Slovenija prejudicira granicu: Na državnoj karti pripojila cijeli Piranski zaljev
PREMA zemljovidu Republike Slovenije objavljenom na internetskim stranicama Slovenske agencije za okoliš, ispada da je susjedna država proširila svoje teritorijalno more te time ostvarila željeni izlaz na međunarodno more, a da o tome nije ni upitana niti obaviještena oštećena hrvatska strana. Naime, karta prikazuje cijeli Piranski zaljev odnosno Savudrijsku valu kao dio slovenskog teritorija, a u Sloveniji su završili i sporni zaseoci na lijevoj obali Dragonje.
Zbog takvog kartografskog razvoja već je reagiralo hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, koje je zemljovid ocijenilo nekorektnim i pravno neutemeljenim. "Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija ocjenjuje kako je prikaz nekorektno izrađen, pravno neutemeljen i, što je posebice vidljivo kod ucrtane granice na moru, u suprotnosti s međunarodnim pravom, o čemu je hrvatska strana opetovano već ukazivala i o tome prosvjedovala kod slovenske strane", stoji u priopćenju ministarstva.
"Tako nekorektno prikazana granična crta na moru i određene točke na kopnu još jednom pokazuju koliko su različita međusobna stajališta vezana za pitanje razgraničenja između dviju država, te jasno pokazuje da je pravi način rješavanja toga otvorenog pitanja podnošenje tog spora pred Međunarodni sud u Haagu, u skladu s postignutim dogovorom dvojice predsjednika vlada Republike Hrvatske i Republike Slovenije s Bleda iz kolovoza 2007.", zaključuje se u priopćenju.
Upitna slovenska ratifikacija protokola za hrvatsko članstvo u NATO-u
Podsjećamo, slovenski Državni zbor bi kako je najavljeno idućeg ponedjeljka trebao ratificirati protokol po kojem bi Hrvatska na NATO-ovom zasjedanju u travnju trebala postati punopravna članica tog vojnog saveza. Naravno, rezultati glasanja slovenskih parlamentaraca nije izvjestan i to poglavito zbog, kako se ističe u Ljubljani, neriješenih graničnih pitanja sa susjednom državom.
S ratifikacijom je suglasan slovenski premijer Borut Pahor, koji je slovenskim zastupnicima preporučio da odluku o tome donesu dvotrećinskom većinom. Kako Pahor ne "drži" toliku većinu u Državnom zboru, postoji mogućnost da se hrvatsko približavanje NATO-u blokira, pa bi se slovenska blokada Hrvatske nastavila i na vojnom planu.
Predsjednik parlamentarnog kluba Slovenske pučke stranke Jakob Presečnik još jučer je naznačio da bi se blokada mogla dogoditi. "Predlažemo da se glasovanje o ratifikaciji odgodi sve dok se stranke ne upoznaju s dokumentima koje je Hrvatska poslala NATO savezu tijekom pregovora, te da se vidi je li u tom postupku prejudicirala granicu sa Slovenijom", izjavio je Presečnik.
Ig.M.
Foto: gis.arso.gov.si

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati