RS dostavila tužiteljstvu BiH izvješće protiv Gotovine, Rojsa, Ćuka zbog zločina nakon Oluje
Izvješće je nadopuna kaznene prijave iz 1996. koja je Višem vojnom tužiteljstvu Banja Luka dostavljena protiv više osoba, između ostaloga i tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana, zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin na području Mrkonjić Grada, S. Kupresa, Ribnika, Jezera i Banje Luke.
Kaznena prijava dostavljena je Haaškom sudu 2002. godine, a on ju je dostavio Tužiteljstvu BiH.
"Dopunjeno izvješće protiv 16 vojnika i visokih časnika HV-a i HVO-a dostavljeno je zbog osnovane sumnje da su za vrijeme oružanog sukoba u našoj zemlji, kršeći pravila međunarodnog prava, zajedno planirali, naredili, pokrenuli i počinili brojne zločine, ubojstva, mučenja i zastrašivanje civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika." - objasnio je glasnogovornik CJS-a Rade Mutić Dnevnom listu.
Kako doznaje Dnevni list, između 16 osoba o kojima se govori u izvješću, nalaze se i generali Ante Gotovina, Ivan Korade, Mile Ćuk, Miljenko Filipović, Ljubo Ćesić Rojs, Željko Glasnović, Mijo Jelić i Stanko Sopta.
Novoj TV potvrđeno je da je u pripremi izvješće koje bi teretilo još devet ljudi za isto razdoblje i zločine.
General Davor Domazet Lošo prokometirao je događaj za Novu TV rekavši da bi Haag podigao optužnicu da je to smatrao potrebnim. Domazet to smatra još jednim srpskim pritiskom na Hrvate u suradnji s Velikom Britanijom.
"Akcije Maestral i Južni potez bile su nastavak Oluje i konačno rješavanje situacije na području BiH i Hrvatske, te priprema za Daytonski sporazum." - rekao je Domazet.
V.Š.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati