Zagreb priznao grešku pa nesuđene stanare u Sesvetama olakšao za 20 tisuća kuna
MILAN BANDIĆ, gradonačelnik koji se bori za još jedan mandat na čelu glavnog grada Hrvatske, kao jedan od svojih velikih ostvarenih projekata nosi i zagrebački model stanogradnje. U njegovim brošurama gotovo je uvijek na prvom mjestu naselje Sopnica-Jelkovec (Sesvete) gdje su izgrađeni takvi stanovi i to ukupno njih 2733, po cijeni od 1295 eura po kvadratu. No problemi koji su proistekli iz tog projekta, a koji bi svoja rješenja mogla naći i na sudu u dugotrajnim sudskim procesima na štetu grada Zagreba, mogli bi ići uz bok još jednom Bandićevom projektu iz naselja "Potemkin", a to je Muzej suvremene umjetnosti.
Priznali grešku pa ih olakšali za 20 tisuća kuna
Ovih dana pokretanje sudske tužbe najavili su nesuđeni stanari tog naselja koji su uslijed velikog kašnjenja (od šest mjeseci) u izgradnji svojih stanova kao i kvalitetom odrađenih radova odlučili odustati od kupovine stanova po Bandićevom modelu. Grad Zagreb, odnosno Milan Bandić i njegov Holding, priznajući svoju pogrešku u rokovima izgradnje velikodušno su pristali da nesuđeni stanari mogu odustati od kupnje te su im obećali vratiti depozite.
No, problem je nastao što Zagreb ne želi vratiti kamate, odnosno novac kojim je kreditiran Bandićev projekt. Nesuđeni stanari manjeg stana od kojih 50 metara kvadratnih u prosjeku su tako izgubili iz novčanika oko 20-tak tisuća kuna!
Podsjetimo, Zagrebački holding već prije se obvezao da će za kašnjenja u izgradnji morati platiti zakonske zatezne kamate od 14 posto za gotovo stotinjak potpisnika kupovine stanova po zagrebačkom modelu stanogradnje u naselju Sopnica-Jelkovec, što je dogovoreno u pregovorima između kupaca stanova i predstavnika Zagrebačkog holdinga i Grada Zagreba. Riječ je o tome da su kupci stanova potpisali predugovor s Holdingom u kojemu je stajalo kako je planirani datum izgradnje 1. prosinac 2008. godine koji na koncu nije ispoštovan.
Potemkinova matematika: Greška naša, a raskid ugovora na vašu štetu
Pet dana nakon isteka roka kupci su obaviješteni da je novi rok 15. ožujka, a sredinom veljače Holding je prolongirao novi datum za useljenje, a to je 15. travnja, a prvi ključevi na kraju su predani oko 27. travnja, iako je Bandić najavljivao kako će sve biti gotovo još u rujnu prošle godine! Relativno lako čelnici gradske uprave dogovorili su se s onima koji ostaju, no oni nezadovoljnici kojima je omogućeno da stan i vrate čini se kako su izigrani.
"Priznali su svoju pogrešku u izgradnji naselja, no onda se dogodi da raskid predugovora ide na štetu nas kupaca, dok smo mi kupci mišljenja da bi raskid predugovora trebao ići na štetu Prodavatelja odnosno Zagrebačkog Holdinga iz vrlo jednostavnih razloga a to je što nisu ispoštivali uvijete iz predugovora", potužio nam se jedan od nesuđenih stanara.
U nedavnim pregovorima stanari koji su odustali od kupnje smatraju da su izigrani od strane onih koji ostaju u naselju koji su vrlo lako dogovorili da iz se isplate zatezne kamate, no dvadesetak vlasnika stanova koji su ih vratili smatraju da ih izigrali jer njihova grupacija nije bila zastupljena u pregovorima.
Bandić neraspoložen za priču
"Kategorično tvrdim da interesi onih koji odustaju od kupnje ni na koji način nisu zastupani u dosadašnjim pregovorima. O tome je bila i žustra rasprava na zadnjem velikom sastanku, gdje su predstavnici stanara priznali da ne zastupaju interese onih koji odustaju, već samo onih koji namjeravaju živjeti u budućem naselju", kaže nas sugovornik dodajući kako se sprema i odvjetnički tim protiv zagrebačke gradske uprave. Također naš izvor tvrdi kako se tijekom pregovora pristalo na totalno neprihvatljive uvjete za osobe koje odustaju.
"Na neki način može se reći da su vlastite interese ostvarili na račun onih koji odustaju. Zamislite apsurda, Holding je napravio takav predugovor da je po istome izvođač mogao totalno "isfušariti" nekretninu koju nitko nikada ne bi htio kupiti i u tome slučaju prije nego se nađe kupac za tu istu nekretninu, a ne bi se našao jer je totalno loša, mi koji smo uplatili sredstva nikada ne bi dobili povrat novaca i morali bi plaćati banci otplatu kredita i kamata", zaključuje naš sugovornik.
Iako smo u posljednjih deset dana pokušali doći do odgovora o nizu problema u "Bandićevu naselju", nažalost nismo dobili nikakvu reakciju. Naletjeli smo na zid šutnje, a zapravo smo uz problem stanara koji vraćaju svoje stanove htjeli i pitati i za detalje oko neprodanih 25 posto ukupno izgrađenih stanova, i to po više nego popularnoj cijeni stana od 1295 eura po četvornom metru. Htjeli smo dobiti komentar koliko je u tome presudila činjenica (o čemu je i Index pisao) kako su stanovi lošije kvalitete. No do sada razgovorljivom Bandiću nije bilo do razgovora. Uostalom, nedavno je ondje presjekao vrpcu, iza koje su, baš kao i u nekim drugim projektima, ostali repovi o kojima je bolje ne pričati.
I. Ćimić
Foto: Sandra Šimunović/Saša Midžor Sučić (Cropix)