U 24 sata umrlo 6 ljudi. U splitskom Domu 16 mrtvih, Stožer tvrdi da nitko nije kriv

U HRVATSKOJ je u posljednja 24 sata šest osoba umrlo uslijed zaraze koronavirusom, a zaraza je potvrđena kod devet novih osoba pa je tako ukupan broj zaraženih 2085, izvijestio je u petak Nacionalni stožer civilne zaštite.
"U proteklom 24-satnom razdoblju imamo devet novodijagnosticiranih bolesnika s covidom-19, što daje ukupan broj od 2085 bolesnika", rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš. Prosječna dob zaraženih je 51,25 godina - ženskih osoba je 45,9 posto, a muških 54,1 posto.
U Splitu je preminulo pet ženskih osoba - 1924., 1927., 1948. godište i dvije 1942. godište. U Koprivnici je umrla ženska osoba 1931. godište. Tri umrle osobe bile su na respiratoru, rekao je Beroš. Ukupno je u Hrvatskoj umrlo 75 osoba zaraženih covidom-19. Prosječna dob umrlih je 79,2 godina, muških je 45 posto, a ženskih 55 posto.
Na respiratoru je 17 bolesnika. Testirano je ukupno 36.917 osoba, među kojima njih 696 u protekla 24 sata, a postotak pozitivnih je 5,65 posto.
Hospitalizirano je 248 osoba, 13 manje u odnosu na jučer, a oporavljenih je 588, 29 više nego jučer. Oporavljenih kod kuće je 833.
Od početka epidemije u Hrvatskoj je ukupno izliječena 1421 osoba.
Splitsko Državno odvjetništvo otvorilo istragu u Domu za starije
Ministar zdravstva Vili Beroš i ministrica socijalne politike Vesna Bedeković predstavili su objedinjeno izvješće inspekcija svojih ministarstava u Domu za starije i nemoćne u Splitu, po kojem nije bilo propusta u postupanju zdravstvenih djelatnika, a radnici i korisnici Doma pridržavali su se epidemioloških uputa. No, dodao je Beroš, obaviješteni su da se temeljem naloga Općinskog državnog odvjetništva u Splitu izuzima određena dokumentacija te se vode izvidi i postupanja u samom domu.
Bedeković i Capak istaknuli su da se u domove za starije trenutno primaju samo novi korisnici s rješenjem centra za socijalnu skrb o potrebi žurnog smještaja te da ih se sve prethodno testira. Ta se odluka odnosi i na privatne domove.
Stanje po županijama na dan 1. 5. 2020.
- Bjelovarsko-bilogorska: 0 novih. Ukupno 10
- Šibensko-kninska: 0 novih. Ukupno 89
- Zadarska: 0 novih. Ukupno 85
- Krapinsko-zagorska: 0 novih. Ukupno 133
- Istarska: 0 novih. Ukupno 90
- Karlovačka: 0 novih. Ukupno 30
- Požeško-slavonska: 0 novih. Ukupno 3
- Primorsko-goranska: 0 novih. Ukupno 71
- Ličko-senjska: 0 novih. Ukupno 22
- Vukovarsko-srijemska: 0 novih. Ukupno 40
- Virovitičko-podravska: 0 novih. Ukupno 7
- Osječko-baranjska: 0 novih. Ukupno 121
- Zagrebačka: 0 novih. Ukupno 129
- Varaždinska: 0 novih. Ukupno 46
- Splitsko-dalmatinska: 9 novih. 5 preminulih. Ukupno 497
- Dubrovačko-neretvanska: 0 novih. Ukupno 112
- Sisačko-moslavačka: 0 novih. Ukupno 32
RAZVOJ DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU MOGLI STE TIJEKOM DANA PRATITI NA INDEXU
21:05 Splitsko-dalmatinska županija trenutačno je jedino žarište zaraze u zemlji. U ovome trenutku KBC Split liječi 90 osoba oboljelih od bolesti covid-19, od čega 71 iz domova za starije i nemoćne.
"Za očekivati je bilo cijelu ovu situaciju, proboj virusa u domove s obzirom da smo imali dnevno veliki broj oboljelih, a ovih novih devet je iz kućnih kontakata i samoizolacija. S obzirom na situaciju, mi njih dva puta testiramo svaki tjedan i ovaj slučaj u Makarskoj je testiran, a bio je asimptomatičan", ističe u razgovoru za HTV Željka Karin, ravnateljica NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije.
19:55 Šefica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić objasnila je što do sada znamo o novom koronavirusu. "Svi se slažemo da je to jedan od najneobičnijih virusa s kojima smo se susreli", rekla je. > Opširnije
16:15 Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević komentirala je zašto se kod štićenika Doma za starije u Splitu zbog temperature nije posumnjalo na zarazu koronavirusom. Markotić je napomenula da se bavi liječenjem urinarnih infekcija te stoga zna kako je starija populacija posebno sklona temperaturi, no da se ona također ne mora javiti.
"Uopće ne mora postojati temperatura kod starijih bolesnika. Doista je uobičajeno da imaju povremeno temperature. Naravno, to ne znači da ih ne treba pratiti. Tijekom dana mogu je imati ili nemati. Isključivo temperatura ne može biti jedini razlog da se sumnja da ima koronavirus u toj populaciji. Nitko od njih nije imao teške respiratorne simptome. Svugdje u svijetu su domovi za starije među najrizičnijim mjestima za širenje koronavirusa", objasnila je Markotić za N1.
15:05 Svih 18 testiranih uzoraka uzetih iz opće populacije tijekom jučerašnjeg dana je negativno na koronavirus.
15:04 Najmlađi pacijent koji je obolio od koronavirusa u Hrvatskoj, tromjesečni dječačić iz Barilovačkog Leskovca, službeno je ozdravio od bolesti covid-19.
14:29 Ministrica Bedeković i šef HZJZ-a Capak rekli su da se sada u domove za starije primaju samo korisnici za žurni smještaj i da to vrijedi za sve domove u Hrvatskoj te da se prilikom ulaska u dom mora napraviti test na koronavirus.
14:14 Ministrica socijalne skrbi Vesna Bedeković tvrdi da nije bilo nikakvih propusta u Domu u Splitu u kojem je sad već umrlo 16 ljudi. To tvrde i ostali članovi Stožera uz tvrdnje da temperatura koju su štićenici imali 10 dana nije bila razlog za testiranje na koronavirus.
14:03 Devet je novozaraženih, a šest umrlih u posljednja 24 sata. Petero ljudi je preminulo u Splitu, a jedna ženska osoba u Koprivnici.
14:01 Počela je presica Nacionalnog stožera civilne zaštite. > Pratite uživo ovdje
12:59 U Sisačko-moslavačkoj županiji nema novozaraženih koronavirusom. Još su četiri osobe ozdravile i trenutno je na području ove županije još šest aktivnih slučajeva.
12:44 Prema zasad dostupnim podacima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata nema novih slučajeva zaraze koronavirusom, a od 81 uzorka poslanog na analizu u četvrtak 22 su negativna, a 59 je još u obradi. Ukupno je 112 zaraženih, a 57 izliječenih osoba.
Od početka pandemije na analizu u Zagreb poslano je 1875 uzorka.
S današnjim danom hospitalizirano je 13 pozitivnih pacijenta, 12 osoba je na Zaraznom odjelu OB-a Dubrovnik, jedan pacijent je u Jedinici intenzivnog liječenja i nije intubiran. Ukupno je 225 građana u samoizolaciji, a u posljednja 24 sata utvrđeno je jedno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđeno je ukupno 25 slučajeva kršenja samoizolacije.
Stožer CZ-a DNŽ-a i dalje apelira na građane da se drže svih propisanih mjera, posebice što se tiče zabrane okupljanja i fizičkog distanciranja.
12:30 Dosad je u splitskom Domu za starije preminulo ukupno 16 štićenika. Podsjetimo kako je Ministarstvo objavilo rezultate nadzora u kojima tvrde da nije učinjen ni jedan propust, iako su neki štićenici deset dana imali temperaturu prije nego što su testirani na koronavirus.
11:55 Prema izvješću KBC-a Split preminulo je 5 osoba rođenih 1924., 1927., 1942., 1942. i 1948. godine. Dvije osobe rođene 1927. i 1942. godine bile su korisnice Doma za starije i nemoćne osobe Split, smještajne jedinice u Vukovarskoj ulici, a osoba rođena 1924. godine bila je korisnica Doma za starije i nemoćne osobe u Makarskoj. Svi preminuli su uz nekoliko teških kroničnih bolesti bili pozitivni i na covid-infekciju.
Prema izvješću NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije od ukupno 324 obrađena testa s područja Splitsko-dalmatinske županije 9 je novooboljelih osoba zaraženih koronavirusom, i to iz Splita 3, Solina 2, Makarske 1 (iz doma za starije i nemoćne osobe Makarska), Dugopolja 1, Podbablja 1 i Omiša 1. U odnosu na jučerašnji dan još je 19 osoba izliječeno od koronavirusa te je do sada ukupno izliječeno 270 osoba.
Među novooboljelim osobama 4 osobe su zdravstveni djelatnici, od čega 3 medicinske sestre KBC-a Split i jedna njegovateljica Doma za starije i nemoćne osobe Split, smještajne jedinice na Zenti. Osoba se nalazi u samoizolaciji već 14 dana te od tada nije u kontaktu ni s korisnicima Doma ni s djelatnicima. Nakon isteka 14 dana ista je testirana na covid infekciju i njen nalaz je pozitivan. Od novooboljelih osoba 4 osobe su iz samoizolacije. 86 osoba je hospitalizirano. 103 zdravstvena djelatnika se nalaze u samoizolaciji. 9 osoba je na respiratoru i to 6 iz Splitsko-dalmatinske županije i 3 iz Šibensko-kninske županije. 8 osoba se nalazi u karanteni hotela Zagreb na Duilovu.
Na području Splitsko-dalmatinske županije do sada je zabilježeno 497 slučajeva zaraze korona virusom.
11:46 Nema novooboljelih ni u Varaždinskoj županiji.
U toj je županiji ukupno oboljelo 46 osoba, a ozdravilo je njih 30. Na liječenju u Općoj bolnici Varaždin i dalje se nalazi 13 osoba.
11:45 Na području Zagrebačke županije do petka, 1. 5. 2020., do 11 sati evidentirano je 129 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom.
U posljednja 24 sata nije bilo novih zaraženih osoba koronavirusom, što je već treći dan zaredom. Izliječeno je još sedam osoba.
11:01 Osijek objavljuje nove podatke.
Na osječkom području nema novozaraženih. Ukupno je 121 slučaj. Izliječeno je četvero ljudi, ukupno 81.
10:45 "Deset je dana iza nas u kojima Virovitičko-podravska županija ne bilježi novozaražene osobe na covid-19", javili su iz Stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije.
"U zadnja 24 sata testirano je 28 osoba. Njihovi rezultati na koronavirus bili su negativni. Do sada je ukupno testirano 548 osoba. I nadalje na području županije ima šestero zaraženih koronavirusom, od kojih dvije osobe imaju klinički slabe simptome bolesti covid-19, a ostalih četvero ih nema", objavili su,
10:38 U Ličko-senjskoj trinaesti dan zaredom nema novooboljelih te se nastavlja povoljna epidemiološka situacija, navode iz Lokalnog stožera.
10:35 U Vukovarsko-srijemskoj županiji u posljednja 24 sata nema pozitivnih osoba na covid-19, te je i dalje ukupno 40 slučajeva. Trenutno u županiji nema hospitaliziranih osoba zbog covid-19 bolesti. U protekla 24 sata izliječene su 2 osobe, jedna osoba iz Nuštra i jedna iz Vinkovaca.
10:27 U Požeško-slavonskoj županiji nema novooboljelih
10:22 U Primorsko-goranskoj županiji nema novozaraženih osoba koronavirusom. Ozdravile su tri osobe. Trenutno je u županiji 29 oboljelih, a ozdravila je 41 osoba.
10:17 U zadnja 24 sata u Istri je ispitano 47 uzoraka brisa i svi su negativni na koronavirus. Nema novooboljelih.
Jedan pacijent je izliječen, što čini ukupno 83 izliječena od koronavirusa u Istarskoj županiji.
10:11 U Karlovačkoj županiji jučer su testirane 43 osobe i svi pristigli nalazi su negativni. U OB-u Karlovac hospitalizirane su dvije osobe zaražene koronavirusom, trenutno je jedna osoba u Zagrebu na liječenju, 7 osoba se liječi kod kuće u izolaciji. Jedna osoba je do sada preminula, a 20 osoba je do sada izliječeno.
9:54 "U protekla 24 sata na području Krapinsko-zagorske županije uzeto je 25 briseva, od kojih je 19 bilo negativno, dok rezultate 6 uzoraka još čekamo. Također je zaprimljeno 12 negativnih nalaza od briseva iz proteklih dana, dok se 1 još čeka.
Ozdravilo je 6 novih osoba te je sada ukupan broj ozdravljenih osoba s područja Krapinsko- zagorske županije 70.
Trenutni broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom je 67. Ukupno je uzeto 1638 briseva", objavio je Stožer.
9:40 Na području Zadarske županije šesti dan zaredom nema novooboljelih osoba pa je ukupan broj od početka epidemije i dalje 85 zaraženih koronavirusom. Izliječene su 42 osobe.
9:37 Drugi dan zaredom nema novih slučajeva zaraze koronavirusom u Šibensko-kninskoj županiji, pa su tako ukupne brojke ostale nepromijenjene. Oboljelo je 89 osoba, od kojih se 46 oporavilo.
9:35 Na području Bjelovarsko-bilogorske županije u protekla 24 sata na koronavirus je testirano 9 osoba. Za šest osoba stigli su negativni nalazi, a za njih troje još se nalazi očekuju.
U ovoj županiji već 16 dana zaredom nema novozaraženih, a od početka pandemije bilo je 10 oboljelih. Dosad je sedam osoba ozdravilo.
9:20 Mladić kod Požege nakon korona partyja autom uletio u kuću u kojoj su spavali majka i dijete. > Opširnije
8:40 Sindikalisti Novosel i Ribić gostovali su na radiju. "Vlada je poduzetnicima bacala novac kao iz helikoptera", kažu. > Opširnije
7:52 Epidemiolog Krunoslav Capak, direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Kriznog stožera, govorio je za Al Jazeeru Balkans o odgovoru regije na koronavirus, uspješnoj hrvatskoj metodi borbe protiv covida-19 te popuštanju restriktivnih mjera.
Kazao je da je vrlo vjerojatno da će se virus vratiti na jesen.
7:19 HZJZ je objavio upute za pedikuru i manikuru.
Upute za pedikuru i manikuru by Index.hr on Scribd
7:15 Krunoslav Capak, Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Nacionalnog stožera civilne zaštite, objasnio je na redovnoj presici u četvrtak kako će izgledati mise koje će se početi služiti od nedjelje.
Ističe da epidemiolozi ne mogu predvidjeti broj ljudi koji mogu biti u crkvi, ali da mogu predvidjeti razmak.
"Usuglasili smo preporuke s Hrvatskom biskupskom konferencijom koje smo pripremili za vjerske obrede. Tu su i dokumenti koje smo pripremili za naše stanovnike pravoslavne vjernike, za osobe islamske vjeroispovijesti i židove. Dokumenti će biti objavljeni nakon presice", kazao je Capak.
Fizička distanca bit će obaveza na misama od nedjelje.
"Nismo predvidjeli broj, ali smo predvidjeli fizičku distancu i kako bi se trebala popunjavati crkva, prvo ulaze oni koji idu na najudaljenija mjesta. Apeliramo na građane da se toga drže. Imamo i dogovor s HBK-om koji su rekli da će za svoje vjernike izdati upute za vjernike", dodao je Capak.
7:11 HZJZ u uputama za frizere preporučuje isticanje vidljivih obavijesti za sve djelatnike i klijente, postavljanje dozatora s dezinficijensima i raspoređivanje sjedećih mjesta u čekaonicama tako da zadovoljavaju mjere fizičke udaljenosti za klijente koji ne mogu čekati izvan prostora salona, dok ostali klijenti svoj red čekaju vani.
Preporučuje se postavljanje zaštitne pregrade u dijelovima salona gdje se plaćaju usluge te je potrebno osigurati minimalni međusobni razmak od 1,5 metara između svih osoba koje se nalaze u prostoru, izuzev klijenta i djelatnika za vrijeme pružanja usluge.
Nužno je osigurati dovoljnu količinu papirnatih maramica i ostalih jednokratnih materijala, opreme i sredstva za čišćenje, kao i zaštitne opreme za zaposlenike.
Uobičajene ogrtače za klijente, ako je moguće, preporučuje se zamijeniti jednokratnima, dok sve prostorije u salonu treba što češće provjetravati, čak i za vrijeme lošeg vremena te između smjena.
Također, sanitarne čvorove potrebno je često pravilno čistiti, a preporučuje se da se osiguraju odvojeni čvorovi za klijente i zaposlenike te dovoljno prostora u prostorijama za odmor zaposlenika.
Djelatnici prije posla mjere temperaturu
Prije dolaska na posao preporučuje se da svi zaposlenici izmjere temperaturu kod kuće i da ne dolaze na posao ako im je viša od 37,2 stupnja ili ako imaju respiratorne tegobe. U tom slučaju savjetuje se da se djelatnik telefonski obrati liječniku obiteljske medicine.
Pri istovremenom radu jednog zaposlenika s više klijenata potrebno je strogo provoditi zaštitne mjere i između klijenata oprati i dezinficirati ruke te obavezno koristiti drugi set pribora. Komunikacija s klijentom treba se svesti na minimum.
U smjenama trebaju raditi uvijek isti zaposlenici čime se smanjuje kontakt među zaposlenicima. Administrativne poslove vezane za rad salona poželjno je raditi od kuće, ne u salonu, a za interne sastanke što više koristiti telefonske i videokonferencije.
Također, preporučuje se beskontaktno plaćanje, a tijekom pružanja usluge ne preporučuje se konzumacija hrane ili pića. Naručivanje klijenata obavlja se telefonski, a broj naručenih stranaka kojima će se usluga pružati istovremeno mora se prilagoditi.
Tijekom naručivanja treba upozoriti da se usluga ne pruža osobama koje imaju bilo kakav simptom akutne respiratorne infekcije (curenje nosa, kihanje, kašalj, povišenu tjelesnu temperaturu i sl.), a klijentima i zaposlenicima koji imaju neki od simptoma ne može se dopustiti ulazak u salon.
Zabilježiti vrijeme ulaska stranke u salon
Sve klijente na ulazu treba uputiti na dezinfekciju ruku i zabilježiti vrijeme ulaska osobe u salon, kontakt-podatke te vrijeme napuštanja salona kako bi, u slučaju otkrivanja oboljelog, pomogli epidemiolozima identificirati njegove kontakte. Isto tako, klijentima se preporučuje nošenje maske za lice.
Između klijenata se obavezno peru i dezinficiraju ruke, a tijekom cijelog postupka koristi se zaštitna oprema. Djelatnicima se preporučuje nošenje maski za lice (kirurške ili platnene), a rukavice prema uobičajenom protokolu (bojenje kose).
Kirurške maske se mijenjaju nakon maksimalno tri sata nošenja, a platnene maske za lice kada postanu vlažne.
Kod pružanja usluga izvan salona moraju biti ispunjeni svi uvjeti navedeni kod ovakve vrste usluge vezani za higijenu i ostale predviđene mjere.
Sav eventualni otpad nastao prilikom pružanja usluge, kao i jednokratni materijali, odlažu se u za to predviđene kante za otpad s odgovarajućim poklopcima u kojima su dvije vreće za smeće.
Zaostalu kosu s podova uklanja se odgovarajućom metlom ili jednokratnim papirnatim ubrusima.
Češljevi, četke, uvijači za kosu i slično mogu se upotrebljavati samo na prethodno opranoj kosi stranke. Višestruka upotreba pribora na više klijenata bez prethodnog čišćenja nije dopuštena. Poslije svake uporabe pribor se pere, a zatim dezinficira.
Pribor za rad od tkanina (ručnici i sl.) i radna odjeća na kraju radnog dana peru se u perilici za rublje u salonu na najmanje 60 stupnjeva i do kraja se osuše. Platnene maske za lice treba svakodnevno oprati i izglačati.
Dezinfekcija prostora provodi se na uobičajen način između svake smjene, a dezinfekciju radnog mjesta (stolac, ogledalo, pul) potrebno je provoditi između svakog klijenta. Također, dezinficijensom se učestalije brišu kontaktna mjesta, odnosno telefoni, kvake, tipkovnice, blagajne i slično, primjerice svaka dva sata.
7:10 Nacionalni stožer civilne zaštite Republike Hrvatske objavio je uputu lokalnim stožerima u kojoj je naveo što se još smatra opravdanim razlogom za izdavanje e-propusnice.
Iz Stožera su naveli da su zaprimili mnogobrojne upite građana koji imaju u vlasništvu nekretnine koje se nalaze izvan mjesta njihovog prebivališta ili stalnog boravka te imaju potrebu obilaska ili odlaska na te nekretnine.
Zbog toga su izdali uputu da se odlazak u nekretninu u vlasništvu smatra vitalnim obiteljskim razlogom za izdavanje e-propusnice te da se propusnice mogu izdavati i vlasniku i osobama koje s njim žive u kućanstvu.
"S obzirom na epidemiološku situaciju daje se uputa nadležnim stožerima (stožerima prema mjestu prebivališta i stožerima mjesta odredišta kad su pitanju otoci) da se odlazak na nekretninu u vlasništvu smatra vitalnim obiteljskim razlogom u smislu točke II. podtočke e) Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u Republici Hrvatskoj (Narodne novine broj: 35/20, 39/20, 44/20 i 48/20) te da je to opravdan razlog za izdavanje e-Propusnice.
E-propusnica se može izdati vlasniku nekretnine i osobama koje s njim žive u zajedničkom kućanstvu", stoji u odluci Stožera.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati