Prvi čovjek Toyote sve je zabrinutiji: "Svi prelaze na električne automobile"
AKIO TOYODA, 70-godišnji unuk osnivača Toyote i donedavni čelnik tog japanskog automobilskog diva, u nedavnom je intervjuu otkrio s kakvim se osobnim dvojbama suočava zbog korjenitih promjena na tržištu. Iako je s čelne pozicije najvećeg svjetskog proizvođača automobila odstupio još u ožujku 2023., Toyoda je i dalje strastveni zaljubljenik u automobile s "benzinom u krvi" te s pomiješanim osjećajima gleda na električnu budućnost industrije.
"Najviše me brine što svi prelaze na struju"
U razgovoru za automobilski portal Carwow, Toyoda je govorio o budućim projektima Toyotinog sportskog odjela Gazoo Racing (GR) i svom stavu prema električnim vozilima. Kao deklarirani ljubitelj motora s unutarnjim izgaranjem, ne skriva strah od kraja jedne ere. Na pitanje o svojoj najvećoj brizi, odgovorio je: "To što svi prelaze na električne automobile." Smatra kako s e-mobilnošću nestaju emocije koje su ga uvijek vezale uz automobile.
Klimatska neutralnost bez uzbuđenja
"Još prije tri ili četiri godine bio sam jedini koji je medijima govorio: 'Volim mirise, volim zvukove, volim motore i želim sačuvati radna mjesta u njihovoj proizvodnji'", prisjetio se Toyoda. Priznaje da se klimatski neutralni automobili moraju proizvoditi, kao i vozila koja donose profit, no to ga, kaže, nimalo ne oduševljava.
"Automobil je za mene igračka. Želim stvarati automobile kakve bih i sam želio čuvati u svojoj garaži. Ako smijem proizvoditi samo klimatski neutralna vozila, to jednostavno nije uzbudljivo", požalio se u intervjuu.
Budućnost motora u vodiku i sportskim modelima
Unatoč sve strožim propisima o emisijama, Toyota je dugo odgađala potpunu elektrifikaciju. Iako se postupno uvode i potpuno električni modeli, kompanija i dalje najviše zarađuje na hibridima, segmentu u kojem godinama dominira svjetskim tržištem. Kako bi motor s unutarnjim izgaranjem održali na životu, u Toyoti istražuju nove tehnologije poput motora s unutarnjim izgaranjem na vodik.
Isto tako, japanski div nastavlja s proizvodnjom sportskih automobila na benzin. Prošle godine predstavljena je studija GR GT, sportski automobil s V8 motorom koji bi na tržište trebao stići 2027., a inženjeri razvijaju i novi dvolitreni četverocilindrični turbo motor za buduće sportske modele, koji bi se mogao naći i u novoj generaciji Toyote Celice.
Toyoda, dobitnik nagrade "Zlatni počasni volan" za 2025. godinu, i dalje ostaje vjeran klasičnom pogonu, što je potvrdio i u razgovoru. Njegova strast vidljiva je i izvan ureda - nedavno je usred svog tima slavio pobjedu na Japanskom reliju 2026. Ipak, svjestan je smjera u kojem se industrija kreće. "Čini mi se da sam jedini. Osjećam se vrlo usamljeno", zaključio je.