Zakupci lokala Tržnica: Žrtve smo milijunskog reketarenja i pranja novca
NEZAKONITIM financiranjem gradnje lokala tvrtka "Tržnica Zagreb d.d." prevarila je oko stotinu zagrebačkih malih poduzetnika, trgovaca, obrtnika, ugostitelja koji su 1994., kada se krenulo u rekonstrukciju zagrebačkih tržnica, potpisali "ugovore o sporazumnom udruživanju novčanih sredstava". Tvrde da su u svoje lokale uložili i višestruko više nego što vrijede, dok Tržnice nisu izdvojile ni kune. Isti ti obrtnici sada moraju plaćati mjesečni zakup. Prozivaju gradonačelnika Bandića da stoji iza kriminala koji je započeo u vrijeme HDZ-a, a SDP ga nastavio.
Sve je počelo kada su Tržnice krenule u rekonstrukcju 1993./1994 i kada je 100-injak obrtnika potpisalo sporne ugovore koji su zasnovani na sistemu "uzmi ili ostavi". Za rekunstrukciju tržnica na lokacijama Dolac, Gajnice, Kažotićeva, Volovčica, Jarun te Branimirova tržnica obrtnici tvrde da su u gradnju uložili više od 50 milijuna kuna i time svoje lokale pretplatili višestruko, dok Tržnice za gradnju nisu uložile ni kunu.
U sporazumu je stajalo, kao tvrde obrtnici, da se novčana sredstva ulažu bespovratno, ali da će se po završetku radova, učiniti i konačni financijski obračun svih troškova gradnje, uz obvezu podmirenja razlike međusobnih dugova. Kako to nikada nije učinjeno, neki su pravdu potražili na sudu i zahvaljujući, među ostalim, i bivšem izvršnom direktoru Tržnica Ratku Perici, Općinski sud u Zagrebu je presudio u korist ugostitelja s tržnice Gajnice Željka Majpruza. On je izračunao da je gradnju lokala platio sedam puta više od stvarne cijene.
Ukupni trošak investicije tržnice Gajnice iznosio je 3,6 milijuna kuna, a cijena izgradnje jednog četvornog metra iznosila je 8.412,18 kuna. Po njegovom izračunu, pošto su gradnju Tržnice i on trebali financirati po pola, lokal od od 23 četvorna metra trebao ga je stajati 56.810 kuna, a on Tržnicama uplatio 464.000 kuna, plus obrtnički radovi. Općinski sud je donio nepravomoćnu presudu po kojoj Tržnice Majpruzu trebaju vratiti 367 tisuća kuna s kamatama.
Odvjetnik Alena Havraneka, obrtnika s tržnice Volovčica, tužbu je podnio prije dva tjedana, a po svemu sudeći i u ovom slučaju će zaživjeti sudski proces. S obzirom na trogodišnje zavaravanje i lažna obećanja, Havranek ne vjeruje da će postići dogovor s Tržnicama. Na zadnjem sastanku koji se dogodio prije tjedan kod predsjednika zagrebačkog holdinga Slobodana Ljubičića pala su tek su nova obećanja i sugestije (bolje reći prijetnje) da se sa slučajem ne izlazi u medije.
Kaže kako su sa njihovim problemom upoznate nadležne državne institucije, ali nitko nije reagirao. Zakupci s Volovčice žalili su se i Obrtničkoj komori, gdje im je također savjetovano da bi bilo najbolje da priča ne iziđe u javnost.
Na tržnici Volovčica ima 50 lokala, a svi su veličine 9 metara kvadratnih. Tržnica navodno nema vlasnički list niti građevinsku dozvolu.
U dokumentaciji Tržnice stoji kako je gradnja ukupno 450 metara kvadratnih stajala gotovo 9 milijuna kuna, od čega su polovicu uložili zakupci a polovicu sredstva, kako to formalno stoji, dala je Tržnica, kazao je za Index.hr Alen Havranek. Što znači da je gradnja jednog metra svakog zakupca stajala 10.000 kuna, a svaki je još dodatno trebao uložiti u uređenje lokala jer su dobili gole zidove.
Cijena od 20.000 kuna po jednom kvadratnom metru je za 1994. godinu je više nego nerealna, objašnjava Havranek, ističući kako Tržnice nisu dale ni kune, ali su u dokumentaciji namjestile da su sudjelovale s polovicom prikazanog iznosa. Za svoj lokal od 9 metara kvadratnih Havranek je na jednoj od blagajni Tržnica uplatio 90.746,20 kuna, što mu je u par navrata osporavao.
Ističe kako je problem što sporazumi o udruživanju nikada nisu potpisani. Prema njegovim saznanjima, potpisivanje je bez objašnjenja stopirao bivši pročelnik Odjela za imovinsko pravne poslove Željko Uhlir, pa sumnja da je već tada postojao plan o privatizaciji Tržnica.
Informacije koje je dobio iz pravnih krugova daju mu nadu da će dobiti sudski spor ako do njega dođe. Sam naziva -"sporazum o udruživanju financijskih sredstva", objašnjava da su dvije strane u izgradnju trebale uložiti u omjeru 50:50, ali da zagrebačke tržnice nisu dale ni kune. Govorći u ime preverenih zakupaca s tržnice Volovčica, Havranek zaključuje da su spremni na štrak glađu ako se u skoro vrijeme problem ne počme rješavati.
Prozvani predsjednik zagrebačkog holdinga Ljubičić bio je bez komentara o Tržnicama. U telefonskom razgovoru za Business.hr izvikao se "da nije izvršio nikakav pritisak na obrtnike da ne izlaze u javnost", te novinara uputio da odgovor potraži kod direktora Tržnica Filipa Borca, a on je pak uputio na glasnogovornika Tržnica Miroslava Pupića Bakrača i pravnog savjetnika Zdravka Banožića.
Navedeni predstavnici tržnica podsjetilu su da su 1994. obrtnici bez prislile postpisali sporazum o udruživanju novčanih sredstava, po kojem su uložena financijska sredstva bespovratna. Kupci su šutjeli dok im je dobro išlo i kada su svoja ulaganja, kako su rekli, tri puta vratili. Smatraju da je nezadovoljstvo uzrok lošeg poslovanja, koji vide u ostvaraju velikog broja trgovačkih lanaca.
Današnja Uprava Tržnica smatra da se obrtnicima koji traže pravdu ne može priznati pravo suvlasništva u poslovnim prostorima na tržnicama, već im nude pravo prvenstva u zakupu na tri godine. Problema, tvrde, imaju, samo šest do sedam ljudi, koje su optužili da bespravno koriste poslovne prostore. O reketarenju koje spominju obrtnice ne znaju ništa.
Pero Kovačević HSP-ov zagrebački vjećnik tvrdi da se radi o nametnutim i nelegalnim sporazumima između Tržnica Zagreb i zakupaca, koji su nastali 1993., kada je HDZ bio na vlasti. Zakupci lokala mu se žale na reketarenje, a poznato mu je da su podnijeli kaznene prijave DORH-u i Uskoku. Nadalje, Kovačević tvrdi da već godinu dana gradonačelnik Milan Bandić ignorira probleme zakupaca s tržnica, te da se oglušio na njegove pozive da se s ljudima razgovara.
Grad Zagreb treba ispraviti pogreške onih koji su ih doveli u takav položaj - i to reketarenjem. HDZ bježi od tog problema jer je to njihov reket, a SDP se baš nije isprsio riješiti ga. Bandić je zadužio predsjednika holdinga Slobodana Ljubičića da to riješi, ali SDP odgađa taj problem. Mislim da iza cijele priče zapravo stoji namjera privatizacije Tržnica Zagreb, pa se zato nastoje očistiti vlasnički odnosi."- kazao je Kovačević za Business.hr.
Obrtnici su ustrajni da rasčiste račune s Upravom Tržnica ili da im daju vlasništvo nad poslovnim prostorima nakon privatizacije Tržnica.
U DORH-u su potvrdili su da su zaprimili kaznenu prijavu za Tržnice.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati