"Večernji list pokušalo se pretvoriti u bilten HDZ-a"
BUDUĆI da se špekulira kako je smjena glavnog urednika Miljenka Manjkasa, što je Index prvi objavio, politički motivirana, čak po direktnom nalogu samog premijera, zatražili smo komentare naših političara na cijeli slučaj.
Miljenko Manjkas smijenjen je u srijedu poslijepodne, nakon što je proteklih dana Večernji list potresala afera o "zabranjenom intervjuu Branimira Glavaša", što je Index također prvi objavio.
Predsjednik SDP-a Ivica Račan kazao je za Index kako u ovom trenutku premalo zna da bi izvukao nekakav definitivni zaključak. "Je li na odluku vlasnika utjecala aktualna vlast vidjet ćemo iz onoga što će se događati idućih tjedana." - rekao nam je Račan, te na traženje da precizira što je time mislio dodao kako ne može tvrditi nešto što nije siguran, ali da će se vidjeti kakva će orjentacija lista biti idućih tjedana. "Nadam se da glasine o tome da je Večernji list svojevrsna PR služba Vlade nisu točne, ali umjesto nagađanja pričekajmo, vidjet ćemo što će se dogoditi" - dodao je Račan.
Predsjednica DC-a Vesna Škare Ožbolt kazala nam je kako se nema namjeru miješati u uređivačku politiku Večernjeg lista, te da misli da Sanader nije imao namjeru miješati se u uređivačku politiku Večernjeg lista. "To je činjenica koja mene kao političara ne zanima. Vlasnici odgovaraju za uređivačku politiku i za tiražu lista. Dojam koji do sada prevladava u Hrvatskoj je taj da je Večernji list HDZ-ova novina, ali ponavljam ja se u to ne želim miješati" - rekla je Škare Ožbolt.
Saborski zastupnik HSP-a Pero Kovačević kazao nam je kako mu se čini da su naznake da se radi o političkoj smjeni točne. "Ne mogu reći da je sigurno tako, ali činjenica je da je do smjene došlo naprasno i čini mi se da je moguća politička pozadina iza svega toga. U zadnje vrijeme pokušalo se Večernji list pretvoriti u bilten HDZ-a, što je vrlo opasna stvar za hrvatsko novinarstvo." - rekao je Kovačević dodajući kako bi se smjena mogla shvaiti drugačije da je stigla u neko drugo vrijeme.
Predsjednica HNS-a Vesna Pusić od nas je doznala za smjenu Miljenka Manjkasa. "Političkom je odlukom on došao na mjesto glavnog urednika Večernjeg lista, vrlo je vjerojatno da je zato i otišao. No, ipak mislim da su u ovom slučaju ključni vlasnici koji su odlučili da je to uređivačka politika koju ne žele imati." - komentirala je za Index Pusić.
"Mislim da je Večernji list desnije orijentiran od Vlade, iako se to ne odnosi na sve novinare. Ali takva je bila uređivačka politika. Tu nema nikakve tajne, budući da je to Manjkasov profil kojega on nije tajio. On je sasvim jasno istaknuo svoju opredjeljenost, to nije nešto sporno." - rekla je Pusić dodavši kako pretpostavlja da su vlasnici procijenili kako im je to preradikalno.
Kajin: Smjena Manjkasa stigla je u vrlo nezgodan trenutak za vladajuću stranku
IDS-ov saborski zastupnik Damir Kajin uvjeren je kako razloge Manjkasove smjene treba tražiti upravo oko posljednjeg intervjua - Branimira Glavaša Večernjem listu.
"Temeljni razlog zbog čega je Manjkas smijenjen, odnosno premješten na nekakvo mjesto u Styriji nije pozicioniranje Večernjeg lista, već intervju s Glavašem. Da li ćemo to tumačiti smjenom ili premještajem na drugo radno mjesto unutar koncerna? Iako na prvi pogled izgleda kao premještaj iz razloga da se ne bi iskoristile pozicije njegovog menadžerskog ugovora, u stvarnosti je ovdje riječ o sankcioniranju gospodina Manjkasa u onim trenucima kada sve strukture HDZ-a pokušavaju dokazati da nije bilo "krađe glasova" na njihovom stranačkom Saboru." - komentirao je za Index Kajin.
"Ako je istina ono što je gospodin Drmić rekao radi se o prvorazrednom skandalu, da ne kažem da je riječ o moralnom bankrotu onoga tko je tražio od gospodina Drmića, onoga za koga se to radilo, ali i onoga tko je to radio." - dodao je Kajin.
"Ja sigurno nikad za njihove odluke neću dignuti ruku, ali njihova odgovornost je neusporedivo veća od odgovornosti nekih drugih političkih stranaka i zato minimum očekivanja javnosti je da se razjasni što se dešavalo na tom njihovom Općem, saboru bez obzira što smo svi navikli na izborne nepravilnosti i kada je Tuđman nadglasao Veselicu, i kad je smijenjen Paraga u režiji Manolića uz znanje Tuđmana, pa sve do toga da su cijela groblja glasala na našim prošlim izborima." - nastavio je Kajin.
"Bez obzira na sve, ova "smjena" ili premještanje Manjkasa na novu funkciju spada u tako nezgodan trenutak za vladajuću stranku da je teško oteti se dojmu da su u ovom konkretnom slučaju nevini. " - rekao je Kajin, te se osvrnuo na hrvatske medije.
"Problem je naših medija što svi na neki način, prije svega mislim tu na HRT, Večernji, Jutarnji i sl, imaju ljude koji krajnje benevolentno prate jednu od vodećih stranaka i to se čini tako nemušto da ponekad to zapravo vrijeđa, a mislim da u ovim okolnostima poglavito izborne utrke mediji bi u najmanju ruku trebali biti podjednako otvoreni svima ali kroz takvo pozicioniranje pojedinih novinara brane se od možebitne promjene vlasti. To je nešto što vrijeđa, što je gotovo zastrašujuće, ali što nitko nije u stanju prokazati bojeći se kako sutradan ne bi bio u nemilosti tih istih medija od kojih mu ovisi ne samo politički život nego kroz to i politička egzistencija." - govori Kajin.
"Jasno je da HDZ pokušava neutralizirati slučaj Glavaš na neki način božićnicama umirovljenicima, i sa onih 500 kuna za treće odnosno četvrto dijete, te s nizom nekih drugih momenata pa i s "dogovorom" oko statusa prosvjetnih djelatnika nakon "fingiranog" štrajka pa utoliko, da bi neutralizirao štetu koju bi mu mogle prouzročiti najsklonije novine, nije rečeno da se na neki "kulturni" način nije upozorilo austrijske vlasnike da povedu računa o poslovnoj politici svojeg medija" - zaključio je Kajin.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati