, u gorju snijegom, a susnježice može biti i u nizinama sjeverozapadne Hrvatske. Razvedravanje sa zapada, već prijepodne na sjevernom Jadranu, zatim i u ostalim krajevima, a na krajnjem jugu tijekom večeri i noći.
U unutrašnjosti će puhati umjeren, povremeno i jak sjeverni, na istoku uglavnom zapadni i jugozapadni vjetar. Na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana umjerena do jaka, na udare olujna bura i sjeverni vjetar, na preostalom dijelu zapadni i sjeverozapadni, u početku jugozapadni. Poslijepodne vjetar u slabljenju. Najniža jutarnja temperatura zraka od 0 do 5, na Jadranu od 6 do 12, a najviša dnevna od 3 do 8, na Jadranu između 11 i 15 °C.
U Gorskom kotaru pada snijeg. Vozači se pozivaju na dodatan oprez. Od jutra pada snijeg, ali ceste su zasad čiste i prohodne.
Kolnici su mjestimice mokri i skliski. U Gorskom kotaru i Lici mjestimice pada snijeg. Ponegdje u unutrašnjosti ima i magle. U priobalju puše jak vjetar. U prekidu su brojne trajektne, brodske i katamaranske linije na Jadranu. Mogući su odroni na cestama u gorju te duž Jadranske (DC8) i Ličke magistrale (DC1).
Zbog vjetra:
- autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica otvorena je samo za osobna vozila;
- na autocesti A7 između čvorova Draga i Šmrika, Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Svete Marije Magdalene, državnoj cesti DC99 čvor Križišće-(A7)-Križišće(DC501), lokalnoj cesti LC58107 Kraljevica (DC8)-čvor Križišće(A7), državnoj cesti DC1 Udbina-Gračac i državnoj cesti DC217 Ličko Petrovo Selo-GP Ličko Petrovo Selo zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina).
- zabrana je prometa za I. skupinu vozila na Krčkom mostu u oba smjera (motocikli, prikolice za stanovanje, kamp prikolice s tri ili više osovina, kombi vozila visine preko 1,9 m, autobusi na kat i autobusi duplih osovina koji vuku prikolicu, osobna vozila koja vuku malu prikolicu s jednom osovinom)
Zimski su uvjeti, zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama, a za ostala vozila obavezna zimska oprema na cestama:
u Gorskom kotaru:
- A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Bosiljevo II i Kikovica (vozila na koje se odnosi zabrana prometa isključuju se na PUO Vukova Gorica u smjeru Rijeke i na čvoru Kikovica za smjer Zagreb);
- DC3 Stubica (Vrbovsko)-Kupjak-Delnice-G. Jelenje-Kikovica;
- DC32 Prezid-Delnice;
- DC203 Brod na Kupi-Delnice;
- DC305 Parg-Čabar;
- DC501 Gornje Jelenje-Oštrovica-Meja;
- ŽC5030 Platak-Kamenjak;
- ŽC5032 Crni Lug-Mrzle Vodice-G. Jelenje;
- ŽC5034 Vrbovsko-Ravna Gora-Kupjak;
- ŽC5062 Kraljev Jarak-Fužine-Lukovo;
- ŽC5068 Hreljin-Zlobin-Fužine-Vrata-Bukovac;
- ostale županijske i lokalne ceste na području Čabra, Delnica i G. Jelenja.
u Lici:
- DC42 u mjestu Poljanak;
- DC429 Selište Drežničko-Prijeboj;
- sve županijske i lokalne ceste na području Korenice i Senja.
- Zbog zimskih uvjeta za sav promet zatvorena je državna cesta DC547 Sveti Rok-Mali Alan.
Zbog vode na kolniku prekinut je promet na cestama:
- državnoj cesti DC36 Šišljavić-Pokupsko u mjestu Gradec Pokupski;
- županijskoj cesti ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- županijskoj cesti ŽC3275 Stankovac-Slana;
- županijskoj cesti ŽC3275 u mjestu Donje Jame;
- lokalnoj cesti LC58085 Poljica-Milohnić;
- lokalnoj cesti LC67209 Lukavac-Barbiri;
Čitatelj nam je poslao snimku na kojoj se vidi kako muškarac u kolicima prevozi ženu preko poplave u Rijeci.
More se izlilo i u Šibeniku. Dio Dolačke rive, u najstarijem dijelu grada, poplavljen je.
Zbog jakog juga i kiše nošene udarima vjetra poplavljena je vodička riva. Ljudi koji su cijeli život vezani uz more kažu da ne pamte ovakvu vremensku nepogodu. Gradske vlasti podizanjem rive planiraju riješiti problem čestog poplavljivanja obale u Vodicama, javlja HRT.
"Jako puše, izgleda jedan od najjačih juga u zadnjih možda čak desetak godina. Da se ide raditi bilo što, nema koristi. I dalje će se more dizati, takvo je vrijeme došlo, zatopljenje. Svijet ide svomu kraju i gotovo", rekao je Ante Bosotin iz Vodica.
Glas Istre navodi kako je uz Pulu posebno teško stanje i u Umagu i Rovinju. U Umagu je kombinacijom kiše i plime voda počela dolaziti i do prvih kafića.
Istramet javlja da je počeo snijeg u Gorskom kotaru.
Jaka plima potopila je dijelove rive u Rovinju, Poreču, Vrsaru, Novigradu, ali i u Piranu.
HAK je objavio stanje na cestama.
Zbog vjetra:
- autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica otvorena je samo za osobna vozila;
- na autocesti A7 između čvorova Draga i Šmrika, Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Svete Marije Magdalene, državnoj cesti DC99 čvor Križišće-(A7)-Križišće(DC501), lokalnoj cesti LC58107 Kraljevica (DC8)-čvor Križišće(A7), državnoj cesti DC1 Udbina-Gračac i državnoj cesti DC217 Ličko Petrovo Selo-GP Ličko Petrovo Selo zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina).
Zbog olujnog juga u prekidu su sve katamaranske linije te većina trajektnih linija prema otocima.
Državni hidrometeorološki zavod najavio je za danas za područje sjevernog Jadrana crveni alarm, uz jaku kišu i olujno jugo, a u Puli je palo otprilike 11 milimetara kiše po četvornom metru. Pod utjecajem jakog olujnog juga i izrazito visoke plime visina mora je do 60 centimetara viša nego što je uobičajeno.
"Djelatnici Pragrandea spremno su izašli na teren te su i sada u redovitom obilasku niskih zona područja grada. Interveniralo se u dijelovima Splitske Ulice kod Veslačkog kluba gdje je more s rive prelijevalo na prometnicu, kao i u dijelu Flaciusove Ulice kod Stare tržnice, odnosno kod parkirališta", naglasio je direktor Pragrandea Kristijan Benčić. Osim visoke plime, teškoće s odvodnjom stvara i vjetar, koji velike količine lišća nanosi na slivnike te djelatnici Pragrandea čiste slivnike od nanosa u Polikarpovoj ulici, Ulici 43. istarske divizije, na Partizanskom putu, Trgu Republike te u užem centru grada.
"Obzirom na jako jugo koje će, prema prognozi, do sredine dana biti u jačanju, interventne ekipe Pula Herculanee su na terenu gdje rade na uklanjanju polomljenih grana i stabala s prometnica i nogostupa. Do sada se interveniralo na srušenom stablu ligustruma kod stare robne kuće koje je palo jutros nešto prije 8 sati i zapriječilo jedan prometni trak", istaknuo je direktor Herculanee Robi Fuart.
Izražen pad tlak zraka jasan je znak približavanja ciklonalnog centra, koji jutros s područja sjeverne Italije ulazi nad sjeverni Jadran. Njegovo daljnje produbljivanje očekuje se sljedećih nekoliko sati, piše Dalmacija Danas.
DHMZ je jučer zbog najave olujnog i orkanskog juga te mjestimičnih obilnih oborina izdao crveni stupanj upozorenja za cijeli Jadran. Već u 8 sati službena meteorološka postaja u Splitu, ona na Marjanu, izmjerila je udare juga do 103 km/h. Najjači udar do 8 sati izmjeren je na Sv. Juri na Biokovu, orkanskih 127 km/h.
Očekivano, vjetar izaziva velike probleme u morskom prometu. U cijeloj Dalmaciji pada kiša koja je mjestimice vrlo obilna, a na Dinari i Kamešnici iznad 1600 metara pada jaka susnježica.
DHMZ je, unutar sustava Meteoalarm, izdao crveni stupanj upozorenja za cijeli Jadran.
Vjetar
- Jako i olujno jugo i južni vjetar, ponegdje i s orkanskim udarima. Prema večeri vjetar u okretanju na jugozapadni i sjeverozapadni. Moguća su plavljenja riva. Srednja brzina vjetra > 65 km/h; najjači udari vjetra 90-120 km/h.
Kiša
- Mjestimice obilna kiša, a lokalno su moguće bujične i urbane poplave. Količina oborine 70-100 mm.
Grmljavinsko nevrijeme
- Lokalno mogući izraženi pljuskovi s grmljavinom. Vjerojatnost grmljavine > 60%.
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta prekinute su:
Splitsko područje:
- katamaranska linija 9602 Vis - Split
- katamaranska linija 9603 Jelsa - Bol - Split
- katamaranska linija 9604 Ubli - V. Luka - Hvar - Split
- trajektna linija 604 Ubli - V. Luka - Split
- trajektna linije 604 Split - V. Luka - Ubli s polaskom iz Splita u 05:00 sati
- trajektna linija 602 Vis-Split u
- trajektna linija 606 Drvenik Veli-Drvenik Mali-Trogir (Soline)
- brzobrodska linija 0625 polazak iz Milne za Split preko Rogača.
- brzobrodska linija 1430 polazak iz Splita za Rogač te polazak iz Rogača za Split u 15:30 sati
- brzobrodska linija 1830 polazak iz Splita za Rogač i Milnu
- brodska linija 612 Komiža-Biševo
- katamaranska linija Korčula-Hvar-Split
Šibensko područje:
- brodska linija 505 Vodice - Šepurine - Prvić Luka - Zlarin - Šibenik
Zadarsko područje:
- brodska linija 409 Zadar - Preko
- katamaranska linija 9404 Brbinj - Božava - Zverinac - Sestrunj - Rivanj
- katamaranska linija 9403 Ist - Zapuntel - Brgulje - Molat - Zadar
- brodskoj liniji 415 Vrgada - Pakoštane Biograd
- katamaranska linija 9405 Zadar - Mali Iž - Veli Iž - Mala Rava - Rava
- katamaranska linija 9404 Brbinj - Božava - Zverinac - Sestrunj - Rivanj
- katamaranska linija 9403 Ist - Zapuntel - Brgulje - Molat - Zadar
Dubrovačko područje:
- trajektna linija 832 Prapratno-Sobra
- brodska linija 807 Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ
- katamaranska linija 614 Orebić-Korčula
Crometeo je objavio da su problemi i u Cresu.
Jutros su poplavljene i riječke ulice.
IstraIn piše da je visoka razina mora poplavila i centar Rovinja te da su problemi i u Poreču. Kažu da je u Rovinju more poplavilo gradski trg i rivu. Zbog toga je zabranjeno prometovanje rovinjskom rivom za sva vozila.
Voda je ušla i u neke kafiće i restorane, ali, kako doznaju od zapovjednika JVP-a Rovinj Evilijana Gašpića, oni za sada nisu zaprimili pozive za pomoć u eventualnom ispumpavanju.
Zbog vode na kolniku prekinut je promet na državnoj cesti DC75 Novigrad-Poreč kod Antenala.
Glas Istre piše da automobili plivaju na pulskoj rivi, more je na rubu prelijevanja, a u jednoj je ulici stablo palo na cestu.
Promet je prilično otežan i vidljivost je smanjena pa se preporučuje maksimalan oprez.
Sve dežurne službe komunalnih poduzeća Pragrande i Herculanea su na terenu, a obišao ih je i gradonačelnik Pule Filip Zoričić u pratnji direktora Pragrandea Kristijana Benčića.
"Obišli smo potencijalne "kritične" točke, sve raspoložive snage naših komunalnih tvrtki su na terenu i promptno su reagirali. Pratimo situaciju s vremenom kako bi sve prometnice ostale prohodne i sigurne za naše sugrađanke i sugrađane", poručio je gradonačelnik Pule Filip Zoričić, prenosi Istranin.