Prije 2 godine HDZ-ovo zdravstvo ubilo je Matijanića. Još uvijek nitko nije odgovarao
PRIJE točno dvije godine, 5. kolovoza 2022. godine, prestalo je kucati srce novinara Vladimira Matijanića, i to nakon što su mu uskraćeni pomoć splitskih liječnika i adekvatan zdravstveni pregled te mu je odbijen prijem u splitsku bolnicu.
>> UZNEMIRUJUĆE Objavljujemo audiosnimke Matijanićevih poziva Hitnoj i bolnici
>> "Deset puta smo zvali i molili da Vladu prime u bolnicu. Nisu htjeli"
"To je bilo medicinski potpomognuto ubojstvo", jasan je stav cehovskog udruženja hrvatskih novinara, no ne i institucija vlasti. Naime, HDZ--ovo ministarstvo zdravstva prvotno je odbilo bilo kakvu odgovornost za smrt novinara.
Na kraju je, nimalo iznenađujuće, nakon godinu i pol dana izvida, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu odbacilo kaznenu prijavu protiv niza osoba za nesavjesno liječenje Vladimira Matijanića. No, krenimo redom.
Nije hospitaliziran niti je imao adekvatan zdravstveni pregled
Vladimir Matijanić umro je u petak, 5. kolovoza, u popodnevnim satima nakon što je danima tražio pomoć splitskih liječnika, a Hitna ga je odbila odvesti u bolnicu. Matijanić je imao Sjogrenov sindrom (autoimunu bolest veziva) i intersticijsku bolest pluća te se sumnjalo na još dvije autoimune bolesti. Obolio je bio i od covida.
>> Pravobraniteljica utvrdila 9 ključnih grešaka Ministarstva oko Matijanićeve smrti
Činjenica je da je Matijanić od utorka do petka tog kobnog tjedna tražio pomoć splitskih liječnika. U ta četiri dana ne samo da nije bio hospitaliziran nego nije dobio ni adekvatan zdravstveni pregled. Primljen je na Hitnom prijemu splitske Infektologije 2. kolovoza, kamo je došao sa simptomima covida, no otpušten je kući.
"Pišajte u lonac..."
Dva dana kasnije, 4. i 5. kolovoza, više je puta zvao splitsku Infektologiju i medicinskim djelatnicima izgovorio sve dijagnoze koje ima te im rekao da nema snage napraviti ni nekoliko koraka. "Javite se za pet dana ako ne bude bolje" i "pišajte u lonac pored kreveta", savjeti su koje je, među ostalima, dobio od splitskih medicinskih djelatnika.
Matijanić je 5. kolovoza ekipu Hitne pomoći koja je došla u njegov dom na intervenciju tražio da ga hospitalizira, no ostavili su ga kod kuće. Objasnili su mu da ima "normalne simptome covida". Isti tim Hitne pomoći došao je sat i pol kasnije te ga je neuspješno reanimirao i na kraju proglasio smrt.
Utvrđeni propusti, ali nisu bili, kaže država, ključni
Zdravstvena inspekcija utvrdila je niz nepravilnosti u slučaju Matijanić uz zaključak da sva nepravilnost nije bila ključna za smrt.
>> Šef zdravstvene udruge: Ministarstvo zdravstva pogriješilo je u slučaju Matijanić
"Zdravstveni sustav funkcionira", bio je glavni zaključak povjerenstva Ministarstva zdravstva, koje je postupalo nakon inspekcijskog nalaza. Nakon godinu i pol dana, te nakon dva vještačenja Medicinskog fakulteta u Zagrebu, Državno odvjetništvo donijelo je odluku kako neće postupati vezano za Matijanićevu smrt.
Odvjetništvo nije sigurno bi li ga spasili, ali su sigurni da nitko nije kriv
Na temelju toksikološkog nalaza vještačenja krvi, sudsko-medicinskog vještačenja, multidisciplinarnog medicinskog vještačenja Medicinskog fakulteta u Zagrebu i inspekcijskog nadzora Ministarstva zdravstva, odvjetništvo tvrdi da nije bilo većih propusta u liječenju Vladimira Matijanića te da hospitalizacija ne bi spriječila smrtni ishod.
>> DORH odbacio prijavu za nesavjesno liječenje Vladimira Matijanića
Odvjetništvo nije utvrdilo je li lijek Remdesivir bio u bolnici kao što nije utvrdilo ni stvarnu korisnost i učinkovitost tog lijeka te bi li njegova primjena promijenila klinički tijek i ishod liječenja Vladimira Matijanića.
Medicinski potpomognuto ubojstvo
DORH smatra i da komunikacija koju je Matijanić vodio s djelatnicima splitske bolnice, liječnikom Opće prakse i Hitne pomoći nije upućivala na hospitalizaciju.
Zaključili su i da je tim Hitne pomoći koji je prvi put došao u Matijanićev dom ispravno zaključio da nema potrebe za hospitalizacijom te da mu je ispravno dan lijek Solu-Medrol. Tvrde i da su i prvi i drugi dolazak Hitne pomoći bili po protokolu.
"Medicinski potpomognuto ubojstvo novinara Vladimira Matijanića očekivano je zataškano kako glavni krivci ne bi snosili nikakvu, pa ni političku odgovornost, a o moralnoj je izlišno govoriti", stajalo je u službenom stavu Hrvatskog novinarskog društva, nakon što je postalo jasno da država neće nikoga teretiti za Matijanićevu smrt.
Najbolji novinar svoje generacije
Kolega Matijanić rođen je u Splitu, gdje je i umro u 51. godini. Novinarsku karijeru započeo je u Slobodnoj Dalmaciji, potom nastavio u tjedniku Feral Tribune, pa ponovo u Slobodnoj Dalmaciji, a zadnjih godina radio je na portalu Index.
Matijanić se tijekom novinarske karijere većinom bavio istraživačkim novinarstvom. Potpisao je niz brutalno oštrih članaka u kojima je razotkrivao ne samo moćnike nego i nakaradni sustav u kojem živimo, a za svoje novinarske članke više je puta nagrađivan.
Među njegovim važnijim novinarskim uradcima i otkrićima bio je falsificirani magisterij Ante Đapića na Pravnom fakultetu u Splitu. Kao novinar portala Index Vladimir Matijanić je objavio niz vrhunskih članaka koji su ukazivali da su dijelovi doktorata Vice Mihanovića, HDZ-ova kandidata za gradonačelnika Splita, koji je bio ravnatelj Lučke uprave u Splitu, fakultetski predavač i predsjednik gradskog ogranka HDZ-a - plagirani.
Za seriju tih članaka dobitnik je HND-ove nagrade Marija Jurić Zagorka za internetsko novinarstvo. Također, dobitnik je i nagrade HND-a za životno djelo. Po mišljenju cehovskog udruženja novinara, bio je najbolji novinar svoje generacije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati