Turistička ambulanta u Krku radi u jednoj smjeni. "4 sata sam čekao s bolesnom kćeri"
![Turistička ambulanta u Krku radi u jednoj smjeni. "4 sata sam čekao s bolesnom kćeri"](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/cc0a52b0-a09e-4d08-99f7-77acb1fb16f4.jpg?width=765&height=418)
TURISTIČKA ambulanta u Krku radi u jednoj smjeni. Ne dođete li na red, uputit će vas u Bašku ili Rijeku. Hrvoje Pemper je u nedjelju satima čekao s bolesnom kćeri.
"Budeš spreman da ćeš čekati sat vremena, dva, ali nakon tri sata već razmišljaš - što sada? Dijete krvari iz uha, ima temperaturu", kazao je Pemper za Dnevnik Nove TV.
"Bilo me strah, razmišljao sam da idem za Zagreb, da idem u Zagreb obaviti ovo, ali onda sam shvatio - izaći ću tu dva kilometra i onda upasti u gužvu", navodi. Pregled je obavljen nakon četiri sata.
"Dobili smo antibiotik, ali otiđeš u ljekarnu koja radi jedan sat dnevno u nedjelju. Mislim, ljudi, o čemu pričamo? I to privatna ljekarna. Gdje su tu državne ljekarne, one koje će biti 0-24 na raspolaganju?" pita se Pemper. Ovo, kaže, nije kritika medicinskom timu u ambulanti ni ljekarni koja ne treba raditi nedjeljom, ali pita se - zbog čega plaća tolike doprinose zdravstvu?
Ministarstvo zatražilo žurno očitovanje
Iz Ministarstva zdravstva kažu da su zatražili žurno očitovanje Doma zdravlja i Županije. Ističu i kako osiguranici HZZO-a mogu otići kod bilo kojeg liječnika primarne zaštite, kao i na Hitnu pomoć.
Na otoku Krku u ovom trenutku boravi pet puta više ljudi nego što je stanovnika. Osim Hitne pomoći s dva tima, turistima su dostupne tri turističke ambulante - u Šilu, Baški i Krku.
"Zbog nedostatka medicinskog kadra, to je učinjeno u puno manjem opsegu nego što je uobičajeno. U terminima kada turistička ambulanta ne radi, onda turisti mogu potražiti zaštitu u ordinacijama obiteljske medicine", objasnila je koordinatorica krčke ispostave Doma zdravlja Primorsko-goranske županije Alemka Žic.
Trošak turističke ambulante u Krku snose Županija i Grad. Ministar Beroš za rješenje problema gleda u njih, a oni u njega. "Problem bi, naravno, trebalo rješavati na razini države. Od Ministarstva zdravstva, vjerojatno krećući od samog školovanja, od fakulteta", navodi Žic.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati