Urednik Križa života: Nitko ne zna što se događa s novcem koji Crkva dobiva iz proračuna
Screenshot: HTV
DANAŠNJI gost emisije Nedjeljom u dva Aleksandra Stankovića bio je urednik vjerskog portala Križ života Hrvoje Cirkvenec. Bez dlake na jeziku i spreman na kritiku Katoličke crkve, često je se susretao s različitim prijetnjama, ali i neodobravanje od strane Crkve. Nedavno je pokrenuo akciju "NE nasilju, diskriminaciji i neoustaštvu".
Na pitanje o prijetnjama, Crikvenec je objasnio da prijetnje e-mailom ne smatra prepouzdanima. Međutim, pojedine osobe su došle i do njegovog broja telefona. "Ja volim sa svakim popričati i pronaći dijalog. Te osobe se redovito deklariraju kao veliki katolici, branitelji Katoličke crkve i slično. Pitaju me zašto pokrećem akciju protiv neoustaštva, a ne protiv komunizma i slično", rekao je te objasnio da njegovi sugovornici tada često, u nedostatku argumenata, počinju s prijetnjama.
"Bozanić zazire od dijaloga i ljudi"
Naglasio je da s nekim biskupima vrlo dobro surađuje, ali i iskritizirao kardinala Josipa Bozanića za kojega smatra da je zatvoren prema ljudima i medijima.
"Akreditirao sam se za susret Bozanića i hrvatske nogometne reprezentacije. Odbili su mi akreditaciju s izgovorom da nisam medij. Drugi dan sam saznao da su neki drugi novinari, bez ikakve akreditacije, mogli slobodno prisustvovati događaju", ispričao je.
Crikvenec je Bozaniću zamjerio i, po njemu nedopustivo, primanje Milana Bandića tjedan dana prije predsjedničkih izbora. "Poraz Milana Bandića zbog toga je predstavljao i poraz Crkve", rekao je.
"Bozanić ulazi u katedralu kroz sakristiju, za razliku od kardinala Kuharića koji je često ulazio kroz glavni ulaz i prije toga porazgovarao s vjernicima. Automobilom po Kaptolu prevaljuje odaljenost od 200 metara. Zašto to zaziranje od ljudi? Mislim da bi mnogo ljudi htjelo taj osobni kontakt, šansu za dijalog i razgovor", kaže Crikvenec.
"Čitatelji nisu ovce i žele drugo mišljenje"
"Vjerski mediji u Hrvatskoj su službeni, pokrenula ih je Crkva i u njima nema prostora za drugo mišljenje. Ja vjerujem da čitatelji nisu ovce, kao što to Crkva smatra. U našim vjerskim medijima nije bilo vijesti o dosad najvećim prosvjedu protiv Pape u Velikoj Britaniji. Mi smo je objavili, zajedno s drugih petnaestak vijesti o posjetu Pape Britaniji jer smo pratili čitav događaj, ali prozivali su me samo zbog jedne", ispričao je. Kritizirao je i najpoznatije vjerske novine Glas koncila rekavši da tamo mnogo tekstova pišu teolozi te tekstovi često budu dosadni i zamorni."Tekstovi se pišu čitateljima, a ne kolegama s fakulteta", rekao je.
Objasnio je da jeHrvatska Vatikanu vrlo bitna zbog ekumenskog dijaloga koji želi ostvariti s Moskvom, preko Zagreba i Beograda. "Papa bi 2013. trebao doći u Beograd i preko ekumenskog dijaloga Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj doći do dijaloga s Moskvom. Vatikan je predlagao susrete i zajednička hodočašća vjernika Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj, no to se nije ostvarilo", ispričao je.
Nitko ne zna na što se troši novac koji Crkva dobiva iz proračuna
Na pitanje postoji li korupcija u Crkvi, Crikvenec je podsjetio da se iz državnog proračuna velika svota izdvaja upravo za Crkvu. Taj novac ide Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, ali se nakon toga ne zna kamo ide i na što se troši. "Vatikan su optuživali da ima ogromne količine zlata i novca te otada objavljuje godišnja financijska izvješća. Nije mi jasno zašto kod nas to nije transparentno", rekao je.
Progovorio je i o pojavi takozvanih karizmatika, poput Zlatka Sudca te rekao da je stav Crkve o njemu: "Ne želimo ga zabraniti, ne želimo ga podržati". Podsjetio je na nastup Zlatka Sudca u preizbornom spotu Milana Bandića za koji ga je Crkva propustila sankcionirati.
Na kraju emisije je govorio i o stavu Crkve prema seksualnosti te rekao da nedavni Papin proglas o upotrebi kondoma nije ništa revolucionarno. "Jedan govor o seksualnosti je potreban i Crkva tu ima što za reći. Ona treba pustiti struci da govori o nekim praktičnim stvarima te isticati da je najvažnije poštivanje druge osobe. Papina izjava nije revolucionarna, slično je pisao i Živko Kustić prije nekoliko godina, ali za pozdraviti je što upozorava na problem seksualnosti i iskorištavanje ljudi", završio je Hrvoje Crikvenec.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati