Trump objavio veliko ulaganje koje bi moglo razljutiti Kinu

AMERIČKI predsjednik Donald Trump najavio je da će tajvanski proizvođač poluvodiča, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), uložiti dodatnih 100 milijardi dolara u proizvodnju čipova u Sjedinjenim Američkim Državama tijekom sljedeće četiri godine. Ova investicija dolazi uz već ranije najavljenih 65 milijardi dolara, čime ukupna ulaganja TSMC-a u SAD dosežu 165 milijardi dolara.
Veliko tajvansko ulaganje
TSMC, najveći svjetski proizvođač poluvodiča, planira izgraditi pet novih proizvodnih pogona u Arizoni, gdje je već započela masovna proizvodnja 4-nanometarskih čipova. Ova ekspanzija ima za cilj smanjenje ovisnosti o proizvodnji čipova u inozemstvu i jačanje američke tehnološke infrastrukture.
Predsjednik Trump istaknuo je važnost domaće proizvodnje čipova za ekonomsku sigurnost zemlje, naglašavajući da je ova investicija ključna za jačanje američke proizvodne baze. Također, Trump je najavio uvođenje carina od 25% na uvoz iz Meksika i Kanade, s ciljem poticanja domaće proizvodnje i smanjenja ovisnosti o stranim dobavljačima.
Ova ulaganja dolaze u trenutku kada Sjedinjene Države nastoje smanjiti svoju ovisnost o inozemnim dobavljačima čipova, posebno u svjetlu globalne nestašice poluvodiča koja je pogodila različite industrije, od automobilske do potrošačke elektronike. TSMC-ova ekspanzija u SAD-u smatra se ključnim korakom u jačanju američke tehnološke neovisnosti i sigurnosti opskrbnog lanca.
Očekuje se da će ova investicija otvoriti tisuće radnih mjesta u Arizoni i dodatno učvrstiti poziciju Sjedinjenih Država kao lidera u proizvodnji naprednih tehnologija. TSMC planira započeti proizvodnju najnaprednijih 2-nanometarskih čipova u svojim američkim pogonima do 2028. godine, čime će dodatno osnažiti američku tehnološku industriju.
Najava dolazi u trenutku kada administracija predsjednika Trumpa nastoji ojačati domaću proizvodnju i smanjiti ovisnost o stranim dobavljačima, posebno u ključnim sektorima poput poluvodiča, koji su vitalni za nacionalnu sigurnost i ekonomski rast.
Pitanje Kine
Investicija je i značajna i zbog geopolitičkog konteksta odnosno napetosti između Kine i Tajvana, koje su posljednjih godina dodatno pojačane. Kina smatra Tajvan svojim teritorijem i ne isključuje uporabu sile za njegovo ponovno ujedinjenje, dok SAD sve otvorenije podupiru Tajvan, uključujući jačanje gospodarskih veza i suradnje u strateškim sektorima poput proizvodnje čipova.
Trump na presici na kojoj je predstavio ulaganje nije htio odgovoriti na pitanje je li ovo veliko ulaganje prethodno raspravio s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom.
Spomenimo i da TSMC-u, kao ključnoj kompaniji u globalnom lancu opskrbe poluvodičima, prebacivanje dijela proizvodnje u SAD omogućuje smanjenje rizika u slučaju kineske blokade ili sukoba te osigurava stabilniju opskrbu Zapadu u slučaju eskalacije krize.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati