Grmoja o Glavašu: Samo debilna zemlja bi osudila svoje generale
PREDSJEDNIK Mosta Nikola Grmoja govorio je na N1 televiziji o novoj predsjednici Vrhovnog suda, presudi protiv Branimira Glavaša za ratne zločine i reformi pravosudnog sustava
"Što se tiče sjednice Odbora za pravosuđe, uvjeren sam da predsjednica Vrhovnog suda konačno dolazi, s obzirom na to da je imala tri odgode. Rekla je da se mora upoznati sa svojom funkcijom, da ima obveza vezanih uz nadzor koji se upravo događao na sudu u Šibeniku, s obzirom na slučaj Drniš i sve ono o čemu smo svjedočili u javnosti", kazao je, govoreći o Mirti Matić, novoj predsjednici Vrhovnog suda.
"Neki su mi čak govorili da ne bih trebao toliko izlaziti u susret"
"Mi smo tu izašli maksimalno u susret, ona je zahtijevala da ta sjednica bude nakon 15. 6. Taj rok je prošao. Nemamo potvrdu, ali mislim da je jasno da se, kada je poziva Hrvatski sabor, a to je resorni odbor, predsjednica Vrhovnog suda treba odazvati", nastavio je.
"Neki su mi čak govorili da ne bih trebao toliko izlaziti u susret, jer onda svatko može, koga god zovemo, reći da taj dan ne može. Mislim da je prioritet da predsjednica Vrhovnog suda podnese izvješće o stanju sudbene vlasti kada je Sabor pozove", naglasio je.
"Mislim da nema važnije obveze od te, s obzirom na to da ju je Hrvatski sabor izabrao i da Hrvatskom saboru podnosi izvješće o stanju sudbene vlasti", objasnio je svoj stav. Smatra da je u Hrvatskoj potrebna temeljita reforma pravosuđa, s naglaskom na stroži zakonodavni okvir kada su u pitanju najteža kaznena djela.
"Praktički nitko više ne govori o ubojstvu u Drnišu"
"Definitivno mislim da trebamo imati puno stroži zakonodavni okvir kada govorimo o najtežim kaznenim djelima. Ali u slučaju Drniš zakazao je i DORH, zakazalo je i hrvatsko pravosuđe, sud u Šibeniku, ali je zakazala i izvršna vlast, koja je odgovorna za zakonodavni okvir i koja ima mogućnost nadzora pravosudnih tijela", istaknuo je.
Osvrnuo se i na nedavno ubojstvo u Drnišu. "Mi ćemo nastaviti upozoravati na loše stanje u hrvatskom pravosuđu. Ono što me jako žalosti jest to da nije previše vremena prošlo od smrti mladića u Drnišu, a praktički nitko više o tome ne govori", napomenuo je.
"Mislim da bez temeljite reforme hrvatskog pravosuđa ne možemo ići naprijed ni kao društvo ni kao država. To je ključ. I naravno, obračun s korupcijom", dodao je.
"Hrvatsko pravosuđe je jedna suluda priča"
Komentirao je presudu protiv Glavaša. "Što se tiče slučaja Glavaš, ja tu imam određene rezerve. Mogu to slobodno tako reći, samo debilna zemlja bi osudila svoje generale, i to generale u obrambenom ratu, ali to je sad već neka druga priča. Zamislimo Izrael ili Ameriku u jednom takvom scenariju, to je nemoguće", naveo je.
Grmoja ne vidi puno pozitivnih aspekata hrvatskog pravosudnog sustava. "Hrvatsko pravosuđe, to je generalno jedna suluda priča u kojoj nema nikakve pravde, u kojoj se presudama ne šalje nikakva poruka. Baš ovaj Odbor za pravosuđe koji smo imali, gotovo 80% napada na policajce završava uvjetnim osudama", upozorio je.
"Dakle, ako mi u takvim slučajevima, kao pravosuđe, kao društvo, ne možemo poslati snažnu poruku počiniteljima, ako ne možemo poslati poruku da ćemo zaštititi one koji provode zakon i koji predstavljaju državu, mi onda nismo država", zaključio je.