Što se događa s kineskim bankovnim sustavom u sjeni?
KINA je u nevolji. Drugo najveće svjetsko gospodarstvo bori se s rastućim financijskim poteškoćama, što znači velike probleme za nacionalnu bankarsku industriju u sjeni vrijednu gotovo tri bilijuna dolara, piše CNN.
Kineska kućanstva troše manje, tvornička proizvodnja pada, a poduzeća ulažu sporije nego prošle godine. Nezaposlenost mladih toliko je skočila da je Peking odlučio prestati objavljivati podatke. Istodobno se tržište nekretnina našlo u krizi zbog pada cijena domova, a neki veliki poduzetnici nisu platili svoje obveze.
Što se događa: zajmodavci, uključujući nebankarske fondove, djeluju izvan formalnog bankarskog sustava. Samo su slabo regulirani i iznimno su važan dio financijskog sektora u Kini. Te institucije olakšavaju kretanje sredstava od investitora do infrastrukture, imovine i drugih područja gospodarstva.
Kineske banke koje podupire vlada dugo su održavale niske kamatne stope na bankovne depozite, što je omogućilo tim fondovima - koji često plaćaju stope između 6% i 8% - da privuku ulagače obećanjem većeg povrata.
Neki fondovi već propadaju, drugi plešu po rubu bankrota
Godinama su uživali reputaciju sigurnih sredstava za ulaganja, uz sada diskreditiranu ideju da su zaštićeni od gubitka kapitala. Ali sada su kineski ekonomski problemi doveli do propasti nekih fondova i opteretili druge rizikom golemih financijskih gubitaka, ostavljajući milijarde dolara na milost i nemilost usporavajućeg gospodarstva. Rastući rizik potaknuo je strahove da prijeti veća financijska kriza.
Nedavni razvoj događaja nije bio ohrabrujući: neki fondovi već propadaju. Drugi plešu po rubu bankrota. Zhongrong, jedan od najvećih fondova u zemlji, koji je krajem 2022. godine upravljao sredstvima vrijednim oko 87 milijardi dolara za korporativne klijente i bogate pojedince, propustio je isplatiti svoje klijente u kolovozu.
Stručnjaci su zabrinuti da bi pad tih fondova potencijalno mogao izazvati domino efekt koji bi se proširio globalnom ekonomijom. To je zato što takozvane banke u sjeni nisu samo problem u Kini.
"Ovakvi tipovi organizacija postoje diljem svijeta, posebno u Europi. Ono što se događa u Kini stvara zabrinjavajući rizik zaraze", rekao je Phillip Toews iz Toews Asset Managementa. I SAD ima svoje tržište bankara u sjeni, prema MMF-u.
Ključna je briga, rekao je Towes, jesu li zapadne organizacije dale zajmove bankama u sjeni i tako sada postale ranjive: "To može stvoriti probleme i utjecati na šire gospodarstvo ili šire tržište dionica."
Što bi moglo uslijediti sljedeće: Prijetnja je dovoljno ozbiljna da bi moglo doći do poziva na akciju kineskim regulatornim tijelima da donesu mjere za obuzdavanje bankarskog sektora u sjeni.
"Do sada smo vidjeli neispunjenje obveza na koje kineska vlada nije reagirala", rekao je Toews. Taj nedostatak intervencije doveo je do vala prosvjeda ljutitih investitora i pojačane prisutnosti policije ispred ureda Zhongronga. Prosvjedi bi mogli ukazivati na to da su problemi ovog fonda dublji nego što se dosad vjerovalo.
"Bit će zanimljivo vidjeti hoće li se prosvjedi proširiti i hoće li vlada uskočiti. Nije bitno radi li se o pravoj banci ili banci u sjeni, još uvijek je novac taj koji isparava iz gospodarstva i oni svakako ne mogu tolerirati da još puno novca nestane kroz bankrote", rekao je Toews.
Goldman Sachs smanjio izglede za recesiju u SAD-u na 15 posto
Goldman Sachs je sve više uvjeren da će američko gospodarstvo provesti meko prizemljenje za koje su mnogi mislili da je gotovo nemoguće izvesti. U izvješću objavljenom u ponedjeljak navečer, Goldman Sachs je smanjio vjerojatnost recesije u SAD-u u sljedećih 12 mjeseci na samo 15%.
To je u osnovi u skladu s povijesnom prosječnom šansom za recesiju u bilo kojoj godini. Također je manje od prethodne prognoze banke od 20% i znatno ispod projekcije od 35% u ožujku kada je izbila bankarska kriza.
Izvješće pod naslovom Ljeto mekog slijetanja ukazalo je na niz ohrabrujućih ekonomskih pokazatelja o inflaciji i tržištu rada koji sugeriraju da će američko gospodarstvo izbjeći recesiju koju su potaknule Federalne rezerve i od koje su mnogi strahovali.
"Uopće se ne slažemo s tvrdnjom da će usporavanje zbog 'dugih i promjenjivih kašnjenja' monetarnih mjera gurnuti gospodarstvo prema recesiji. Zapravo, mislimo da će se usporavanje zbog stezanja monetarne politike nastaviti smanjivati prije nego što u potpunosti nestane početkom 2024. godine", napisao je u izvješću Jan Hatzius, glavni američki ekonomist Goldmana.
Hatzius je dodao da je Goldman Sachs sve više uvjeren da su Federalne rezerve gotove s povećanjem kamatnih stopa dok nezaposlenost raste, rast plaća usporava, a inflacija jenjava.
Cijene nafte su porasle nakon što su Saudijska Arabija i Rusija produžile smanjenje opskrbe
Cijene nafte dosegnule su novu najvišu razinu ove godine nakon što su Saudijska Arabija i Rusija - najveći svjetski izvoznici sirove nafte - rekle da će produžiti dogovoreno smanjenje proizvodnje za još najmanje tri mjeseca.
Sirova nafta Brent, globalna referentna vrijednost, ojačala je 1.8% i prodavala se iznad 90 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate (WTI), američka referentna vrijednost, porasla sličnom stopom na 87 dolara po barelu.
Potezi Saudijske Arabije i Rusije pojačavaju napore saveza poznatog kao OPEC+ - koji uključuje članice Organizacije zemalja izvoznica nafte i druge proizvođače - da podrže cijene nafte pristankom na snažna i dugotrajna smanjenja proizvodnje.
Službeni izvor iz saudijskog ministarstva energetike rekao je državnoj novinskoj agenciji SPA da će kraljevina produžiti smanjenje proizvodnje od milijun barela dnevno do kraja prosinca. Odluka će se preispitivati mjesečno kako bi se razmotrilo produbljivanje rezova ili povećanje proizvodnje.
Smanjenje proizvodnje od strane OPEC+, koji proizvodi 40% svjetske sirove nafte, pomoglo je porastu cijena nafte posljednjih mjeseci, što bi moglo imati posljedice na inflaciju i kamatne stope. Prosječna cijena plina u SAD-u također je porasla na 3.81 dolar po galonu, nekoliko centi više nego u ovo doba prošle godine.
"Nedavna uzlazna putanja cijena nafte postavila je temelj za potencijalno povišeni indeks potrošačkih cijena za kolovoz. Predstojeća povećanja cijena nafte predstavljaju novi izazov za središnje banke dok nastavljaju napore da spuste razine inflacije u skladu sa svojim željenim ciljevima", napisao je Stephen Innes iz SPI Asset Managementa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati