SDP: Kapaciteti odlagališta otpada u Splitsko-dalmatinskoj županiji su pri kraju
GRADONAČELNIK Trogira Ante Bilić izjavio je da će zbog kašnjenja izgradnje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Lećevica štete na u Splitsko-dalmatinskoj županiji biti veće od 100 milijuna eura te upozorio da su kapaciteti svih odlagališta u županiji pri kraju.
"Ukupna šteta koju trpe jedinice lokalne samouprave zbog nesposobnosti Splitsko-dalmatinske županije i kašnjenja u izgradnji Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Lećevica bit će više od 100 milijuna eura," istaknuo je Bilić na konferenciji za novinare SDP-a u Splitu.
Izgledan je scenarij, kazao je, da cijela županija neće imati gdje odlagati otpad jer su kapaciteti svih aktivnih odlagališta pri kraju.
"Bojim se da nam prijeti 'napuljski scenarij', gdje je smeće ostalo na ulicama", upozorio je Bilić.
Splitsko-dalmatinska županija nema sustav za gospodarenje otpadom iako je prije gotovo 20 godina osnovana županijska komunalna tvrtka Regionalni centar za čisti okoliš Lećevica koji još nije izgrađen. Pritom je 2018. godine taj projekt odobrila Europska unija.
"Samo u zadnjih šest godina potrošeno je više od 50 milijuna eura u Splitsko-dalmatinskoj županiji da bi postojeća odlagališta ostala u funkciji," rekao je Bilić.
Posebno je spomenuo splitsko odlagalište Karepovac gdje su, tvrdi, kapaciteti za prihvat otpada pri kraju.
To je odlagalište, prema ranijim najavama trebalo biti zatvoreno 2024. godine, do kada je bilo najavljivao da će biti završen izgradnja Regionalnog centra Lećevica što se nije dogodilo.
"Morat će se tražiti dodatna rješenja koja će koštati dodatne enormne svote novca, samo da bismo preživjeli do novog roka otvaranja Lećevice, za koji se već sada kalkulira da će biti najranije 2029. iako je po Planu gospodarenja otpadom RH to predviđeno za 2028.", kazao je Bilić.
Gradonačelnica Supetra i članica saborskog Odbora za zaštitu okoliša Ivana Marković je upozorila na problem Grada Supetra koji mora na svojem odlagalištu primati otpad s područja sedam jedinica lokalne samouprave na otoku Braču, što prijeti ugrožavanju zdravlja građana.
"Pozivamo Ministarstvo zaštite okoliša da podigne postotak sufinanciranja aktivnih odlagališta sa 75 posto na 90 posto," rekla je Marković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati