Zapadnjaci promiskuitetniji od stanovnika Trećeg svijeta
ISTRAŽIVANJE koju su proveli istraživači Londonskog fakulteta za higijenu i tropsku medicinu, a koja je objavljena u uglednom britanskom medicinskom časopisu "Lancet", je osporila uvriježeno mišljenje o seksu kao "sirotinjskoj zabavi".
Taj je mit posljednjih desetljeća dobio svojevrsnu statističku potvrdu u obliku daleko većih stopa zaraze AIDS-om i spolno prenosivih bolesti u siromašnim zemljama Trećeg svijeta u odnosu na stanovnike bogatih industrijskih država Zapada.
Međutim, provedeno istraživanje je otkrilo kako su zapravo stanovnici Zapada daleko promiskuitetniji od stanovnika Trećeg svijeta. To se pogotovo odnosi na usporedbe s Afrikom, kontinentom u čijim državama je AIDS izazvao demografsku katastrofu.
Tako je u zapadnim zemljama više od trećine anketiranih u dobi ispod 25 godina u proteklih godinu dana imalo seksualne odnose s više od jednog partnera, dok su Africi ti postoci "beznačajni".
Među stanovnicima Afrike koji trenutno nemaju partnera, njih dvije trećine tvrdi da je imalo seksualne odnose u proteklih godinu dana, što je manje od stanovnika zapadnih zemalja, gdje se taj postotak vrti oko tri četvrtine.
S druge strane, istraživači tvrde da nije zamijećen nikakav globalni trend koji bi ukazivao na ranije stupanje u seksualne odnose u odnosu na prethodna tri desetljeća. Time je osporeno i uvriježeno mišljenje kako "razuzdana tinejdžerska mladež" danas stječe seksualna iskustva ranije od svojih očeva i djedova.
Istraživanje pokazuje također kako mladići stupaju u seksualne odnose nešto ranije od djevojaka. U Britaniji je tako prosječna dob za mladiće 16,5, a za djevojke 17 godina.
Profesorica Kaye Wellings koja je vodila istraživanje tvrdi da je promiskuitet za AIDS i spolno prenosive bolesti daleko manje važan epidemiološki faktor u odnosu na siromaštvo, obrazovanje i jednakost spolova.
Wellings također tvrdi kako muškarci i žene imaju spolne odnose "iz različitih razloga" i "u različitom kontekstu".
Prema njoj zdravstvene vlasti borbu protiv spolnih bolesti nikada ne bi smjeli temeljiti na općim moralnim načelima, te bi umjesto toga trebali koristiti "fleksibilni" pristup temeljen na pojedincima, odnosno različitim grupama unutar pojedinog društva.
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati