Zagrepčani sa strepnjom gledaju u Savu, vrhunac vodenog vala dolazi u nedjelju ujutro
Foto: Nenad Dugi / Cropix, Blaž Samec / Delo, Cropix, Andrej Švoger / Cropix, Bernard Čović / Cropix
NEVRIJEME koje je počelo jučer i donijelo veliku količinu pljuskova, posebno na sjeveru zemlje, uzrokovalo je dramatičan rast vodostaja Save, pa je policija u Zagrebu morala zatvoriti prometnice preko odteretnog kanala Sava-Odra.
Radi se o Karlovačkoj cesti i Ulici dr. Luje Naletelića kroz naselje Blato u Zagrebu. Zatvorit će se druge lokalne ceste između Jankomira i Velike Gorice, a očekuje se i proglašenje izvanrednih mjera obrane od poplave.
Sava se u Zagrebu izlila iz korita i došla do nasipa. Zamjenik rukovoditelja obrane od poplave za sliv Save Dražen Budišić kazao je za Index kako su oko 18 sati na slivu Save uzvodno od Zagreba još uvijek na snazi redovne mjere od poplave, dok je u Zagrebu pripremno stanje. Vodostaj raste od 3 do 5 centimetara u sat vremena. "U pritocima je stanje normalno, osim kod Krapine gdje su proglašene redovne mjere obrane od poplave", kazao je Budišić te dodao kako se vrhunac vodenog vala očekuje u nedjelju ujutro.
Zatvorene sve prometnice koje prelaze kanal Sava-Odra
Iz Centra 112 izvještavaju kako je policija oko 15 sati zatvorila sve prometnice koje prelaze kanal Sava-Odra. Uz taj kanal je postavljena i signalizacija te su uspostavljena dežurstva.
"Od Državnog centra za obranu od poplava u 16,37 sati smo primili informaciju da vodostaj Save raste polako i ne predviđa se skoro aktiviranje kanala. Vodostaj je trenutno +654, a kanal se aktivira na +700 cm", stoji u priopćenju Centra 112 u 18 sati.
Incidenti
Ured za upravljanje hitnim situacijama Grada Zagreba usto je javio kako je zbog nevremena došlo do nekoliko incidenata. Jutros oko 9 sati su djelatnici Hidroelektre niskogradnje koji rade na sanaciji željezničkog mosta na Žitnjaku zatražili pomoć, jer se platforma na kojoj rade na mostu zbog vodostaja pomaknula za više od metra.
Sve službe, vatrogasci, PUZ i djelatnici Ureda za upravljanje u hitnim situacijama izašli su na teren. Budući da za učvršćivanje platforme sajlama nije bio dovoljan vatrogasni čamac za spašavanje na vodi, osigurana je pedesettonska dizalica s velikim kranom, pomoću koje se platforma učvrstila za pilote kako bi bila stabilna.
Stanje pripravnosti proglašeno i na Muri
U kamenolomu u ulici Sutinska vrela dogodio se odron zemlje u potok koji sad zatrpan prijeti izlijevanjem. Djelatnici Ureda za upravljanje u hitnim situacijama su na terenu, a nove informacije doći će u popodnevnim satima.
Stanje pripravnosti danas je proglašeno i na rijeci Muri, jer je vodostaj kod Murskog Središća prešao 300 centimetara. Ne očekuje se da će danas biti proglašene izvanredne mjere zaštite od poplava, jer voda iz Slovenije sporo dotječe i nema opasnosti od izlijevanja Mure.
U romskom naselju Lončarevo pokraj Čakovca su se izlile lokalne odvodne vode te su poplavljene neke romske kuće.
Prestanak kiše u nedjelju popodne
Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda stižu dobre vijesti koje kažu kako se sutra poslijepodne očekuje prestanak kiše, a potkraj dana i u noći razvedravanje. I u cijeloj Hrvatskoj će sutra prijepodne padati kiša.
Najavljuju kako na sjevernom Jadranu, Gorskom kotaru, Lici i unutrašnjosti Dalmacije ponegdje može pasti i više od 50 litara po četvornom metru. Poslijepodne bi u cijeloj Hrvatskoj trebalo doći do prestanka kiše i razvedravanja.
Slovenija se bori s vodenim valom, krenule i evakuacije
Jake kiše već su uzrokovale poplave u susjednoj Sloveniji, no Agencija za zaštitu okoliša stanovništvo je upozorila kako najgore tek dolazi te da nema mjesta opuštanju. Meteorolozi tvrde da će jaka kiša nastaviti padati i tijekom noći sa subote na nedjelju i sve do sredine nedjelje, a u južnim i zapadnim dijelovima zemlje očekuju novih 200 do 300 litara kiše po četvornom metru
Količina padalina tijekom noći se povećala, uzrokujući izlijevanje rijeka i vodotokova u blizini Celja, Zagorja, Ljubljane i Ajdovščine. Pojedina od ugroženih mjesta već su evakuirana, a prema pisanju slovenskih medija zatvorene su i pojedine ceste na predgrađu Ljubljane nakon što se izlila rijeka Ljubljanica.
Prema istim izvorima, poplavljene su i termalne kupke i policijska stanica u Laškom, a u Zagorju voda je prodrla i u dječji vrtić i tri lokalne tvornice, načinivši veliku materijalnu štetu. Poplavljeno je i staro gradsko središte gradića Ziri zapadno od Ljubljane. Poplavljen je zapadni dio Ljubljane, a tri tisuće kućanstava je zbog straha od strujnog udara ostalo bez električne energije. Najkritičnije stanje je na području Celja, gdje se iz korita izlila rijeka Savinja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati