Nastavljeno suđenje za gospodarski kriminal u Uljaniku
NA ŽUPANIJSKOM sudu u Rijeci danas je, nakon što je suđenje u slučaju Uljanik u siječnju razdvojeno na dva postupka, nastavljena rasprava u odvojenom postupku, u kojemu se bivše čelne ljude Uljanik Plovidbe i 3. maja tereti za poticanje na ugovaranje pozajmice i subvencijsku prijevaru.
Sudi se bivšim direktorima Uljanika i 3. maja te Uljanik polovidbe
U odvojenom postupku sudi se bivšem direktoru pulske Uljanik plovidbe Dragutinu Pavletiću, bivšem direktoru 3. maja Zdravku Plišku i Uljanik plovidbi, koja je promijenila ime u Alpha Adriatic.
Opunomoćenik 3. maja postavio je danas imovinsko-pravni zahtjev kojim od Alpha Adriatica traži 4,6 milijuna eura štete sa zateznim kamatama koju, pak, predstavnici i branitelji Alpha Adriatica nisu priznali. Suđenje je nastavljeno čitanjem dokumentacije, među kojima i ugovora o državnim potporama brodaru, Uljanik plovidbi za gradnju brodova u 3. maju.
Suđenje razdvojeno
Suđenje u slučaju Uljanik je u siječnju razdvojeno zbog ekonomičnosti, a odlučeno je da se postupak posebno dovrši za kaznena djela koja se odnose na poticanje za ugovaranje pozajmice, subvencijsku prijevaru i stjecanje nezakonite koristi na štetu 3. maja.
U razdvojenom postupku se Pavletića se tereti da je s ciljem da za svoju tvrtku nezakonito pribavi novac od 3. maja, koji je bio dužan pridržavati se pravila o državnim potporama, zatražio kratkoročnu pozajmicu.
Prema optužnici tu pozajmicu je 3. maj, odnosno tadašnji direktor Pliško, odobrio, ali bez potrebne odluke i odobrenja nadzornog odbora. Zaključen je ugovor o zajmu od 36 milijuna kuna, a vraćen je manji dio te je 3. maj oštećen za više od 29 milijuna kuna.
Pavletiću se stavlja na teret i da je gotovo 17,8 milijuna kuna državne potpore koje je bio obvezan proslijediti 3. maju zadržao za svoju tvrtku.
13 optuženih zbog gospodarskog kriminala
Suđenje u slučaju Uljanik počelo je lani u prosincu, a trinaest optuženika iz oba postupka optuženo je zbog gospodarskog kriminala kojim je počinjena šteta od oko 119 milijuna eura. Optužnica je podignuta 2020., potvrđena je u veljači 2023., a prema sudskom rješenju presuda bi trebala biti donesena do sredine 2025.
U početku veljače je, u nastavku suđenja u kojemu se, među ostalim, više okrivljenika tereti da su od 2010. do 2016. ugovorili gradnju četiriju brodova, po cijeni znatno nižoj od obračunatih troškova proizvodnje, ispitano desetak od predloženih oko 70 svjedoka.
Svjedočenja
Svjedočio je bivši predsjednik Uprave Uljanika Karlo Radolović, koji je rekao da se tražilo rješenje za ugovaranje brodova s gubitkom te da je odgovor bio graditi brodove za sebe, da brodogradilište sudjeluje u izgradnji s iznosom gubitka, brod postaje vlasništvo tvrtke koju je Uljanik osnovao, Uljanik plovidbe, koja je do privatizacije bila u sastavu Uljanika.
Svjedok Vedran Šugar, koji je bio rukovoditelj odjela kalkulacija u Uljanik Brodogradilištu, kazao je da se brodove gradilo za sebe s namjerom da ih se proda, a da Uljanik plovidba nije utjecala na odabir projekta. Potvrdio je da je cijena u osnovnoj kalkulaciji bila veća od cijene u kasnijoj, ugovornoj kalkulaciji.
U tom postupku su okrivljeni bivši član uprave brodogradilišta Uljanika Marinko Brgić, bivši direktor Uljanik plovidbe Dragutin Pavletić, bivši član uprave Uljanika Veljko Grbac, bivši predsjednik uprave Uljanik grupe Giani Rossanda, bivši predsjednik uprave Uljanik grupe Anton Brajković, bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Silvan Kranjc, bivši direktor 3. maja Maksimilijan Percan, tadašnji direktor Uljanik Pomorstva za usluge Elvis Pahljina, direktor Uljanik Shipmanagmenta Darko Šorc, bivši direktor 3. maja Domagoj Klarić i bivši direktor Uljanik Brodogradilišta Eduard Milovan.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati