VIDEO Tomašević: Radnik je stabilno. Zrak je dobar, samo smrdi
ZAGREBAČKI gradonačelnik Tomislav Tomašević izvijestio je u utorak da je stanje radnika teško stradalog u odronu otpada na Jakuševcu stabilno, koncentracije plinova su ispod dozvoljenih vrijednosti, a jutros je otpad odložen na dio plohe na kojoj ne postoji zabrana odlaganja.
Tomašević je na konferenciji za novinare rekao da je jučer navečer posjetio ozlijeđenog radnika, čije je stanje stabilno i izvan je životne opasnosti te je izrazio žaljenje i ponudio pomoć.
Naveo je i da dodatna mjerenja mobilnog uređaja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" danas u 10 sati ujutro i dalje pokazuju da su koncentracije plinova daleko ispod dozvoljenih vrijednosti. Svjesni smo da je u gradu i dalje neugodan miris, rekao je, no koncentracije plinova su manje od dozvoljenih vrijednosti i nema opasnosti za zdravlje.
Opovrgnuo je informacije da se noćas na Jakuševcu odlagao otpad te rekao da su, sukladno zapisniku Državnog inspektorata, puni kamioni jutros ispražnjeni na dio plohe na kojem ne postoji zabrana odlaganja. Također, kamioni se danas koriste za papir i plastiku jer se to jučer nije moglo provesti, dodao je.
Live stream mogli ste pratiti ovdje:
Voditelj Čistoće - podružnice Zagrebačkog holdinga Davor Vić naveo je da rade i plato na koji će se moći odlagati miješani otpad te rekao kako su sve što su mogli, poduzeli u skladu s preporukama.
"S radnicima dijelim rizik, bio sam jutros s njima. Dogovorili smo se poduzeti sve sigurnosne mjere, a apsolutne sigurnosti kao u bilo čemu nema. Prema preporukama Inspektorata, ploha na kojoj se odlaže sigurna je", poručio je Vić.
Na pitanje koliko otpada još stane na Jakuševec, Vić je rekao da je teško govoriti o procjenama, posebno jer je ove godine smanjen miješani otpad za 25 posto. Rekao je i da se na "tijelu Jakuševca ne odlaže biootpad”.
Odgovarajući na novinarska pitanja, gradonačelnik Tomašević je rekao kako je za zatvaranje Jakuševca najprije potrebno izgraditi centar za gospodarenje otpadom u Resniku.
"Okvir definira država i zato tražimo da nas se u tome bar ne opstruira makar sami financirali. Do kraja mandata očekujemo da se usvoji studija i riješi projektna dokumentacija", rekao je.
Naveo je i da je nakon razgovora s Europskom komisijom zaključeno da je financiranje iz EU fondova moguće jedino ako su sva tri postrojenja na jednoj lokaciji, i to u Resniku gdje se nalazi pročišćivač otpadnih voda. "Treba nam signal iz vlade vezano uz lokaciju. Inzistiramo da to riješimo s vladom, i HDZ je u Gradskoj skupštini glasao za to", istaknuo je.
Poručio je i da Grad ne želi da se izgradi zajednički centar sa Zagrebačkom županijom te da je o tome više puta razgovarao sa županom Stjepanom Kožićem.
O eventualnim prosvjedima mještana Jakuševca rekao je da može razumjeti da su građani nezadovoljni nakon 20 godina. "Dio tih ljudi ima i neke druge motive zašto kritizira, ali ponavljam, jasno mi je da su građani ondje nezadovoljni i imaju pravo. Radimo sve da se Jakuševec čim prije zatvori", poručio je Tomašević.
Ako se vlada bavi Osijekom i Varaždinom, treba se pozabaviti i Zagrebom. Jakuševec je problem i Zagrepčani zaslužuju da se riješi. Ako treba, sve ćemo sami financirati.
Pitam Hermana, što je alternativa ako se zatvori Jakuševec sada? Evo neka kaže.
Tomašević: Ne tražim pomoć, tražim odgovore. Ako vlada iz nekog razloga ne želi koristiti novac iz EU fonda, sami ćemo financirati, ali neka prestane priča oko lokacije.
Jučer sam se čuo s potpredsjednikom vlade. I očekujem sastanak.
Mjerne postaje kažu da je kvaliteta zraka loša, tvrdi novinar.
Kvaliteta zraka je loša zbog lebdećih čestica čiji su uzrok promet i grijanje, odgovara Tomašević.
Tomašević: Super ćemo se dogovoriti. Župan je protiv odvajanja, mi smo za. Kako da se dogovorimo? Tražio sam Ministarstvo da sudjeluje u tome.
U kojem smislu? Uopće ne želim ulaziti u nekakve teorije zavjere.
Tomašević: Tražio sam s vladom nekad prije. Upravo zato da bi ove priče oko lokacije stavili ad acta, prije nekoliko tjedana sam tražio, a što se tiče Ministarstva još uvijek čekam povratnu informaciju oko Zagrebačke županije. Mi smo svoj stav iskazali prije 6 mjeseci.
Na Jakuševcu se ne odlaže biootpad, nego miješani komunalni otpad.
Ploha 6.3 je projektirana ploha kojom se zatvara odlagalište. To je najbolji dokaz da će odlagalište biti zatvoreno. Za cijelo odlagalište radila se javna nabava, ako 15 godina radite na jednoj lokaciji, sigurno da imate prednosti. I teško je to promijeniti. Nitko se drugi nije ni javio.
Ne možemo govoriti o tome koliko se još može tu odlagati.
Tražim sastanak s vladom. Čekam ga, još nismo dobili termin da im prezentiram studiju za postrojenje.
Moramo donijeti lokalni plan u skladu s nacionalnim planom. Mi smo tražili da se Zagrebačka županija makne, ali okvir definira država i mi samo tražimo da nas se ne opstruira.
Tomašević: Ako svi budu surađivali, mogli bismo riješiti studiju i dokumentaciju.
Tomašević: Nakon što 20 godina netko radi taj posao, biste li vi to prebacili Holdingu koji to nikad nije radio? Prije 20 godina su oni dobili dozvole za sve.
Sve ono što mogu raditi gradske tvrtke, one će raditi. Sve ono što ne mogu, neće.
Što se tiče samog održavanja Jakuševca, koji je kompleksan sustav, bilo bi neodgovorno da smo to išli mijenjati. Da jesmo, trebalo bi mijenjati i građevinske dozvole i sve ostalo.
Napravili smo radnu skupinu koja će sudskom vještaku pomoći u svemu. Iz naše perspektive, s obzirom na to da su te tvrtke najbolje upoznate sa situacijom na Jakuševcu, što bi bilo da je Holding upravljao time? A druge tvrtke su i projektanti, nadzor i izvođači... Istraga će utvrditi tko je kriv i čija je odgovornost.
No bitnije je da se to više nikad ne ponovi. Čija god odgovornost bude, sankcija će biti.
Inspektor je uočio da je bilo biootpada na određenoj plohi. Naš standardni proces je da kad vidimo da je biootpad u MKO-u, mi ga dovezemo i kad ga odložimo, izvadimo biootpad. I ovaj smo makli i nismo ga odložili. Ali to je sve biootpad.
Odgovara Vić.
Odron koji se dogodio 11.11. je pao na drugu plohu na kojoj se može neometano raditi.
Radimo jedan plato na koji će se moći odlagati miješani otpad. Mi nismo imali zabranu odlaganja niti u jednom trenutku. Mi smo samostalno donijeli odluku jučer da se ne odlaže otpad dok ne vidimo što je.
Ja dijelim s radnicima rizik, ja sam osobno bio na licu mjesta danas, da vidim kako procjenjuju situaciju. Poduzeli smo sve mjere da bi se oni osjećali sigurno. Ploha na koju se odlaže otpad je sigurna.
Izvođači radova na platou su konzorcij od četiri firme.
Noćas nije bilo odlaganja, demantiram to.
Jutros je iz kamiona koji su već bili puni MKO-a koji se skupio jučer, ti su kamioni jutros ispražnjeni i to na dio plohe na kojem ne postoji zabrana odlaganja. Danas se zapravo spomenuti kapaciteti kamiona koriste za odvoz papira i plastike s obzirom na to da se jučer nije mogla izvršiti usluga jer kamioni nisu bili ispražnjeni, tako da će to danas ići u prvoj smjeni i nastavit će se i u drugoj smjeni.
U komunikaciji smo s nadležnim državnim institucijama da se što prije stabilizira odvoz i odlaganje otpada na samo odlagalište.
Neugodan miris je u gradu, ali koncentracije svih izmjerenih čestica nisu opasne za zdravlje. Mjerenja su tako pokazala.
Tomašević je rekao da je teško ozlijeđeni radnik stabilno.
"Što se tiče onoga što je najvažnije, jučer navečer sam posjetio ozlijeđenog radnika na Rebru. Razgovarao sam s njim. Dežurna liječnica je kazala da je njegovo stanje za sada stabilno i izvan je životne opasnosti. Izrazio sam mu žaljenje zbog svega što se dogodilo i ponudio pomoć svu, kako god možemo pomoći što se tiče gradske uprave i gradskih poduzeća", rekao je Tomašević.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati