VIDEO Markotić: Novi soj možda je u Hrvatskoj. Božinović: Zatraženo 10.848 propusnica
OD 11 SATI mogli ste pratiti press-konferenciju Stožera koji je objavio nove podatke o koroni u Hrvatskoj te komentirao nove mjere. Zanimljivo, na pitanja o crkvi danas se ni jednom nisu oglasili ni Markotić ni Capak. Očito je zadatak da odgovori na ta pitanja dobio Božinović, koji na misu ionako ne ide.
> IZ MINUTE U MINUTU STANJE PO ŽUPANIJAMA PRATITE OVDJE
Cijelu presicu pratite ovdje
Novi podaci
Na početku presice objavili su nove podatke.
U posljednja 24 sata zabilježeno je 766 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16.105. Među njima je 2956 pacijenata na bolničkom liječenju, 206 više nego jučer. Od 2956 pacijenata su na respiratoru 294 pacijenta, 33 nova u odnosu na jučer.
Preminulo je 80 osoba. 76.4 je prosječna dob, 9 je imalo jedan komorbiditet, svi ostali su imali više komorbiditeta. Imamo smrt osobe, 1986. godište, kod njega je bila u pitanju zlouporaba droga.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 195.728 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 3257 preminulo, ukupno se oporavilo 176.366 osoba, od toga 3208 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 50.799 osoba.
Do danas je ukupno testirano 955.225 osoba, od toga 4614 u posljednja 24 sata. Postotak pozitivnih je 16.64 posto, prosječna dob je 44 godine. Postotak pozitivnih u sveukupnom testiranju je 27 posto. I dulje vrijeme je stabilan.
Capakovo obraćanje
"Ako usporedimo tjedne brojke, od 15. do 21. 12. imamo 27 posto manje novooboljelih nego u tjednu prije. Što se tiče usporedbe s EU, naša 14-dnevna stopa je 1102, mi smo na 25. mjestu od 27 zemalja EU, Luksemburg i Litva imaju veću incidenciju. Što se tiče mortaliteta, mi smo na 18. mjestu."
Beroš o zdravstvenom sustavu
"Postotak pozitivnih u testiranjima je ispod 30 posto. U Gradu Zagrebu imamo 114 bolesnika i sve ostale imaju ispod 100, najviše Splitsko-dalmatinska - 97. Ima nekoliko županija koje imaju po jednog novozaraženog.
Usprkos opterećenju zbog korone, nalazimo načina odgovoriti i na sve druge potrebe pacijenata u zdravstvenom sustavu", rekao je Beroš.
"U Ministarstvu zdravstva je upravo u tijeku razgovor s veledrogerijama, žao mi je što nisam tamo. S danom 18.12. 574.472 milijuna kuna su troškovi testiranja, gotovo 300 milijuna su troškovi za liječenje i troškovi za bolovanja su 83 milijuna kuna, ukupno covid-kriza koštala je 927 milijuna kuna."
Markotić o novom soju
"Nema još previše informacija dostupnih. Vidi se od rujna, vidimo da se drugi val razlikuje po svom intenzitetu po broju oboljelih i umrlih, da se ne može uvijek objasniti, postoji cijeli niz čimbenika koji se trebaju uzeti u obzir. Od početka 10. mjeseca, kad se dogodio značajan rast broja oboljelih i umrlih, zabilježeno je nekoliko sojeva okarakteriziranih s dodatnim mutacijama. U Walesu, zapadnom Londonu i na još nekoliko mjesta su zabilježeni. Vidjelo se da se odvaja taj jedan klaster virusa, utvrđeno je da imaju određene mutacije. Počela se analizirati ta mutacija i dosad se uspjelo vidjeti da jedan dio je odgovaran za brže vezivanje virusa, to brže i jače vezivanje definitivno je moglo posljedično dovesti do toga da se virus brže i učinkovitije širi, što je i zabilježeno. Čini se da je kod ovog tipa virusa R0 puno brži. No još uvijek se sve uzima s rezervom.
Drugi dio je značajan, a koji smo vidjeli, je određena mutacija koja bi mogla utjecati na imunološki sustav. Vidjelo se da dolazi do oslobađanja velikog broja upalnih parametara, što sve dodatno pogoršava bolest. Pokušava se zaključiti zašto se to događa.
Vjerojatno su se te mutacije dogodile u nekoliko osoba koje su imunosuprimirane, osobe čiji se imunološki sustav ne može boriti s virusom. I onda se može i više mjeseci detektirati virus, s duljim boravkom virusa u organizmu postoji mogućnost da virus razvija određene promjene i mutacije koje mu omogućavaju da se adaptira u organizmu. I vjerojatno se tako raširila ta varijanta virusa.
Pitanje je koliko će te mutacije utjecati na nove infekcije i učinkovitost cjepiva. Zasad nema podataka da bi mogle utjecati."
Slijede pitanja novinara
Hoće li cjepiva biti dovoljno učinkovita?
"Cijeli svijet zna da cjepiva mogu vrlo učinkovito pokriti većinu trenutnih sojeva koji cirkuliraju. Koliko će ti sojevi se mijenjati, tako će i proizvođači mijenjati cjepiva. Zasad nema indikacija da cjepivo ne bi bilo učinkovito", rekla je Markotić.
O propusnicama na otoku Pagu koji je u dvije županije
"On će se epidemiološki tretirati kao jedna cjelina, a što se tiče putovanja, stanovnici dijela otoka koji pripadaju Zadarskoj županiji će u okviru te županije putovati bez ograničenja, međutim, za ulazak u Liku će trebati propusnice. Isto vrijedi u suprotnom smjeru", odgovorio je Božinović.
O pravoslavnom Božiću, hoće li doći do popuštanja mjera?
"Predstavnici vlade kontaktirali su s predstavnicima pravoslavne crkve, dogovoreno je da će se epidemiološki okvir po potrebi definirati posebnom uputom u prvom tjednu siječnja, a ovisno o razvoju epidemiološke situacije, ali i specifičnosti pravoslavne liturgije", rekao je Božinović.
O cijepljenju
27., 28. i 29. će biti dani cijepljenja. U srijedu će biti napravljen plan cijepljenja, prva skupina su zdravstveni djelatnici koji rade s covid-bolesnicima. Bit će raspodijeljeno po solidarnosti, po veličini županija, otkrio je Capak.
O propusnicama
Od jutros do 10:15 je bilo nekih 1120 poziva, 5600 mailova, predano 10.848 zahtjeva za propusnice, neki su riješeni, neki su odbijeni, a još su neki u postupku, otkrio je Božinović.
O analizi žarišta, je li novi soj već u Hrvatskoj?
"Da, ono što smo mi cijelo vrijeme razmišljali i pripremili se tehnički... Kad vidimo kako je na području Varaždina snažno išla uzlazna linija, snažno iznad Hrvatske, nitko tko se razumije u viruse ne može se oteti dojmu da to ne može imati veze samo s određenim situacijama nepoštivanja mjera jer slične situacije, barem prema spoznajama koje su postojale, su bile i u drugim područjima u Hrvatskoj pa se ta brojka nije tako dizala. Naša razmišljanja su išla u smjeru da usporedimo uzorke, pokušat ćemo te sve analize brzo napraviti i vidjeti točno...
Mučilo nas je zbog čega jedan dio ljudi završi s težim oblicima bolesti, dio se može staviti na priču oko količine virusa, puno su teže kliničke slike koje viđamo u bolnici, teške upale pluća, veliki broj smrtnih slučajeva, ne samo kod nas nego i u Europi. Mišljenja smo da sad moramo snažnije se usmjeriti na neke karakteristike virusa", kazala je Markotić.
Što je s međužupanijskim prijevozom, tko će to provjeravati?
"Izdali smo detaljne upute. Ovo nije odluka kako izdavati propusnice, nego o zabrani kretanja. Mi smo zaključili kako je ovo veoma rizično razdoblje i svi bi se trebali suzdržati od putovanja. Zato je i Europska komisija zadala posebne upute za putovanja.
Postoji mogućnost da Ravnateljstvo civilne zaštite svaki slučaj razmotri. Poanta je da se strpimo do 8. siječnja. Svi oni koji znaju da je nešto nužno, znaju i način na koji će Ravnateljstvo pristupiti njihovom zahtjevu. Nije poanta kako nešto izbjeći, poanta je ako je struka procijenila da se smanje kontakti i putovanja, da to prihvatimo kao činjenicu. Samo to je logika, privremeno i fokusirano na ono što je stvarno bitno da bi i gospodarski moglo funkcionirati u mjeri u kojoj funkcionira. Svi su preporučili svojim poslovnim subjektima da odu na godišnje odmore od 23. do 8. siječnja. Zbog toga smo i ovu odluku donijeli za taj period. Jer ne bi imalo smisla reći nekome da 23. mora doći na posao iz neke županije...", kazao je Božinović.
Imamo dokaze da su neki došli bez PCR-a u Hrvatsku, je li to moguće?
"Meni nije poznato, ne znam je li poznato policiji, molim da nam ih ustupite ako ih imate", rekao je Božinović.
Za klizanje, zašto djeca sportaši ne mogu klizati, a građani smiju?
"Postoje dvije linije dopuštanja bavljenja klizanjem. Jedno je na otvorenom. Sportsko klizanje - kategorizirani sportaši mogu trenirati. Ekipni sportovi, prva liga itd... Ako klizači spadaju u natjecateljski dio i ako su kategorizirani, mogu trenirati. Dobili smo od Ministarstva turizma i sporta popis, svi koji idu na natjecanja europska i svjetska, mogu trenirati", rekao je Capak.
Grafički dizajner je dobio propusnicu, kako to?
"Za grafičkog dizajnera vrijedi - svi koji ne mogu dokazati opravdanost svojih zahtjeva, trebaju ostati u svojim prebivalištima. Ne znam detalje", rekao je Božinović.
O crkvama, zašto vi ne ostanete doma? Zašto niste kao vođe borbe primjer građanima i ne kažete - mi ćemo ostati doma, pomolit ćemo se u krugu obitelji...?
"Ja vam mogu reći upravo tako...", rekao je Božinović. "Ja neću ići", dodao je.
Ali ostali hoće?
"Ja mislim da ovo nije mjesto gdje treba prozivati. Bilo je govora o tome. Svaka situacija se može urediti na način da se postavi okvir da bude najmanje rizičan", dodao je Božinović.
Ponovo ste popustili crkvama.
"Nije isto. Uzmite primjer Europe. U svim državama su ugostiteljski objekti zatvoreni. A u svima su crkve tijekom blagdana otvorene i dostupne vjernicima, jedino se razlikuju po preporukama. A mjere nisu ni strože ni blaže u odnosu na one u drugim zemljama", nastavio je braniti odluku Božinović.
Liječnici su dosta ogorčeni zbog toga što su se zarazili na poslu, a dužnosnici ne moraju ni otvarati bolovanje...
"Ne znam zašto bi bilo komplicirano tražiti od poslodavca potvrdu da su se zarazili na poslu. Svi koji žele ostvariti pravo na bolovanje, moraju od poslodavca tražiti potvrdu. Sjetite se što je bilo na početku, neki su išli na skijanja i tamo se zarazili. Svi oni koji su se zarazili na poslu dobit će 100 posto plaću i tu nema spora", rekao je Beroš.
O Domu na Sfingi, 160 zaraženih i 29 mrtvih
"Sva pitanja su u ingerenciji Ministarstva obitelji... Oni vode brigu. S obzirom na ovu epidemiološku situaciju, konzultirat ću profesora Kolarića. Indirektno smo dobili zahtjev Stožera i konzultirali smo bolnicu. Ne znam je li samo jedan liječnik tamo, u svakom slučaju, zdravstveni sustav će odgovoriti na svaku situaciju. Međutim, nismo dobili zahtjev za liječničkom pomoći, već za dvije sestre i jednu njegovateljicu", odgovorio je Beroš.
Zastupnici i ustavni suci su izuzeti ili nisu?
"Naravno, ukoliko bude potrebe za nekakvom sjednicom, naravno da takvu mogućnost kao Stožer ne možemo zabraniti, radi se o najvišim instancama vlasti, uvjeren sam da saborski zastupnici će koristiti to samo za potrebe sabora. To su izabrani zastupnici naroda... Naravno da im neće biti i ne mogu zamisliti da im se ograniči mogućnost da obavljaju svoj posao. Za ustavne suce isto tako", rekao je Božinović.
Božinović o karlovačkom župniku (https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-zupnik-kod-karlovca-odrzao-misu-za-one-koji-nisu-stali-unajmio-je-autobuse/2240454.aspx)
"Hvala vam na toj informaciji, ako mislite da treba tu još nešto prekontrolirati, onda vas molim da nam date podatke pa možemo procijeniti o čemu se tu radilo."
Zašto zaraženi štićenici iz Zadra ne idu u bolnicu?
"Nemam takvu informaciju, funkcioniranje u domovima je u ingerenciji Ministarstva obitelji."
Zašto članovi Stožera i premijer ne poštuju vlastite preporuke?
"Sve smo rekli o tome, objavljene su preporuke koje su javno dostupne", kaže Božinović.
Kako će građani poštivati onda ta pravila?
"Napravljene su preporuke za to", rekao je Božinović.
Još o propusnicama
"Ljudi su uplaćivali i ako su uplatili, mi ne želimo napraviti dodatnu financijsku štetu ni za te ljude ni za hotele. Naravno, sve to vrijedi do 23., tko je dotad uplatio, može putovati, nakon toga ne.
Radimo sve na tome da ne dobijemo neki novi val nakon Božića i Nove godine. Brojni bliski kontakti velikog broja ljudi mogu značiti pogoršanje epidemiološke slike", poručio je Božinović.
Tko će prvi primiti cjepivo?
"Doze koje stignu, njih 9750, će biti raspoređene na 9750 osoba, treba računati s time da se radi o bočicama s više doza cjepiva. Uvijek ima rasapa od 10 do 15 posto. Mi ćemo pokušati cijepiti što više ljudi, do 9750, jer imamo obećanje od Pfizera da će 31. 12. isporučiti preostalu količinu doza, za koju još uvijek ne znamo koliko će biti. Nemamo ime osobe koja će prva primiti cjepivo, možda ćemo imati.
Mi nemamo ništa protiv platforme za cijepljenje. Mi isto tako s terena imamo informacije da mnogi liječnici obiteljske medicine već imaju popise ljudi koji se žele cijepiti. Dajte nam još koji dan da vidimo. Platforma se može napraviti oko organizacije cijepljenja, ali što će ona donijeti, tek treba vidjeti", odgovorio je Capak.
"U Ministarstvu zdravstva smo probali uspostaviti centralizirani cijepni karton i još jedan sustav, oba sustava su implementirana i u tijeku je njihova implementacija i za novo cjepivo. Te dvije informatičke platforme ćemo probati preusmjeriti na novo cjepivo", dodao je Beroš.
Kad ćemo doznati nalazi li se taj novi soj virusa u Hrvatskoj?
"To je dosta složen proces, pokrenuli smo ga intenzivno, neke tehničke detalje ćemo imati u sljedećih par dana. Učinit ćemo sve da to bude čim prije, ali to nije samo tako. To su složeni procesi. Nadam se kroz 2 do 3 dana da ćemo znati više", kazala je Markotić.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati