Stanje se naglo pogoršava: "Eurozona je već u recesiji"
Foto: AFP / Ilustracija
EUROZONA je potonula u recesiju, objavila je u srijedu vodeća međunarodna bankarska organizacija, dodajući da se stanje u 17-članoj zoni primjene jedinstvene europske valute naglo pogoršava.
"Situacija u eurozoni ozbiljno je krenula nagore u posljednjih mjesec dana", objavio je Institut za međunarodne financije (IIF) u izvješću o globalnim izgledima, prenosi Economic Times.
"Gospodarstvo je kliznulo u ono što vjerujemo da je recesija, koja služi samo širenju proračunskih manjkova te dodatno slabi kvalitetu imovine banaka", ističe IIF. Kako dodaju, dolazeći ekonomski podaci za završeno treće tromjesečje i početak četvrtog slabiji su nego što se očekivalo.
Iz IIF-a ističu tako porast nezaposlenosti u Njemačkoj i usporavanje industrijske proizvodnje u eurozoni. Prema njihovim predviđanjima, BDP eurozone će se u četvrtom tromjesečju smanjiti za 2,0 posto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine. Isti tempo pada nastavit će se, predviđaju, i u prva tri mjeseca iduće godine.
"Slabost u eurozoni može se preliti na ostatak svijeta kroz brojne kanale. Jedan od najizravnijih i najsnažnijih je bankovni sektor", istaknuli su.
Političari probleme čine gorima umjesto da ih rješavaju
IIF-ova procjena ima priličnu težinu, jer je riječ o udruženju koje predstavlja preko 450 banaka i financijskih institucija iz preko 70 zemalja, a polovica njegovih članica locirana je u Europi.
IIF je oštro kritizirao europske političare i način na koji se oni obračunavaju s krizom, pogotovo njihovim javnim istupima. "Njihove akcije problem čine još gorim, a ne manjim", tvrde iz IIF-a. Posebno su se osvrnuli na prošlomjesečni sporazum o drugom izvlačenju Grčke, gdje je IIF bio primoran prihvatiti otpis 50 posto grčkog duga njihovim vjerovnicima. "Program koji je trebao olakšati dužničku situaciju Grčke samo je preplašio investitore i odmaknuo ih od perifernih tržišta", stoji u IIF-ovom izvješću.
Dobre i loše vijesti
Jedina "dobra vijest" dana odnosi se na izvješće koje je pokazalo neočekivani porast povjerenja u njemačkom poslovnom sektoru, što je rezultiralo smanjenjem njihovi prinosa i prvim rastom europskih indeksa u zadnjih sedam dana.
Međutim, razloga za veselje nemaju svi. Prinosi na talijanske obveznice danas su opet probili magičnu granicu od 7 posto, koja se kolokvijalno smatra "alarmom za bailout". U još goroj situaciji našao se Portugal, kojem je Fitch danas spustio kreditni rejting na "junk" razinu, uz oznaku negativne perspektive. To je rezultiralo povišenjem prinosa na njihove obveznice na brutalnih 12,05 posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati