Tri namirnice koje nikada ne bismo smjeli ponovo zagrijavati, prema nutricionistici
SVI VOLIMO uživati u ostacima hrane, ali prema stručnjacima za prehranu, postoji nekoliko vrsta hrane koju biste smjeli jesti samo jednom, a nikada ponovo zagrijavati. Razlog? Potencijalno opasne bakterije i kemijske promjene koje mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Nutricionistica Harini Bala, koja na TikToku dijeli savjete o zdravlju i prehrani, objasnila je dva glavna razloga zbog kojih je bolje izbjegavati ponovno zagrijavanje određenih namirnica.
"Prvo, zagrijavanje hrane može uzrokovati promjene u kemijskim spojevima, što može osloboditi otrovne tvari povezane s problemima poput oštećenja bubrega. S druge strane, kada se hrana ohladi prije ponovnog zagrijavanja, može potaknuti rast tvrdokornih bakterija poput E. coli i Listerije, koje mogu izazvati ozbiljne bolesti", rekla je na TikToku te navela koje tri namirnice ne smijemo ponovo zagrijavati.
Špinat
Špinat je na vrhu liste namirnica koje nikada ne biste smjeli ponovo zagrijavati. Bala objašnjava da špinat sadrži oksalnu kiselinu koja je u sirovom stanju bezopasna. Međutim, kad se špinat zagrije, oksalna kiselina se kristalizira, što može postati toksično. U velikim količinama, ta tvar može povećati rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.
Uz to, špinat sadrži nitrate koji se kad se zagriju, pretvaraju u nitrite. Ove kemikalije povezane su s povećanim rizikom od razvoja tumora u crijevima. Također, špinat može biti idealno mjesto za razvoj bakterije Listerije koja uzrokuje trovanje hranom. Listerija može izazvati simptome poput groznice, glavobolje, ukočenosti vrata, zbunjenosti pa čak i napadaja.
Čaj
Iako mnogi uživaju u čaju, njegovo ponovno zagrijavanje također nosi rizike. Kako tvrdi nutricionistica, ponovno zagrijavanje čaja može napitak učiniti gorčim jer se povećava količina tanina – kiselih tvari koje čaju daju specifičan okus. Osim toga, zagrijavanje može aktivirati bakterije u čaju. Dakle, osim što će vaš čaj biti lošijeg okusa, može postati i potencijalno nesiguran za konzumaciju.
Riža
Prema Harini, najopasnija hrana za ponovno zagrijavanje je riža. Kada se kuhana riža ohladi, može sadržavati bakteriju Bacillus cereus koja je otporna na toplinu. Zbog toga, iako zagrijavanje ne uklanja uvijek bakteriju, ona može ostati prisutna i uzrokovati trovanje hranom. Simptomi uključuju povraćanje, proljev i bolove u trbuhu.
Stručnjaci savjetuju da rižu, ako je planirate jesti idući dan, pohranite u hladnjak unutar dva sata nakon kuhanja, u hermetički zatvorenoj posudi. Ako je ostavite vani, šanse za razvoj Bacillus cereusa drastično rastu.
Poznati slučaj koji je privukao pažnju medija prošle godine bio je smrt 20-godišnjaka iz Belgije koji je preminuo nakon što je pojeo rižoto koji je ostao na stolu pet dana. Prema obdukciji, smrt je nastala uslijed "sindroma pržene riže" – stanja izazvanog bakterijom Bacillus cereus, što može dovesti do zatajenja organa.
Iako ostaci hrane mogu biti zgodni, važno je biti oprezan kada je riječ o ponovnom zagrijavanju. Ako ste već ostavili špinat, rižu ili čaj za kasnije, možda ćete razmisliti o njihovom ponovnom zagrijavanju i rizicima koje to može nositi. Kako biste izbjegli opasnosti, pridržavajte se savjeta nutricionista i uvijek pazite na pravilno skladištenje hrane.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati