Zaokret Goldman Sachsa: Zbog Trumpovih carina jako rastu šanse za recesiju

AMERIČKA investicijska banka Goldman Sachs upravo je napravila dramatično pesimističan zaokret u svojim predviđanjima za američku ekonomiju i tržište dionica ove godine te se zbog najavljenih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa pridružila sve većem broju ekonomista koji upozoravaju da bi trgovinski rat mogao gurnuti SAD u recesiju.
Ekonomisti Goldman Sachsa, predvođeni Ronniejem Walkerom, povećali su svoje prognoze prosječne carinske stope, očekujući rast do 15% na svu robu ove godine. To odražava posljednje Trumpove poteze uoči srijede, koju je nazvao carinskim “Danom oslobođenja” i najavio još veće carine nego što se prethodno očekivalo.
Goldman Sachs je stoga povećao svoju procjenu vjerojatnosti recesije u sljedećih godinu dana s 20% na 35%.
Nezaposlenost bi mogla porasti na 4,5 posto
Ekonomisti su povećali prognozu inflacije za kraj 2025. godine na 3,5% (što je porast u odnosu na 2,8% koliko su predviđali u veljači), prognozu nezaposlenosti podigli su na 4,5% (najviše od listopada 2021.), a prognozu rasta BDP-a smanjili na 1% (najmanje od 2020.).
Stratezi Goldman Sachsa sukladno tome dramatično su snizili svoja očekivanja za povrat na tržištu dionica. Poručili su klijentima kako očekuju da će referentni indeks S&P 500 pasti za 5% tijekom iduća tri mjeseca, a zatim porasti 6% tijekom 2026. godine. Od 28. veljače Goldman je svoju prognozu snizio za gotovo 10%.
Osim toga, S&P je u petak bio u mjesečnom minusu 6,3%, što znači da se kreće prema svom najgorem mjesecu od rujna 2022. godine. Ovaj podatak ne uključuje pad indeksa od preko 1% prije otvaranja burzi u ponedjeljak.
Američki predsjednik Trump je u nedjelju izjavio da planira nametnuti svim zemljama recipročne carine, koje će biti objavljene u srijedu, povlačeći pritom ranije izjave prošlog tjedna kako će nadolazeće carine biti blaže.
“Ako se ispune tvoje želje, mogao bi postati kreatorom duboke recesije”
Trump i ministar financija Scott Bessent, rekli su kako ne isključuju recesiju, predstavljajući mogućnost gospodarskog pada kao rezultat neodrživog gospodarskog rasta, povezanog s visokom državnom potrošnjom i neuravnoteženom trgovinom. Međutim, neki su ekonomisti izrazili zabrinutost kako bi Trumpova administracija mogla nepotrebno gurnuti SAD u recesiju.
Ekonomist UCLA Anderson School of Management Clement Bohr nedavno je upozorio Trumpa: “Ako se ispune sve tvoje želje, mogao bi vrlo lako postati kreatorom duboke recesije”.
Posebno je zabrinjavajuća mogućnost rasta inflacije povezana s carinama, jer trajno visoke cijene mogu natjerati američku središnju banku da odgodi daljnja smanjenja kamatnih stopa, što bi povećalo troškove zaduživanja, te pritisnulo korporativne profitne marže i potrošačku potražnju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati