Tihomir Blaškić konačno potpuno slobodan čovjek
NAKON više od godinu dana kada je Tužiteljstvo Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije u Haagu (ICTY) od toga suda zatražilo reviziju pravomoćne oslobađajuće presude Tihomiru Blaškiću, Žalbeno vijeće toga suda odbacilo je zahtjev Tužiteljstva za preispitivanjem presude i tako dalo konačnu potvrdu slobode za bivšeg zapovjednika postrojbi Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Operativnoj zoni Središnja Bosna.
Danas je Žalbeno vijeće objavilo konačnu odluku prema kojoj odbija zahtjev koji je osobno vodila glavna tužiteljica Carla del Ponte. Tužiteljica je, nezadovoljna pravomoćnom presudom, držala da je presuda Blaškiću preblaga te je tražila prvotnu kaznu od 45 godina zatvora.
Glasnogovornik haškog suda Refik Hodžić kazao je kako je sadržaj odluke tajan zbog zaštite identiteta svjedoka te je najavio objavljivanje pročišćenog teksta odluke namijenjenog javnom objavljivanju.
Tako je nakon više od deset i pol godina Tihomir Blaškić konačno postao slobodan čovjek, ali je njegov put od glasina o podizanju haške optužnice protiv njega pa do slavodobitnog povrataka u domovinu bio uistinu trnovit.
Nakon što se 1996. godine počelo govoriti o optužnici protiv Blaškića, te njegovog dobrovoljnog odlaska u Haag 1. travnja iste godine, te dugotrajnog i mukotrpnog sudskog postupka, Blaškić je u ožujku 2000. osuđen na 45 godina zatvora zbog ratnih zločina nad Bošnjacima stradalim u Lašvanskoj dolini i Ahmićima 1993. godine kada je u BiH bjesnio najžešći hrvatsko-muslimanski sukob.
Nakon te presude Blaškićev odvjetnički tim uložio je žalbu koja je u novom postupku, i potpomognuta novim dokazima iz Hrvatske, krajem srpnja 2004. godine gotovo u potpunosti prihvaćena. Sud je tada Blaškiću dosudio kaznu zatvora od devet godina proglasivši ga krivim za protupravno zatočenje Bošnjaka, njihovo korištenje za kopanje rovova i za "živi štit".
Iako prevelika tolika mu je kazna određena kako bi sud što bezbolnije izašao iz postupka u kojem je nakon više od 8 godina Tihomir Blaškić dokazao svoju nevinost za zločine za koje ga je Tužiteljstvo optužilo 1996. godine.
No, u srpnju prošle godine Tužiteljstvo je tražilo obnovu postupka nedostupnog javnosti. Vijeće je naknadno ukinulo oznaku tajnosti s dijela pratećih materijala iz kojih se vidjelo da se Tužiteljstvo u zahtjevu za obnovu postupka pozivalo na iskaze triju novih zaštićenih svjedoka koji navodno uopće nisu teretili Blaškića za zločine počinjene u Lašvanskoj dolini i Ahmićima.
Blaškićev odvjetnik Anto Nobilo je kazao kako je "pravda očekivano pobijedila", dok je svome odvjetničkom timu zahvalni Tihomir Blaškić rekao da mu je teško opisati kako se osjeća nakon više deset godina "iščekivanja, strepnji i neizvjesnosti".
I.K.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati