Sindikati: Ministarstvo manipulira podacima o rastu plaća u obrazovanju

GLAVNI tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin ustvrdio je da resorno ministarstvo u javnost iznosi manipulacije i da korigira sindikalnu objavu podataka o postocima rasta plaća samo za učitelje i profesore, dok ostale ne mijenja.
U izjavi medijima napomenuo je kako je Jutarnji list objavio podatke o plaćama u obrazovanju iz sustava Centralnog obračuna plaća (COP) i da je te podatke koristio sindikat za svoju argumentaciju za štrajk, a da je Ministarstvo znanosti i obrazovanja korigiralo podatke, ali samo za redovite profesore u trajnom zvanju i učitelje, nastavnike i asistente, prema drugoj i drugačijoj metodologiji, dok za ostale zaposlenike u javnim službama to nije učinilo.
>> Nastavnici i profesori idu u štrajk. Pogledajte koliko su im plaće rasle od 2019.
"Ministarstvo samo dolijeva ulje na vatru"
Kada bi Ministarstvo moglo pobiti sindikalne tvrdnje, dodao je Kroflin, tada ne bi korigiralo samo podatke o plaćama prosvjetara već bi to učinilo i sa svim ostalima. Tada bi se jasno vidjelo i po drugoj metodologiji da je pozicija zaposlenih u obrazovanju i znanosti lošija nego u drugim sektorima javnih službi, ustvrdio je.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić izjavio je da je današnja konferencija za novinare u Ministarstvu "samo dolijevanje ulja na vatru i svima koji možda još dvoje što trebaju činiti u srijedu sada je to potpuno jasno", aludirajući na najavljeni štrajk u organizaciji triju sindikata.
Komentirao je i izjavu ministra Radovana Fuchsa kako čelnik jednog sindikata izjavljuje da je briga sindikata ponajprije da štrajk dobro prođe, a da je briga ravnatelja i prosvjedne administracije po cijeloj vertikali, sve do ministra znanosti i obrazovanja, da djeca budu zbrinuta.
Sindikalac Stipić kaže da su oni "u dvostrukoj ulozi, s jedne strane kao nastavnici, a s druge kao sindikalni povjerenici".
Stipić o štrajku u vrijeme nacionalnih ispita
"Što se tiče drugih objeda na naš račun", dodao je, " jasno je da se termin štrajka poklapa s održavanjem nacionalnih ispita." Ističe da nisu sindikati odredili termin ispita, ali da jesu datum štrajka.
"Nakon što smo čuli da je dovoljno da 10 posto učenika piše ispit i da zapravo nismo problem, odlučili smo organizirati štrajk upozorenja simbolično na blagdan sv. Josipa Radnika", dodao je.
Kaže i kako ne prihvaća argumentaciju da nema razloga za štrajk te da će vrlo brzo nakon srijede najaviti idući korak.
Stipić poručuje da će biti u školama u vrijeme štrajka, ali neće držati nastavu.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Zrinko Turalija u izjavi medijima rekao je kako je iz sustava izašao u studenome prošle godine nakon gotovo 30 godina staža te da mu je plaća tada bila 1550 eura s jednim prekovremenim satom i smjenskim radom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati