VELIKA ANKETA Kome više vjerujete, Mamiću ili pravosuđu?
BJEGUNAC Zdravko Mamić je dan nakon potvrde zatvorske kazne od strane Vrhovnog suda njemu, bratu Zoranu te Damiru Vrbanoviću zbog pljačke Dinama održao konferenciju za medije gdje je iznio teške optužbe na račun niza hrvatskih sudaca.
> VIDEO Bjegunac Mamić: Podmićivao sam Sessu, sucima iz Osijeka sam dao 500.000 eura
Mamić je uz brojne optužbe na račun sudaca pritom inkriminirao i sam sebe. Rekao je da je podmićivao suce, prije svega šefa Vrhovnog suda Đuru Sessu, a potom i suce sa Županijskog suda u Osijeku gdje se vodio proces protiv njega, Zvonka Vekića, Darka Krušlina, Ante Kvesića, Zvonka Vrbana te Nediljka Bobana.
Mamić je djelomično opisao svoja druženja s navedenim sucima, rekao da ih je podmićivao - nekad novcem, nekad skupocjenim poklonima. Za svoje tvrdnje tog dana nije iznio nikakve konkretne dokaze, a onda je u idućim danima počeo objavljivati neke materijale sa svog USB sticka na kojem su, kako on tvrdi, svi dokazi o njegovim optužbama.
Prvo je objavio fotografije na kojima je zagrljen s osječkim sucem Zvonkom Vekićem, a potom jučer i fotografiju Louis Vuitton cipela vrijednih oko dvije tisuće eura za koje tvrdi da ih je kupio sucu Vekiću. Nije trebalo dugo čekati za reakciju i nedugo nakon objave te fotografije predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban odlučio je pokrenuti stegovni postupak protiv Vekića i Krušlina.
> Objavljene fotke Mamićevog druženja sa sucem i snimka sa sticka koji je slao USKOK-u
> Mamić tvrdi da je kupio sucu Vekiću cipele Louis Vuitton. Sudac: Nemam takve cipele
I Vekić i Krušlin su odbacili sve Mamićeve optužbe rekavši da su to neistine. Sessa je prvo odbio išta komentirati, da bi kasnije rekao da je "Mamića vidio jednom u službenom svojstvu kao predsjednik Općinskog suda u Zagrebu kad ga je primio kao stranku, prije otprilike osamnaest godina, te dodao da se s dotičnim nikad nije družio".
Nadalje, Mamić je nastavio s objavama materijala. Objavio je račun za koji tvrdi da potvrđuje kako je u Dubaiju platio smještaj sucu Vekiću te ga vodio u šoping.
Kako proizlazi iz tog računa, Vekić se u hotel prijavio 27. prosinca 2017. godine i odjavio 5. siječnja 2018. Zdravko Mamić se prijavio 26. prosinca i odjavio 5. siječnja. Iz računa koji glasi na ime Zdravka Mamića vidljivo je kako je, bez boravka, samo za dodatne troškove bivši čelnik Dinama potrošio oko 140.000 kuna.
U međuvremenu, sudac Vekić Indexu je potvrdio autentičnost fotografije na kojoj je s Mamićem. Nije isključio mogućnost da je nastala za vrijeme sudskog postupka vođenog protiv Mamića pred sudom u Osijeku.
Potom nam je ponudio i kontekst: "To je bilo u Buševcu. Mislim da je bio neki restoran. Valjda je Miljević organizirao domjenak, pa je zvao naše prijatelje. Mislim da je tada već trajalo suđenje, ja bar mislim. Ne znam, valjda je, valjda je", govorio nam je Vekić. Veljko Miljević je, inače, Mamićev odvjetnik.
Kakve su dosad bile reakcije na Mamićeve optužbe?
Među prvima je o slučaju Mamića i sudaca reagirao ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica te rekao da se radi o teškim optužbama.
"Riječ je o teškim i ozbiljnim optužbama na račun niza sudaca ovdje u RH. Ja očekujem i njihovo očitovanje, ali i reakcije nadležnih tijela da utvrde jesu li te optužbe koje su danas iznesene utemeljene i da sukladno tome pokrenu određene procedure. Jesu ozbiljne optužbe, ali vjerujem da će DORH i USKOK reagirati u ovoj situaciji", kazao je ministar Malenica.
Na pitanje vjeruje li u te optužbe, Malenica je odgovorio: "Meni je teško vjerovati to u ovom trenutku, međutim tu su nadležna tijela koja trebaju ispitati te optužbe i postupiti temeljem propisa. Svi suci su položili prisegu za časno i pošteno obavljanje sudačke dužnosti, zato očekujem od nadležnih tijela, ne samo od DORH-a nego i od Državnog sudbenog vijeća, da reagiraju."
DORH tek nakon pritiska javnosti objavio što je dosad učinio u vezi Mamićevih optužbi
Osječki županijski sud prvo nije htio komentirati Mamićeve optužbe, da bi onda dan kasnije pokrenuli stegovni postupak protiv dvojice sudaca Krušlina i Vekića. USKOK je na dan Mamićeve presice u Mostaru poručio da od 8. listopada 2020, kad su zaprimili Mamićev USB stick, provode istražne radnje i istražuju optužbe, a jučer su i objavili priopćenje s detaljima što su dosad uradili po pitanju Mamićevog USB sticka.
"USKOK je od dana primitka prijenosne memorije (USB stick) započeo s provjerama sadržaja i do danas je uputio 118 zahtjeva za prikupljanje podataka, od kojih je prvih šest upućeno istog dana primitka, te je do danas 31 osoba ispitana u svojstvu građanina, a upućene su i četiri zamolnice za pružanje međunarodne pravne pomoći, od kojih su tri upućene u listopadu 2020. godine, a jedna u studenom 2020. godine, te su u listopadu 2020. godine pokrenuti imovinski izvidi. (18. 3. 2021.)
"S vremena na vrijeme Mamić dozira nova otkrića"
USKOK naglašava da je, u odnosu na izjave o korumpiranosti pojedinih sudaca koje je sada pravomoćno osuđeni Zdravko Mamić tijekom ljeta 2019. godine izjavljivao u javnosti, nakon njegovih javnih istupa, putem njegovog odvjetnika, pozvan da te tvrdnje konkretizira i potkrijepi jer se radilo o općenitim tvrdnjama. Međutim, pravomoćno osuđeni Zdravko Mamić i njegov odvjetnik tada to nisu učinili već pravomoćno osuđeni Zdravko Mamić s vremena na vrijeme, kada to njemu odgovara, u javnost dozira „nova otkrića i nove dokaze“.
Ravnateljica USKOK-a: U ovom času ne mogu reći da suci ni za što nisu krivi
Nedugo zatim ravnateljica USKOK-a Vanja Marušić sazvala je konferenciju za medije gdje je još govorila o slučaju Mamić i radu te institucije na njemu.
Govoreći o zatraženoj međunarodnoj pomoći, Marušić nije precizirala o kojim je državama riječ, a zbog tajnosti izvida nije željela otkriti tko je sve ispitan, kao ni to jesu li probijene mjere. Dodala je kako su neke osobe ispitane više puta.
Marušić je naglasila da USKOK nije kalkulirao s vremenom provođenja izvida niti da je tužiteljstvo čekalo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda. ''Kada smo dobili stick, nije se ni znalo kada će biti sjednica Vrhovnog suda. Izvidi se nastavljaju, a u ovom času ne mogu reći da suci ni za što nisu krivi'', dodala je.
Ravnateljica USKOK- a je naglasila da su je iznenadile izjave pojedinaca iz javnog prostora za koje je ocijenila kako bi, s obzirom na to da se u svojoj profesiji bave kaznenim pravom, trebali znati da su izvidi tajni te da USKOK niti u jednom slučaju, pa ni u ovom, ne može govoriti o sadržaju izvida.
Govoreći o Mamićevim optužbama o navodnoj korumpiranosti pojedinih sudaca iz ljeta 2019., Marušić je istaknula da je bivši izvršni dopredsjednik Dinama putem svojeg odvjetnika bio pozvan da te tvrdnje konkretizira i potkrijepi budući da se radilo o općenitim tvrdnjama.
''Međutim, pravomoćno osuđeni Zdravko Mamić i njegov odvjetnik tada to nisu učinili, već je pravomoćno osuđeni Zdravko Mamić s vremena na vrijeme izlazio s tvrdnjama koje nisu pružale dovoljno informacija za njihovu provjerljivost'', kazala je.
"Dinamika izvida primjerena opsežnosti sadržaja"
Marušić je dodala da su na Mamićevoj konferenciji za medije u utorak iznesene neke nove tvrdnje koje ranije nisu dostavljene USKOK-u i da je ''logično da ih tužiteljstvo dodatno provjeri''.
''Intenzitet poduzetih radnji USKOK-a ukazuje na opsežnost i da je dinamika izvida primjerena opsežnosti tog sadržaja i potrebe prikupljanja svih pravno relevantnih činjenica koje će biti dostatne za donošenje meritorne državnoodvjetničke odluke. To će biti u trenutku kada se provjere sve činjenice i prikupe svi dokazi'', zaključila je Marušić.
Plenković o sucima i Mamiću: Ako je išta od toga istina, to je užas. Ja sam zgrožen
I sve je na koncu prokomentirao i premijer Andrej Plenković. To je učinio jučer na konferenciji za medije nakon sjednice vlade.
"Što se tiče reforme pravosuđa, otklonimo prvo mantru da su vlada i aktualni predsjednik Vrhovnog suda s jedne strane, a Milanović i njegova kandidatkinja te oporba s druge strane. To je isfabricirano. To jednostavno nije istina i to nije točno. Referirali ste se na aktualan slučaj u medijima ovog tjedna (slučaj Zdravka Mamića, op.a.). Ako je bilo što od onoga što je trenutno u eteru istina - to je užas. Ja sam zgrožen time, i kao premijer i kao pravnik. To je nedopustivo. Bilo da je to posao za DORH, policiju, stegovne postupke... To su primjeri koji ruše povjerenje u hrvatsko pravosuđe", rekao je.
Pa dodao: "To ponašanje nema nikakve veze s izvršnom vlasti, HDZ-om, vladom... Odmah odbacujem sve te stvari da je odgovornost ovoga na vladi i vladajućima. To nije istina i tome ćemo se usprotiviti."
Kome vi vjerujete: Mamiću, pravosuđu ili nikome? Recite nam u anketi!
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati