Sanaderov "urar i zlatar" ponovno na sudu u Sloveniji
VLADIMIRU MIČEVIĆU nastavlja se suđenje zbog prijevare slovenskog poduzetnika Ivana Bubniča. Slovenac je na prošlom ročištu kazao kako ga mu je Mičević ispričao da se prije sastanaka s njim vidio s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom i ostavio mu sat, što je zgranulo HDZ-ovu glasnogovornicu Sunčanu Glavak koja je ustvrdila da Mičević nikada nije kontaktirao ni sa kim iz Vlade i da su to zlobne dezinformacije.
No, zanimljivo je da ovo nije prva zlobna dezinformacija koju je širio 51-godišnji Mičević o Sanaderu. Jedna od njegovih izmišljotina prevela je predsjednika Stjepana Mesića, osim žednog preko vode i preko ruba predsjedničkih ovlasti. Mičević je naime, vlasnik Ronbar Ltd.-a, financijske organizacije s Djevičanskog otočja preko koje je Sanader prebacio 20 tona zlata iz Hrvatske u inozemstvo, i koja je godinama radila kao tvrtka za uvoz i izvoz s računom otvorenim u Švicarskoj.
Zbog Mičevićeva falsifikata i Mesić prekršio zakon i Ustav provođenjem svoje male istrage
Mesić je, podsjetimo, preko svog savjetnika Saše Perkovića kod umirovljenog generala Vladimira Zagora provjeravao autentičnost računa za tu transakciju. Račun je vlast nonšalantno proglasila falsifikatom, cijeli je slučaj zaboravljen i proglašen smiješnim. Sanader je čak jednom prilikom za činjenicu što ga osuđeni otmičar Hrvoje Petrač u svom pismu pokojnom nakladniku Ivi Pukaniću povezuje s podjelom novca izvučenim iz Brodosplita kazao da je to"isto kao i priča sa 20 tona zlata".
Novinar Gordan Malić kaže da njemu osobno nije poznato radi li se o kakvom sitnom prevarantu ili o osobi koja sustavno radi na blaćenju predsjednika Vlade, niti ima li istine u njegovim riječima jer ipak, to bi policija trebala reći.
Zar nije zaslužio ni poziv za obavijesni razgovor?
"Kad se nekoga zbog Facebooka može pozvati na razgovor, ne vidim zašto se nije barem razgovaralo sa čovjekom koji je upleten u diskreditiranje državnog vrha", kaže on o slučaju Mičević. Načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec kaže da ne može istraživati ovaj slučaj jer je falsifikat napravljen izvan granica Hrvatske, gdje ni hrvatska policija ni njezini sudovi nisu nadležni.
"Druge države mogu ustupiti postupak Hrvatskoj, ali to je već na razini dogovora dvaju ministarstava pravosuđa", kaže Borovec. S obzirom da bi po tipu kaznenog djela izrada ovakvog falsifikata bilo širenje lažnih i uznemirujućih glasina iz članka 322. Kaznenog zakona po kojemu ministar policije Tomislav Karamarko tuži novinara Željka Peratovića i traži da ga se progoni po službenoj dužnosti, upitali smo Borovca zašto se u tu svrhu nije makar pozvalo Mičevića da kaže što zna o Sanaderovom prebacivanju tona zlata.
Izvan dosega
"Ne kažem da to nije to kazneno djelo, no hrvatska policija nije radila na tom slučaju, a je li bilo postupanja u Švicarskoj to ne znam", kaže Borovec. Mičevića je zbog prijevare prošle godine progonilo i naše pravosuđe, međutim, on kod nas nikada nije bio pravomoćno osuđen, tako da je nastavio s varanjem ljudi sve dok nije naletio na slovensku policiju.
Neslužbeno se doznaje da je početkom 2008. godine zaradio kaznenu prijavu zbog prijevare Riječanina za 700 tisuća kuna prilikom fiktivne prodaje Liburnija Hotela u Kraljevici. Devet mjeseci kasnije uhvaćen je zbog prijevare Bubniča od kojega je izvukao pola milijuna eura kredita za kredit po povoljnim uvjetima, kojeg dakako nije isporučio. Ivan Bubnič, vlasnik Bubnič Transporta d.o.o. nije nam htio komentirati suđenje niti se prisjećati Mičevićevih priča.
A.B.
Foto: Index
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati