Reklama za eksperimentalni lijek u novinama u suprotnosti sa zakonom
ŠTO KAD vam netko laže? Ili bar ne govori punu istinu? A, što kad vam laže oko nečega što može biti bitno za vaše zdravlje? Ili vam bar ne govori punu istinu? A, što ako to radi preko novina koje svaki dan čitate i vjerujete im? Kao prvo, pročitajte ovaj članak.
Prvi dojmovi nakon pročitanog članka. U Splitu i Rijeci pacijenti besplatno dobivaju "revolucionarni" lijek sutent, koji liječi bolest od koje boluje Ivica Račan. Super. On tamo ide u bolnice na operacije, a mi u Hrvatskoj liječimo njegovu bolest najmodernijim lijekovima. I, čak 60 posto pacijenata se oporavlja. Dakle, sad je lijek još besplatan, a uskoro će stajati oko 5000 eura. Ovo bi navelo jednog čovjeka koji boluje od raka bubrega, a kojemu je jedina informacija o ovom lijeku članak u Slobodnoj, da ne odmah uputi u Split i pita doktora može li se pridružiti studiji.
Ali, u tekstu ne pišu one neugodne stvari, kao što su nuspojave, kontraindikacije i slično. Piše da je sutent registriran u Americi, ali ne piše što za njega kaže Agencija za hranu i lijekove (FDA). A web stranica FDA daje nalo drukčije informacije.
Npr., sutent se u Americi, otkad je registriran, ne koristi, kako dr. Omrčen iz Splita kaže, "kao prva linija borbe protiv metastatskog karcinoma bubrega", nego je u samom pismu odobrenja registracije naznačeno da se sutent daje pacijentima kojima više ionako ne može nanijeti veliku štetu. A nuspojave uključuju: povraćanje, čir na želucu, povišen krvni tlak, krvarenje, diskoloraciju kože i kose (koža trećine pacijenata iz testirane kontrolne grupe je požutjela), žuljeve, pucanje kože, oticanje, bol i iritaciju u ustima, proljev. Ovaj odlomak baš i ne izgleda onako lijepo kao "revolucionaran lijek za Račanovu bolest".
Sve u svemu, sutent je lijek koji još nije završio fazu istraživanja, a ne bi bilo čudno da tvrtka Pfizer (najjača američka farmaceutska tvrtka, koja u Hrvatskoj ima blizu 6 posto tržišta) plaća testiranja na ljudima izvan SAD-a, da bi vidjela kako lijek djeluje u onim fazama u kojima u SAD-u nije testiran. I, sad, kad se sjetimo da je upravo Balkan poligon za testiranje lijekova, zato što nam je medicina dovoljno napredna, genotip i životne navike najsličniji onima zapadnih Europljana i Amerikanaca, dok su zakonodavstvo i zaštita građana daleko slabiji nego na Zapadu, onda se teško oduprijeti zaključku koji se nameće sam od sebe, a to je da se sutent testira na pacijentima u Hrvatskoj.
Bilo bi zaista zanimljivo čuti što liječnici u Splitu i Rijeci kažu na to koliko pacijenata zna da ih se liječi eksperimentalnim lijekom. I koliko bi pacijenata pristalo uzimati lijek od kojeg bi mogli požutjeti, i svakodnevno povraćati. Inače, standardan sustav rada s eksperimentalnim lijekovima u hrvatskim bolnicama je da se pacijentima ne daju informacije (iako je to predviđeno zakonima). Ponekad im se eksperimentalni lijekovi daju čak i bez njihovog znanja. Poznat nam je slučaj čovjeka, o čijem slučaju zbog njegove zaštite ne možemo detaljno pisati, koji je shvatio da je dobio lijek sumnjivog podrijetla, pokušao saznati nešto o tome, ali informacije nije dobio.
I, sad, o svemu ovome vas ne treba obavještavati Index, nego Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatska ljekarnička komora, Hrvatska liječnička komora, dok ne bi bilo loše da se u priču uključi i HZZO. Naime, svima njima je dužnost zaštititi pacijente, i na ovakav članak, kao što je ovaj u Slobodnoj Dalmaciji, reagirati odmah. Zato što to nije objektivan članak, nego reklama lijeka u eksperimentalnoj fazi, koja još koristi tešku bolest javne osobe. A reklamiranje lijekova je zakonom zabranjeno u RH. A farmaceutski divovi su prošle godine, po podacima Svjetske federacije potrošačkih udruga, izdvojili 60 milijardi dolara za marketinške svrhe.
J.D.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati