UDRUGA navijača Dinama u utorak je ispod zapadne tribine maksimirskog stadiona, prvi put u svojoj povijesti, održala press konferenciju u povodu nemilih događaja za vrijeme i nakon utakmice Dinama i Hajduka.
Bad Blue Boysi osudili su bilo kakav oblik nasilja od strane navijača, kao i policije. U ime navijača govorio je Marko Domazet.
Pretjerana reakcija policije kriva za tragediju
"Nepotreban ulazak policije na tribinu je bio povod i razlog za sve što se dogodilo nakon toga. Cijela se situacija mogla izbjeći da se policija držala uobičajenog protokola, ali umjesto da snime i nakon utakmice privedu problematične pojedince, oni su ušli na tribinu", rekao je Domazet okupljenim novinarima, navijačima i nevinim građanima koji su došli čuti istinu i ispričati svoju priču.
"Žao nam je ozlijeđenog policajca, ali i propucanog navijača. Kako je moguće da čovjek sat i pol leži u policijskom autu s metkom u prsima, a umjesto da mu pomognu, policajci su ga još i mlatili? Navijač je ranjen najkasnije u 22.20, a u bolnicu je primljen tek u 23.50. Nitko mu od službenih osoba nije pružio pomoć. To se ne događa nigdje u Europi, samo kod nas", poentirao je Domazet i dodao kako je u prostore Udruge u Draškovićevoj proteklih dana stiglo više od 50 ljudi s napisanim izjavama i liječničkom dokumentacijom kako bi posvjedočilo o pretjeranoj policijskoj upotrebi sile. Među njima su bile i djevojke te čovjek od 58 godina, koji se nikako ne mogu smatrati huliganima.
"Interventna policija je huliganima odgovorila istom mjerom, bacanjem stolica i eksplozivnih naprava, ali su ih bacali među sve ljude, ne obazirući se na žene, djecu i starce. Jedna je djevojka stradala samo zato što je čekala autobus u blizini stadiona kada su dotrčali policajci i izudarali je", ispričali su navijači.
"Ne treba nam novi zakon, treba provoditi postojeći"
Primijerka Kosor i ministar policije Karamarko najavili su borbu protiv huligana donošenjem novog zakona o navijačima, ali BBB smatra kako već postoji Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima koji je dovoljno dobar ukoliko se provodi kako treba.
"Ne treba nam novi zakon za navijače, jer ovaj koji postoji dovoljno je dobar ako se provodi kako treba. Traži se od navijača da ga poštuju, a policija, klubovi i ostali kojih se Zakon tiče ne poštuju ga. Zakon propisuje i da stadioni moraju imati numerirana sjedala, sanitarni čvor, zabranjuje točenje alkohola na utakmicama, a pogledajte na što liči Dinamov stadion. Sjedala nemaju brojeve, a u WC-u je voda do koljena... Vlast treba početi provoditi Zakon na svim razinama, a ne samo dijelove koji se tiču navijača", kazao je Domazet uspoređujući stanje na hrvatskim stadionima s onima u drugim europskim zemljama.
O motivima ulaska policije na tribine iz Udruge nisu htjeli spekulirati, ali su poručili da je ključno saznati tko stoji iza toga i otkriti tko je osoba koja je naredila ulazak policije među navijače.
Otkazano obilježavanje 20. obljetnice utakmice sa Zvezdom
Zbog tragičnih događaja i činjenice da propucani navijač, koji se jučer probudio iz kome, još leži u bolnici, Udruga navijača Dinama otkazala je obilježavanja obljetnice 13. svibnja 1990. godine, kada je na Maksimiru gostovala Crvena zvezda, a neredi navijača označili su početak Domovinskog rata.
"Planirali smo napraviti veliki koncert i nogometni turnir u povodu dvadeset godina od utakmice sa Zvezdom, ali zbog cijele situacije smo sve otkazali. Zanimljivo je što čak ni tada, prije 20 godina, kada je situacija bila još napetija, policija (milicija) nije pucala na navijače. A danas...", zaključio je Domazet.
"Pozivamo sve da u idućim danima dođu u Udrugu i donesu svoje izjave kako bi javnost saznala pravu i potpunu istinu o događajima na stadionu i oko njega", poručili su iz Udruge.
Priopćenje Udruge navijača Dinama donosimo u cijelosti i objavljujemo fotografije, povijesti bolesti i policijska izvješća koja su dostavljena u prilogu.
"Udruga navijača Dinama oštro osuđuje nepotrebno nasilje koje se dogodilo na nogometnoj utakmici između NK Dinamo i HNK Hajduk, te poziva nadležne državne institucije da procesuiraju odgovorne za kaos koji je nastao tijekom i nakon derbija, kako navijače, tako i policajce i zaštitare, čiji su propusti u osiguranju doveli do teškog ranjavanja dvije osobe i ozljeđivanja više desetaka nedužnih navijača.
Eskalacija nasilja na sjeveru rezultat je loše procjene policije. Navijač koji je zapalio toliko puta spominjanu baklju koja, usput rečeno, nikoga nije ozlijedila ili izazvala prekid utakmice, trebao je biti identificiran i priveden po završetku utakmice, kao što je to bio slučaj do sada, a ne nasilno izvučen iz mase neposredno pred poluvrijeme utakmice. Upravo taj moment, uz njegovo nemilosrdno premlaćivanje ispod istočne tribine od strane interventne policije, bio je jedan od uzroka nereda koji je posljednja tri dana u središtu pažnje javnosti.
No, ista ta javnost, koja se naslađivala ružnim scenama i pozivala na linč skupine građana koji se nazivaju navijačima, nije izrazila ni malo žaljenja zbog pucnjave u kojoj je bez života umalo ostao upravo jedan od tih navijača. Tužno je što je uz svesrdnu pomoć policije taj navijač u medijima prikazan kao alkoholičar i huligan koji je zaslužio metak, čime je svjesno stvorena klima odobravanja prema činu hladnokrvnog pucanja u nenaoružanog čovjeka, jer život policajca koji je odgovoran za pucnjavu niti jednog trenutka nije bio ugrožen. Da cijela priča bude još gora, spomenuti je navijač više od sat i pol krvario u 4. policijskoj postaji u Petrovoj, gdje je doveden u statusu uhićenika, umjesto da mu se hitno pruži medicinska pomoć, što je u sinoćnoj emisiji HTV-a „Otvoreno“ javno potvrdio i načelnik kriminalističke policije g. Bijelić, a o svemu postoji i službena dokumentacija.
Iz toga je jasno vidljivo kako je policija u tom slučaju, ali i u slučaju bjesomučnog premlaćivanja navijača koji su napuštali sjevernu tribinu po završetku utakmice, u čemu prednjači situacija s kružnog ulaza na Sjever, prekoračila zakonom dane im ovlasti. Brojna medicinska izvješća i svjedočanstva navijača o brutalnosti policije s famoznog rotora sjeverne tribine koja su stigla u UND, mogu se opisati samo kao šokantni.
Udruga navijača Dinama stoga se pita zar je policijsko pucanje u hrvatske građane bez pravog povoda ili premlaćivanje nedužnih navijača, među kojima je bio veliki broj žena i djece, o čemu postoje dokazi u obliku video i foto materijala, postalo legitimno i trebaju li za subotnji kaos odgovarati samo i jedino navijači?
U Hrvatskoj, naime, dosad nije zabilježen niti jedan slučaj gdje je zbog prekoračenja ovlasti na osiguranjima sportskih priredbi kažnjen neki od pripadnika policije, bilo interventne ili temeljne, no zato se policijski čelnici, rado vole pohvaliti kako su do sada evidentirali preko 4 tisuće prekršitelja tzv. Zakona o navijačima.
„Prije svega žao nam je što je jedan od policajaca ostao teško ozlijeđen, ni jedna baklja nije vrijedna nečijeg zdravlja. Osuđujemo svaki oblik nasilja od navijačkog pa do policijskog. Zalažemo se provođenje zakona. Pravosuđe treba kazniti izgrednike. No, policija se nema pravo osvećivati građanima samo zato što su navijači i što su bili na sjevernoj tribini. Policijska tortura vodi u totalitarizam“, poručio je Marko Domazet iz Udruge navijača Dinama.