Trump uvodi carine gotovo cijelom svijetu. EU-u 20%, BiH 35%, Srbiji 37%, Kini 54%...

AMERIČKI predsjednik Donald Trump obratio se američkoj i svjetskoj javnosti u vrtu Bijele kuće. Rekao je da će uvesti 10-postotne carine na sav uvoz u Sjedinjene Američke Države pored viših carina za neke od najvećih trgovinskih partnera zemlje, intenzivirajući trgovinski rat koji je počeo nakon povratka u Bijelu kuću.
- Stižu prve reakcije iz Australije, Irske i Britanije. Svi kažu da su carine neopravdane i najavljuju odgovor
- Trump uvodi osnovnu carinu od najmanje 10 % za gotovo sve zemlje svijeta
- Trump je uveo carine od 20% na uvoz iz EU-a
- Posebno visoke carine je uveo azijskim zemljama, s izuzetkom Singapura (10%)
- Kini će ukupna carina na uvoz biti čak 54%
- Trump uveo carine od 25% na sav uvoz automobila u SAD.
- Srbiji uvodi carine od 37%, a BiH 35%
- Plenković: Hrvatska neće odmah reagirati na Trumpove povijesne carine
- EU planira u dvije faze odgovoriti na Trumpove carine

Predsjednik Donald Trump objavio je da će uvesti 10-postotne carine na sav uvoz u Sjedinjene Američke Države pored viših carina za neke od najvećih trgovinskih partnera zemlje.
>> Opširnije
Američki predsjednik Donald Trump odlučio je uvesti carine od 25% na uvoz automobila u SAD.
>> Opširnije
Meloni: Američke carine su pogrešne, nadam se da ćemo izbjeći trgovinski rat
Talijanska premijerka Giorgia Meloni izjavila je da su nove američke carine "pogrešan potez", upozorivši da bi mogle izazvati trgovinski rat koji bi oslabio Zapad.
Dodala je da se nada suradnji između Europe i Sjedinjenih Država kako bi se pronašlo rješenje koje će izbjeći daljnje eskalacije.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen objavit će služenu izjavu kao odgovor na uvođenje 20-postotnih carina na robu iz Europske unije, koje je danas najavio američki predsjednik Donald Trump.
Njena izjava će biti objavljena sutra u 5:00 po hrvatskom vremenu.
Američki predsjednik Donald Trump uveo je carine od 10% otoku Heard i otočju McDonald. Tamo nema ljudi, ali taj potez ipak ima neke logike.
>> Opširnije
Švicarska predsjednica Karin Keller-Sutter objavila je na platformi X da će zemlja "brzo odlučiti o sljedećim koracima" nakon što je SAD uveo nove carine na švicarsku robu. "Dugoročni gospodarski interesi zemlje su prioritet", napisala je, dodavši da su poštivanje međunarodnog prava i slobodna trgovina temeljne vrijednosti Švicarske.
Prema Trumpovom novom trgovinskom režimu, Švicarska je označena kao jedan od "najgorih prekršitelja", a američke carine na švicarsku robu iznosit će 31 %. SAD je u 2024. izvezao u Švicarsku robu u vrijednosti 25 milijardi dolara, dok je iz te zemlje uvozio više nego dvostruko – 63.4 milijarde, što stvara veliki trgovinski deficit.
U svom godišnjem trgovinskom izvješću objavljenom ranije ovaj tjedan, američka administracija opisala je Švicarsku kao protekcionističku zemlju koja, kako tvrde, koristi visoke subvencije, uvozne restrikcije i carine kako bi zadržala niske cijene i razvijala vlastiti poljoprivredni sektor.
U dokumentima koje je Bijela kuća objavila nakon govora Donalda Trumpa, navedeni su i detalji o izuzecima od novih carinskih mjera. Prema službenim informacijama, sljedeće kategorije robe neće biti obuhvaćene novim carinama:
- Čelik i aluminij te automobilski dijelovi koji su već pod postojećim carinama
- Bakar, farmaceutski proizvodi, poluvodiči i građevno drvo
- Plemeniti metali
- Energenti i drugi minerali koji nisu dostupni u SAD-u
Ovi izuzeci, kako navodi Bijela kuća, imaju za cilj očuvati stratešku stabilnost i spriječiti nestašice ključnih resursa na američkom tržištu.
Britanski ministar poduzetništva i trgovine Jonathan Reynolds komentirao je Trumpovu najavu uvođenja carina od 10% na uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva.
>> Opširnije
Irski premijer Micheál Martin izjavio je da "ne vidi nikakvo opravdanje" za carine koje je najavio američki predsjednik Donald Trump, te najavio da će Irska sa svojim partnerima u Europskoj uniji razmotriti kako najbolje odgovoriti.
Poručio je da bi svaka reakcija trebala biti "proporcionalna" i usmjerena na zaštitu interesa europskih poduzeća, radnika i građana. "Sukob nikome ne koristi", naglasio je Martin.
Dodao je da će Irska biti "snažan zagovornik rješenja koje će ojačati postojeće i snažne transatlantske trgovinske veze."
Kanada i Meksiko, dva od tri najveća trgovinska partnera SAD-a uz Kinu, zasad neće biti obuhvaćeni novim carinama koje je danas najavio predsjednik Donald Trump.
Kako su objasnili visoki dužnosnici administracije, na snazi ostaju ranije uvedene carine iz prvog Trumpovog mandata, kao i izuzeće za robu koja se uvozi u okviru USMCA sporazuma (US-Mexico-Canada Agreement), kojeg je Trump potpisao tijekom prvog mandata.
Ako te starije carine budu ukinute, nova carinska pravila automatski će se primjenjivati i na Kanadu i Meksiko, u skladu s današnjom uredbom. Na novinarsko pitanje hoće li se izuzeće iz USMCA-a produljiti, dužnosnici nisu dali konkretan odgovor.
Američki predsjednik Donald Trump Bosni i Hercegovini uvodi carine od 35 posto.
>> Opširnije
Australski premijer Anthony Albanese poručio je da su nove američke carine "potpuno neopravdane" i da će promijeniti percepciju odnosa između SAD-a i Australije, inače bliskih saveznika. Australiji je u sklopu Trumpovih mjera dodijeljena carinska stopa od 10 %.
"Ove carine nisu neočekivane, ali neka bude jasno – potpuno su neopravdane", izjavio je Albanese.
Australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong također je upozorila da ne podcjenjuje učinak koji će nove carine imati na strateški važnu indo-pacifičku regiju, istaknuvši da će Australija odgovoriti s ozbiljnošću i zrelošću.
Donald Trump najavio je niz novih carina, uključujući osnovnu carinu od 10% za sve zemlje te dodatne, ciljane carine za pojedine zemlje s izraženim trgovinskim suficitima u odnosu na SAD.
Evo točnih datuma i vremena kada pojedine mjere stupaju na snagu:
- Sutra u 6 ujutro po hrvatskom vremenu - carine od 25% na sva vozila proizvedena izvan SAD-a
- 5. travnja u 6.01 po hrvatskom vremenu - osnovna carina od 10 % na sav uvoz iz svih zemalja
- 9. travnja u 6:01 po hrvatskom vremenu - više, recipročna carinska stopa za "najgore prekršitelje"
Trump tvrdi da ove mjere predstavljaju "ekonomsku neovisnost" i povijesni zaokret u američkoj trgovinskoj politici.
Američki predsjednik Donald Trump večeras je i službeno predstavio novi sustav recipročnih carina prema trgovinskim partnerima SAD-a diljem svijeta. Evo ključnih točaka iz njegova 50-minutnog obraćanja u vrtu Bijele kuće, kojem su prisustvovali svi članovi kabineta te predstavnici američke čelične i autoindustrije:
- Današnji dan nazvao je "danom oslobođenja", dijelom plana za "ponovno bogaćenje Amerike"
- Njegova izvršna uredba predstavlja "deklaraciju ekonomske neovisnosti", referencu na američku povijesnu odluku o odvajanju od Britanije
- Već večeras stupaju na snagu carine od 25 % na sva vozila proizvedena izvan SAD-a
- Izdvojio je više zemalja koje, prema njegovim riječima, "varaju" naplaćujući visoke carine američkim proizvođačimaž
- Naveo je da Australija odbija kupovati američku govedinu, EU ne prihvaća američku perad, te da azijske zemlje ne žele uvoziti američku rižu
- Od 5. travnja SAD uvodi osnovnu carinu od 10 % na uvoz iz svih zemalja
- Od 9. travnja počet će se primjenjivati više, ciljanje carine na pojedine zemlje s najvećim trgovinskim disbalansom
- Zaključio je da će povijest dokazati da je bio u pravu, te da će Amerikanci jednog dana gledati na ovaj trenutak kao na prijelomnu točku u obnovi američke moći
- Trump je poručio da su ove mjere nužne za zaštitu američkih radnika i industrije te da je vrijeme da SAD "prestane biti žrtva u globalnoj trgovini."
Iako je Izrael najavio da će ukinuti sve preostale carine na uvoz iz Sjedinjenih Država, na grafikonu koji je Trump danas pokazao stoji da će Sjedinjene Države svejedno uvesti carine od 17% Izraelu.
>> Opširnije
Donald Trump tijekom govora u vrtu Bijele kuće više je puta naglasio Kinu kao ključnog trgovinskog suparnika, izgovarajući njezino ime s naglašenim tonom dok je govorio o različitim zemljama. Kina se našla na samom vrhu grafikona koji je Trump podigao pred okupljenima, uz oznaku 34 % carine.
No prema informacijama CNBC-jevog dopisnika iz Washingtona, taj iznos dolazi povrh već postojećih 20 % carina na kineski uvoz. To znači da će, kada nove mjere stupe na snagu, ukupna carinska stopa na kineske proizvode iznositi čak 54 % – što je najveća ukupna carina u cijelom Trumpovu paketu.
Podsjetimo, EU je ranije ovog tjedna poslala poruku da je spremna na odmazdu ako Trump krene s novim valom uvoznih carina. Kako je izjavila predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, Europska unija ima "snažan plan" uzvratnih mjera - ako to bude potrebno.
Kina, Japan i Južna Koreja složili su se da će zajednički odgovoriti na američke carine. Dogovor je uslijedio nakon što su ministri trgovine triju zemalja održali svoj prvi ekonomski dijalog u pet godina, nastojeći olakšati regionalnu trgovinu dok se azijske izvozne sile bore protiv carina koje nameće Trump.
Američki predsjednik Donald Trump proglasio je "nacionalno izvanredno stanje" zbog trgovinskog deficita i uveo carine cijelom svijetu.
>> Opširnije
Donald Trump predstavio je nove carinske stope za uvoz iz azijskih zemalja, koje su dio paketa tzv. recipročnih carina. I dok Singapur prolazi s minimalnih 10 %, neke druge zemlje pogođene su iznimno visokim stopama – i do 49 %.
Prema grafičkom prikazu koji je Trump iznio tijekom govora u Bijeloj kući, ovo su nove carinske stope za azijske države:
- Kina – 34 %
- Vijetnam – 46 %
- Tajvan – 32 %
- Japan – 24 %
- Indija – 26 %
- Južna Koreja – 25 %
- Tajland – 36 %
- Malezija – 24 %
- Kambodža – 49 %
- Bangladeš – 37 %
- Singapur – 10 %
- Filipini – 17 %
- Pakistan – 29 %
- Šri Lanka – 44 %
- Mjanmar – 44 %
- Laos – 48 %
Ove brojke dio su šire politike koju Trump naziva "pravednom trgovinom", a cilj joj je, prema njegovim riječima, uravnotežiti trgovinske odnose i ojačati američku proizvodnju.
Iako je Donald Trump najavio recipročne carine za brojne zemlje, uključujući Kinu, EU, Indiju, Japan, UK i Australiju, Rusija se ne pojavljuje ni na jednom dijelu dokumenta od 7 stranica koji je predstavljen tijekom obraćanja.
Trenutačno nije jasno je li Rusija namjerno izostavljena, hoće li biti izuzeta iz carinskog režima ili se još razmatra poseban plan. Bijela kuća se zasad nije očitovala o ovom izostanku.
Trump proglašava "nacionalno izvanredno stanje", uvodi carine za sve zemlje i dodatne za "najgore prekršitelje". Donald Trump proglasio je "nacionalno izvanredno stanje" zbog trgovinskog deficita, za koji Bijela kuća navodi da predstavlja prijetnju ekonomskoj sigurnosti SAD-a.
Kako je pojasnila Bijela kuća, Trumpov plan uključuje dvije vrste carina:
- Osnovna carina od 10 % na sav uvoz iz svih zemalja svijeta, koja stupa na snagu 5. travnja u 00:01 po američkom vremenu
- Posebne recipročne carine za zemlje koje su označene kao "najgori prekršitelji", a visina će im biti polovica onoga što te zemlje naplaćuju SAD-u; ove carine stupaju na snagu 9. travnja u 00:01
Bijela kuća također pojašnjava da će Kanada i Meksiko ostati pod postojećim carinskim režimom, koji se temelji na pitanjima fentanila i migracija. Kada ti režimi budu ukinuti ili suspendirani, nove carine iz ovog paketa primjenjivat će se i na njih.
Donald Trump završio je govor o novim carinama i sjeo za stol kako bi potpisao izvršne uredbe kojima se mjere službeno uvode.
Dok ih je potpisivao, podigao je dokumente prema publici i dobio gromoglasan pljesak okupljenih. Uskoro će se opet obratiti javnosti.
Prema riječima ekonomskog urednika BBC-ja Faisala Islama, Trumpova najava u suštini predstavlja univerzalnu carinu od 10 % na sav uvoz u SAD, koja stupa na snagu sutra u ponoć..
Osim toga, deseci zemalja koje Bijela kuća smatra "najgorima" po pitanju trgovinskog disbalansa suočit će se s dodatnim carinama koje će odgovarati visini njihovih trgovinskih suficita, postojećih carina i drugih prepreka poput PDV-a i prehrambenih standarda. Postoji i mehanizam za dodatne carinske udare ako druge zemlje uzvrate, uz obrazloženje da bi to predstavljalo još veću hitnu situaciju.
Kako je rekao jedan dužnosnik Bijele kuće: "Ovo nije pregovor, ovo je nacionalna izvanredna situacija." Cilj, kako tvrde Trumpovi savjetnici, nije samo uvođenje carina, već regulacija uvoza i uklanjanje prepreka za američki izvoz.
Krajnji cilj je dovođenje trgovinskih deficita na nulu. Ključno pitanje sada je – kako će svijet odgovoriti?
Donald Trump pozvao je sve republikanske zastupnike i senatore da se ujedine oko proračuna koji će imati njegovu podršku. "Od danas više nikome nećemo dopustiti da američkim radnicima i obiteljima govori da ne mogu imati budućnost kakvu zaslužuju", poručio je predsjednik.
Zaključio je porukom: "Budućnost Amerike gradit će američke ruke, američka srca i američki čelik."
"Bog vas blagoslovio i bog blagoslovio Ameriku", rekao je Trump i pozdravio prisutne.
Donald Trump podsjetio je da je još tijekom prvog mandata planirao uvesti reciprocitetne carine, ali da ga je u tome prekinula "loša izborna godina 2020.", referirajući se na poraz od Joea Bidena.
Dodao je da je prošlog studenog ostvario "monumentalnu pobjedu", te najavio: "Ovo će u kratkom roku postati potpuno drugačija zemlja. Cijeli svijet će o tome govoriti."
Komentirajući visoke cijene jaja, rekao je da za to ne snosi odgovornost, uz opasku "Tek sam stigao ovdje".
Donald Trump rekao je da poštuje Kinu i predsjednika Xija, ali da su "iznimno iskorištavali Sjedinjene Države" kroz nepoštenu trgovinsku praksu. Istaknuo je da drugi svjetski lideri štite vlastite zemlje visokim carinama na američke proizvode, i najavio da će SAD sada učiniti isto.
"Vrijeme je da počnemo brinuti o svojoj zemlji", rekao je. U viziji koju je predstavio, američko gospodarstvo će se obnoviti zahvaljujući širokoj primjeni carina, a "prazne, mrtve" tvornice i "urušene hale" bit će zamijenjene novima.
"Potpuno novima. Najboljima na svijetu", poručio je Trump.
Tijekom obraćanja u vrtu Bijele kuće Donald Trump podigao je grafikon s popisom zemalja i carinskim stopama koje te zemlje nameću SAD-u te stopama koje će Sjedinjene Države uvesti zauzvrat. Pritom je poručio da će te mjere "pomoći u obnovi američkog gospodarstva".
Evo kako prema tom prikazu izgledaju ključne carinske stope koje Trump namjerava uvesti:
- Kina – 34%
- EU – 20%
- Indija – 26%
- UK – 10%
- Japan – 24%
- Australija – 10%
- Srbija - 37%
Bijela kuća zasad nije objavila službeni dokument, no grafikon koji je Trump podigao pokazuje osnovu nove globalne carinske politike.
Donald Trump rekao je da brojni veliki investitori i korporacije ulažu ukupno 6 bilijuna dolara u američko gospodarstvo. Naveo je više primjera, uključujući Apple, za koji tvrdi da je najavio ulaganje od 500 milijardi dolara, a spomenuo je i Nvidiju, Johnson & Johnson te Metu kao ključne investitore.
"Do kraja godine ta brojka će biti još i veća", poručio je Trump.
Donald Trump poručio je da nikad nije zabilježena transformacija neke zemlje kakva se već događa u Sjedinjenim Državama – i to nakon samo dva mjeseca njegova novog mandata.
"To je nevjerojatno gledati", rekao je.
Tvrdio je da američki radnici i poduzeća s oduševljenjem pozdravljaju najavu novih carina, dok je kritičare – globaliste, lobiste i medije – nazvao "lažnim vijestima" i optužio ih da su pogrešno vodili trgovinsku politiku SAD-a zadnjih 30 godina.
"Bit će prigovora, ali svi su oni bili u krivu", rekao je Trump.
Donald Trump poručio je da tvrtke koje proizvode svoje proizvode unutar Sjedinjenih Država neće plaćati nikakve carine.
"Nema carine ako svoj proizvod napravite ovdje, u Americi", rekao je predsjednik. Najavio je i da će uskoro početi primati pozive "kraljeva, kraljica i veleposlanika" koji će tražiti izuzeća od carina.
Njegova poruka njima glasi: "Ukinite vlastite carine, uklonite prepreke, prestanite manipulirati valutama... I počnite kupovati desetke milijardi dolara američke robe."
Donald Trump rekao je da su druge zemlje godinama "loše tretirale SAD" namećući neproporcionalno visoke carine na američki izvoz, što je usporedio s "prevarom".
Zato će, kako kaže, SAD naplaćivati otprilike polovinu onoga što druge zemlje naplaćuju Amerikancima.
"Znači, carine neće biti u potpunosti recipročne. Mogao sam to učiniti, da, ali to bi bilo teško za mnoge zemlje", rekao je Trump pa dodao: "Nismo to htjeli."
Donald Trump upravo je najavio uvođenje "minimalne osnovne carine" od 10% na uvoz iz svih zemalja s ciljem, kako je rekao, "ponovne izgradnje američkog gospodarstva".
Donald Trump podigao je veliki grafikon s naslovom "Recipročne carine", na kojem su prikazane nove carine koje SAD uvodi prema pojedinim državama, a navedene su i one koje te zemlje već nameću Americi.
Prema prikazanom, uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva bit će opterećen carinom od 10%, a uvoz iz Europske unije s 20%. Ponovno je oštro kritizirao Kinu i EU rekavši: "Deru nas. Tužno je to gledati. Jadno."
Donald Trump podigao je veliki grafikon s naslovom "Recipročne carine", na kojem su prikazane carine koje druge zemlje nameću SAD-u u usporedbi s američkim carinama prema njima.
"Oni nama naplaćuju, mi njima naplaćujemo. Tko se tu može ljutiti?" rekao je Trump uz burnu reakciju publike. Posebno je izdvojio Kinu i Europsku uniju poručivši da "nas deru, to je tužno gledati. To je jadno."
Potom je dodao: "Indija? Vrlo tvrda. Vrlo, vrlo tvrda."
Donald Trump rekao je da trgovinski deficit predstavlja "nacionalno izvanredno stanje" koje ugrožava američku sigurnost i način života. Dodao je da američke tvrtke više ne mogu proizvesti dovoljno antibiotika, dok se gotovo sva elektronika – računala, telefoni, televizori – uvozi iz inozemstva.
Naveo je i primjer brodogradnje tvrdeći da jedno brodogradilište u Kini proizvede više brodova godišnje nego sva američka brodogradilišta zajedno.
"Zbog toga ćemo od sutra započeti s provedbom recipročnih carina prema drugim državama", najavio je Trump.
Donald Trump poručio je da još nije prekasno i obećao da će Ameriku ponovno učiniti bogatom. "Uzeli su nam toliko bogatstva", rekao je. "Više to nećemo dopuštati."
Dodao je da si SAD više ne može priuštiti trgovinske deficite s drugim državama jer ih je, kako tvrdi, predugo subvencionirao. "Mi se brinemo za zemlje diljem svijeta", rekao je pa zaključio: "Vrijeme je da se počnemo brinuti za vlastiti narod."
Donald Trump izjavio je da današnjim potezima Sjedinjene Države konačno staju u obranu svojih farmera i stočara, koje su, kako kaže, "druge zemlje godinama brutalizirale".
Posebno je izdvojio Kanadu, za koju tvrdi da nameće carine od 200 do 250% na brojne američke mliječne proizvode. "Prva limenka mlijeka je po vrlo niskoj cijeni, ali nakon toga stvari postaju loše", rekao je Trump. Dodao je i da SAD subvencionira mnoge zemlje, među njima i Kanadu i Meksiko.
"U kojem trenutku im kažeš – vrijeme je da radite za sebe?" upitao je predsjednik.
Donald Trump pozvao je jednog od svojih pristaša iz publike, Briana, da se obrati okupljenima. Brian, odjeven u fluorescentni prsluk, rekao je da je radnik u autoindustriji iz Michigana.
Govoreći o svom životnom iskustvu, kazao je da je desetljećima gledao kako se jedna po jedna tvornica u okolici Detroita zatvara, dok su radna mjesta odlazila iz zemlje.
"Politike Donalda Trumpa vratit će ulaganja i otvoriti nove tvornice", poručio je. Dodao je da članovi sindikata iz njegove industrije podržavaju predsjednika te zaključio: "Jedva čekam da vidim što nam donosi budućnost."
Američke burze zatvorile su se u 16 sati po istočnom vremenu, upravo kad je započelo Trumpovo obraćanje.
>> Opširnije
Okupljeni na događaju u vrtu Bijele kuće izrazito su pozitivno reagirali na Trumpovu poruku – što ne iznenađuje. Desno od govornice, u dva reda sjede radnici s građevinskim kacigama, koji glasno uzvikuju "tako je!" i "idemo!" dok predsjednik govori.
Gotovo svi su posegnuli za mobitelima kako bi snimili trenutak kad je Trump podigao veliki, debeli dokument u kojem su detaljno opisane nove carinske mjere.
Donald Trump objavio je da će Sjedinjene Države od ponoći uvesti 25-postotnu carinu na sve automobile proizvedene izvan SAD-a.
Kritizirajući trgovinsku neravnotežu, Trump je rekao da su ponekad "prijatelji gori od neprijatelja" kad je riječ o trgovini.
"Npr. više od 80% automobila proizvedenih u Južnoj Koreji prodaje se u Južnoj Koreji, a više od 90% automobila prodanih u Japanu proizvedeno je u Japanu", rekao je. Dodao je da automobili proizvedeni u SAD-u, poput Forda, imaju tek simboličnu prisutnost na tim tržištima, što je, prema njegovim riječima, "devastiralo američku autoindustriju".
"Zato će, počevši od ponoći, na snagu stupiti carina od 25% na sva vozila proizvedena u inozemstvu", najavio je Trump.
Donald Trump poručio je da će se poslovi i domaća proizvodnja "silovito vratiti" u Ameriku, a da će njegova politika prisiliti druga tržišta da se otvore američkim proizvodima.
Najavio je jaču tržišnu konkurenciju i niže cijene za potrošače, što je izazvalo pljesak okupljenih.
"Ovo će doista biti zlatno doba Amerike", dodao je predsjednik.
Donald Trump izjavio je da su Sjedinjene Države godinama bile "pljačkane, silovane i iscrpljivane" od drugih zemalja – kako neprijateljskih tako i saveznika.
"Godinama su vrijedni američki građani morali stajati po strani dok su se druge nacije bogatile i jačale", rekao je Trump.
Poručio je da je današnji dan prekretnica i da će odsad američka industrija doživjeti preporod te je najavio početak "zlatnog doba Amerike".
Donald Trump rekao je da su Sjedinjene Američke Države "desetljećima iskorištavali prevaranati i strane zemlje, koje su profitirale na račun američkog gospodarstva".
"Naši su porezni obveznici pljačkani više od 50 godina, ali tome je sada kraj", poručio je Trump.
Najavio je da će uskoro potpisati "povijesnu izvršnu uredbu kojom se uvode recipročne carine na zemlje diljem svijeta."
"Recipročne. To znači: oni to nama – mi to njima. Vrlo jednostavno. Ne može biti jednostavnije od toga", poručio je Trump.
Donald Trump stigao je u vrt Bijele kuće uz glasan pljesak i ovacije okupljenih. Prišao je govornici, mahnuo i pozdravio publiku, a zatim odmah započeo obraćanje.
"Moji dragi Amerikanci, ovo je dan oslobođenja. Ovaj dan će zauvijek biti upamćen kao dan na koji je američka industrija ponovno rođena", rekao je.
"Imamo danas vrlo, vrlo dobre vijesti", rekao je. "Mnogo se dobrih stvari događa za našu zemlju."
Po stepenicama se spustio do govornice i stao pred novinare.
Svijet čeka obraćanje Donalda Trumpa o novim carinama, što je potez koji su mnogi svjetski čelnici već osudili, osobito oni koje bi to najteže pogodio, poput Meksika i Kanade. Neke zemlje već su uvele ili najavile protuudare vlastitim carinama. No ima li Trump pravo kad je riječ o carinama?
Američki predsjednik ranije je izjavio da mu je "carina najdraža riječ", a upravo je ta mjera ključna u njegovoj ekonomskoj viziji. Cilj mu je smanjiti trgovinski deficit, odnosno razliku između vrijednosti robe koju SAD uvozi i one koju izvozi.
Prema podacima američkog Ureda za ekonomsku analizu, Kina i Europska unija predvode listu najvećih trgovinskih deficita s SAD-om – Kina s 295.4 milijarde dolara, EU s 235 milijardi. Na popisu su i Vijetnam i Meksiko, koji bi osobito teško mogao biti pogođen carinama na uvoz automobila.
Dok čekamo da Trump objavi cijeli paket mjera, podsjećamo na ono što je dosad najavljeno:
- 25% carine na sve automobile uvezene u SAD, a slična carina na auto dijelove očekuje se u svibnju
- 25% carine na sav uvoz iz zemalja koje kupuju naftu ili plin od Venezuele
- 25% carine na sav čelik i aluminij uvezen u SAD
- 10% carine na sav uvoz iz Kine, kasnije povećano na 20%
- 25% carine na Meksiko i Kanadu, trenutno pauzirane na mjesec dana, ponovno bi trebale stupiti na snagu sutra
Nekoliko desetaka novinara okupilo se ispred vrata koja vode u vrt Bijele kuće, nestrpljivo čekajući ulazak.
Među prisutnima je neuobičajeno velik broj međunarodnih novinarskih ekipa - tu su ekipe iz Brazila, Italije i Japana. U blizini je i španjolski tim jedne američke mreže, koji komentira mogući utjecaj carina na Meksiko i tehničke detalje njihove provedbe.
Iako se sam vrt još ne vidi iz ovog dijela, preko razglasa se čuje jazz glazba, navodi reporter BBC-ja.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da su njegove carine, nazvane "Dan oslobođenja", usmjerene na vraćanje duše SAD-a i uvođenje "zlatnog doba".
Ali tko su ključni igrači oko Trumpa? Evo što piše Sky News:
- Glavni trgovinski savjetnik Peter Navarro, koji je tijekom Trumpove prve administracije zagovarao oštre carine na proizvode iz Kine. Opisan je kao orvelovski zbog odbacivanja uobičajenih ekonomskih koncepata
- Ministar trgovine Howard Lutnick, milijarder i dugogodišnji demokrat koji je prešao na Trumpovu stranu uoči kampanje 2020. Nedavno je Trumpove carine nazvao "najvažnijom stvari koju je Amerika ikad imala".
- Ministar financija Scott Bessent. Još jedan milijarder, tvrdi da je desetljećima star trgovinski sustav, utemeljen na tome da SAD apsorbira svjetski izvoz, "slomljen i neodrživ" te da su carine potrebne za njegovo popravljanje.
- Trgovinski predstavnik Jamieson Greer, još jedan zagovornik carina, kojeg se smatra protežeom njegovog prethodnika Roberta Lighthizera, za kojeg se govori da je pravi mozak iza današnje najave.
Pregled ključnih događaja današnjeg dana pogledajte ovdje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati