Zaraženi slovenski doktor liječio i Hrvate. Kruzer u karanteni na Malom Lošinju

NACIONALNI stožer civilne zaštite za koronavirus ponovno je danas pozvao građane da odgode svoje putovanja u zahvaćena područja, kako bi situacija u Hrvatskoj, s ukupno potvrđenih 12 zaraženih, ostala pod kontrolom.
"Još jednom apeliramo na građane da zbog ozbiljne epidemiološke situacije u Italiji odgode putovanja u zahvaćena područja. Ulažemo sve napore da držimo u Hrvatskoj situaciju pod kontrolom, to zasad uspijevamo, ali naravno da će mnogo ovisiti i o susjednim zemljama, odnosno o mjerama koje oni provode", rekao je na konferenciji za novinare predsjednik stožera Davor Božinović.
Ministar zdravstva Vili Beroš je rekao kako je epidemiološka situacija s 12 zaraženih zadovoljavajuća, svi su bolesnici dobro, većina s blagim simptomima.
"Ukupno je 317 testiranih, još 5 nalaza čekamo, a 4154 osoba je pod nadzorom", kazao je Beroš i naglasio kako najnovije znanstvene spoznaje pokazuju da je smrtnost od koronavirusa u svijetu manja od 2 posto, što je ohrabrujuće.
Ipak, trebamo biti krajnje oprezni jer virus može mutirati, ali sve naznake pokazuje da će biti bolje, dodao je.
S obzirom na informaciji da je u Sloveniji koronavirusom zaražen i jedan liječnik, Beroš ističe kako je Hrvatska na vrijeme uvela mjere koje se odnose na postupanje zdravstvenih djelatnika kao i prema svima koji dolaze iz zaraženih područja.
"To je iznimne važnosti, da su drugi provodili slične mjere mogućnost ovakvih pojava bi bila ograničena, iako se i takve situacije mogu dogoditi".
Zaraženi slovenski liječnik liječio Hrvate
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak naveo je da su među kontaktima slovenskog liječnika bili i neki hrvatski državljani te je epidemiološka služba Karlovačke županije odmah poduzela sve potrebne mjere.
"Nepovoljna je situacija kad se zarazi zdravstveni djelatnik i bolest prenese svojim pacijentima. Zbog toga je jedno od prvih uputstava HZJZ-a, još 20. siječnja, bio uputstvo o postupanju zdravstvenih djelatnika jer se jako važno da se oni štite. No, tako nešto može se dogoditi i nekome od naših zdravstvenih djelatnika", rekao je Capak.
Inače, prema trenutnim podacima Europskog centra za kontrolu bolesti (ECDC) u svijetu je potvrđenih 102.969 slučajeva, od čega 21.588 izvan Kine.
Do sada se oporavilo 56.875 osoba. Italija do danas bilježi 4636 oboljelih (više za 779 u odnosu na jučer) i umrlih 197 (više za 49 u odnosu na jučer). Među europskim zemljama s većim brojem zaraženih su Francuska s 423 oboljela, zatim Njemačka - 639 i Španjolska - 374.
Kruzer u karanteni na Malom Lošinju
Posada manjeg kruzera, koji se od četvrtka nalazi u Malome Lošinju, je u karanteni, a jedan član posade, s blažim simptomima prehlade, smješten je u riječku bolnicu, doznaje se danas od načelnika Stožera Civilne zaštite Primorsko-goranske županije Marka Borasa Mandića.
Marko Boras Mandić izjavio je za Hinu da je član posade, koji ima blaže simptome prehlade, preventivno u bolničkoj izolaciji od petka, a 18 članova posade je u karanteni na brodu, što znači da brod ne smiju napuštati, niti je dozvoljen dolazak drugih ljudi na brod.
Kasno večeras stigli su nalazi koji su pokazali da član posade nema koronavirus, javlja RTL. Ali ostatak posade ostaje u karanteni dok se ne utvrdi da je sve u redu.
Po njegovim riječima, brod je u četvrtak doplovio na remont u malološinjsko brodogradilište, a svi putnici su prethodno, njih 40-ak, iskrcani u Trstu. Riječ je o uglavnom o državljanima SAD-a koji su preko Italije, a zatim ljubljanske zračne luke otputovali za SAD.
Karantena za posadu i hospitalizacija jednog člana posade poduzete su kao preventivna mjera.
Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Marko Boras Mandić još je apelirao na sve građane, budući da se u nedjelju obilježava Međunarodni dan žena, da se pridržavaju preporučenih preventivnih mjera za zaštitu od koronavirusa, izbjegavaju rukovanje i druge bliske kontakte.
Nove informacije stožera. Ali i upute
"Prema trenutnim podacima ECDC-a u svijetu je potvrđenih 102.969 slučajeva, od čega 21.588 izvan Kine. Do sada se oporavilo 56.875 osoba. Italija do danas bilježi 4636 oboljelih (više za 779 u odnosu na jučer) i umrlih 197 (više za 49 u odnosu na jučer). Francuska bilježi 423 oboljela, zatim Njemačka 639 i Španjolska 374. U ostalim zemljama Europe kako slijedi: Nizozemska 188, Švicarska 181, Velika Britanija 163, Belgija 109, Švedska 101, Norveška 86, Austrija 55, Grčka 32, Island 26, San Marino 23, Danska 18, Irska 13, Češka 12, Finska 12, Hrvatska 12, Slovenija 8, Rumunjska 6, Bjelorusija 6, Rusija 4, Estonija 3, Mađarska 3, Luksemburg 1, BiH 2, Poljska 1, Sjeverna Makedonija 1.
Sve službe uključene u rad na suzbijanju novog koronavirusa u Republici Hrvatskoj, koordinirane sa Stožerom civilne zaštite RH i županijskim stožerima civilne zaštite kao što su primjerice granična policija, epidemiolozi, sanitarna inspekcija Državnog inspektorata, Zavod za javno zdravstvo, Zavod za hitnu medicinu, kao i službe uključene u sustav civilne zaštite i dr., koordinirano i pravovremeno obavljaju sve zadaće.
Zbog trenutne ozbiljne epidemiološke situacije u Talijanskoj Republici, poglavito u sjevernim pokrajinama, ponovno apeliramo na sve naše građane da odgode putovanja u zahvaćena područja.
Posebno naglašavamo da su poslodavci dužni osigurati provedbu preventivnih mjera, dostupnost osobne zaštitne opreme, dezinfekcijskih sredstava za održavanje higijene ruku i vozila. Preporučuje se prijevoznicima da prilikom prelaska granice koriste granične prijelaze na kojima se stalno nalaze sanitarni inspektori kao što su granični prijelazi Bregana, Plovanija, Kaštel, Pasjak i Rupa.
I dalje je na snazi stroga preporuka koju je uputio Stožer civilne zaštite RH zdravstvenim ustanovama i privatnim zdravstvenim djelatnicima da u idućih mjesec dana odgode pružanje usluga zdravstvenog turizma osobama koje dolaze iz područja zahvaćenih koronavirusom kako bi se potencijalno širenje koronavirusa u RH svelo na minimum", objavili su iz Stožera.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati