Vlada ukida odredbu o 0,0 promila
HRVATSKA vlada planira do ljeta ove godine ukinuti odredbu Zakona o sigurnosti prometa na cestama po kojoj se vozačima zabranjuje voziti automobil sa 0.0 promila alkohola u krvi, rekao je državni tajnik za turizam Zdenko Mičić.
Mičić je ovu informaciju iznio na jučerašnjoj konferenciji za novinare održanoj u Ljubljani povodom predstojeće turističke sezone. Odluka o 0,0 promila sporna je još od prošlog ljeta kada je donesena. Prema sadašnjim, još nepotvrđenim informacijama, Vlada će granicu dozvoljene količine alkohola u krvi pomaknuti na 0,5 promila.
Glavni razlog ove izmjene je taj što se nakon 8 mjeseci od kada je odluka o 0,0 promila stupila na snagu, nije značajnije smanjio broj prometnih nesreća izazvanih krivnjom alkoholiziranih vozača, dok u isto vrijeme trpi turizam.
Naime, turistička branša prošle je godine burno reagirala zbog sporne odredbe žaleći se na pad prometa u hotelima i ugostiteljskim objektima, u kojima je uočen značajan pad potrošnje vina. Inače, odredba je osim u turističkom cehu, izazvala nemalo negodovanje i među građanstvom naviklom na čašu vina ili piva.
Kako neslužbeno doznaje Večernji list, MUP je prošli mjesec razmatrao mogućnost o toleriranju 0,5 promila alkohola u krvi vozača, međutim, to je rješenje privremeno stopirano zbog crnog vikenda kada je na cestama poginulo osam sudionika u prometu. Prema tome bi rješenju, 0,5 promila bilo bi kažnjivo samo ako je vozač počinio prekršaj tijekom vožnje.
Inače, Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj je na snazi 0,0 promila, a uzmu li se u obzir brojke, samo su 4 osobe manje poginule u prometu u prva dva mjeseca ove godine (69) za razliku od 73 osobe koje su poginule u prva dva mjeseca 2004. Tako je broj poginulih u prometu tek nešto manji, dok je značajno porastao broj alkoholiziranih vozača u prometu.
Iz svega proizlazi zaključak kako se odredbom o 0,0 promila izvrsno puni državni proračun, dočim se tek neznatno smanjio broj prometnih nesreća koje su izazvali alkoholizirani vozači. Nadalje, prema statistikama, najveći je krivac za smrt u prometu prevelika i neprilagođena brzina.
Tako je zbog prevelike brzine lani evidentirano 19.866 prekršaja. Lani su zabilježene i 6262 kazne zbog vožnje pod utjecajem alkohola, zatim 20.264 prekršaja zbog vožnje bez korištenja sigurnosnog pojasa dok je zbog vožnje bez upaljenih svjetala preko dana kažnjeno čak 12.665 vozača, piše Jutarnji list.
I na kraju, od kolovoza prošle godine (kada je stupio na snagu novi Zakon) do 16.ožujka ove godine, od kazni za prometne prekršaje u proračun slilo 73,8 milijuna kuna, što je za 25,8 milijuna kuna više nego u istom razdoblju prije primjene novog Zakona.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati