Stanovnici se vraćaju na područja poharana uraganom Rita
STANOVNICI su se u ponedjeljak počeli vraćati na područja Teksasa i Lousiane poharane uraganom Rita gdje se poplava povlači, a spasilačke ekipe nastoje raščistiti ruševine koje je uragan ostavio za sobom.
Desetine tisuća stanovnika pohrlilo je natrag svojim kućama u Houston, četvrti po veličini američki grad, mada su uvjeti života u njemu još daleko od normalnih.
Broj poginulih u uraganu Rita popeo se na sedam nakon što je u jednom stanu u gradu Beaumontu u Teksasu otkriveno pet mrtvih koji su stradali udišući ugljični monoksid iz električnog agregata kojim su se služili nakon što je uragan prekinuo napajanje strujom.
U prethodnom razornom uraganu Katrina poginulo je više od 1.000 ljudi.
Još 23 starijih Teksašana poginulo je u petak u izgorjelom autobusu blizini Dallasa tijekom evakuacije.
Mada je uragan Rita nanio mnogo manju štetu nego što se pretpostavljalo, veliki dijelovi obalnog ruralnog područja u Teksasu i Lousiani su pretrpjeli velike štete.
Prve procjene govore da je uragan samo Teksasu nanio štetu od 8 milijardi dolara.
Skoro 3 milijuna ljudi evakuirano je prošlog tjedna s obalnog područja Teksasa i Lousiane prije nego se uragan Rita sručio na obalu Meksičkog zaljeva s vjetrovima koji su dosizali brzinu od skoro 200 kilometara na sat.
Uragan je doveo do zatvaranja 16 rafinerija nafte u Teksasu izazvavši probleme s opskrbom naftnim derivatima zbog čega bi cijena benzina u SAD-u mogla ponovno skočiti na 3 dolara za galon (3,8 litara).
Predsjednik George W. Bush je rekao u ponedjeljak kako je američka vlada spremna posegnuti u strateške rezerve nafte kako bi olakšala opskrbu, ali je i pozvao Amerikance da putuju svojim automobilima samo kad je to doista potrebno.
Bush za davanje veće uloge vojsci u prirodnim katastrofama
Američki predsjednik George W. Bush je izjavio kako američki Kongres trebao razmotriti da li ubuduće treba vojsci dati vodeću ulogu u reagiranju na prirodne katastrofe poput uragana Katrina što kritičari ocjenjuju kao pokušaj daljne centralizacije i militarizacije zemlje.
U razgovoru s vojnom radnom skupinom koja sudjeluje u oporavku od uragana Rita i Katrina, Bush se dotakao i pitanja u kojim slučajevima Pentagon treba biti vodeća agencija za koordinaciju i reakciju na katastrofe.
"Jasno, to bi bilo u slučaju terorističkog napada. Ali, da li postoji prirodna katastrofa određene veličine koja bi omogućila ministarstvu obrane da postane vodeća agencija u koordinaciji i predvođenju reagiranja? To će biti vrlo važna stvar za Kongres da razmisli o njoj", rekao je Bush.
Nakon oštrih kritika zbog spore reakcije saveznih vlasti na razorni uragan Katrina, Bush je već ranije pozvao na pojačanu ulogu i ovlasti Bijele kuće i vojske koja je najsposobnija za velike i brze logističke operacije.
Na putu ovoj ideji stoji američki zakon Posse Comitatus iz 1878. koji zabranjuje vojsci da se bavi provedbom civilnog reda i zakona. Pentagon već razmatra mogućnosti za eventualne izmjene tog zakona.
Nastojanje predsjednika Busha da ojača ulogu saveznih vlasti nakon uragana Katrina i Rita, nastavak je sličnih uspješnih napora nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. Tada donešeni Patriotski zakon dao je veće ovlasti saveznoj policiji u borbi protiv terorista, koje kritičari ocjenjuju kao pretjerane.
Kritičari već upozoravaju i na opasnosti od eventualne nove uloge vojske u reagiranju na katastrofe.
"Izgleda da Washington želi daljnu centralizaciju i militarizaciju u zemlji", rekao je Gene Healy, iz washingtonskog Cato instituta.
Davanje uloge vojsci u održavanju reda u zemlji, po njegovu bi mišljenju, umanjilo njezinu sposobnost za ratovanje i ugrozilo slobode građana.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati