Nobilo o doživotnom zatvoru: To se tako ne radi, zakoni se ne mijenjaju vruće glave
ODVJETNIK Anto Nobilo gostovao je u Novom danu, gdje je komentirao ponovljeni izbor ustavnih sudaca, stanje u hrvatskom pravosuđu i najave o uvođenju doživotne kazne zatvora, piše N1info.hr.
Politička trgovina umjesto kvalitete pri izboru sudaca
Uoči ponovljenog izbora ustavnih sudaca, Nobilo smatra da je pozadina cijelog procesa važnija od samog ishoda glasovanja u Saboru. "U pozadini svega je činjenica da trenutno imamo paran broj sudaca, pa stranke procjenjuju da je omjer lijevih i desnih pola-pola. Zato će izbor nova tri suca odrediti tko će imati većinu. To je, međutim, pogubno za položaj Ustavnog suda", rekao je.
Prema njegovim riječima, Ustavni sud mora biti neovisan, a političke stranke ne bi smjele imati svoje suce. "Zato bismo trebali primijeniti novi model - umjesto dogovora o tome koliko koja strana bira sudaca, treba se dogovoriti o kvaliteti i izvrsnosti kandidata", smatra Nobilo.
"Vjerojatno će se HDZ boriti i rukama i nogama da ovako i ostane, međutim smatram da je to pogrešan princip jer u Ustavu nešto takvo nije predviđeno", dodao je. Nobilo također smatra da političari ne bi trebali dobivati mjesta u Ustavnom sudu. "U Ustavni sud trebali bi dolaziti neovisni kandidati", kaže.
Sporost pravosuđa je nedopustiva
Kao najveći problem hrvatskog pravosuđa Nobilo je istaknuo njegovu sporost."Svjedoci smo brojnih predmeta koji se vuku deset i više godina. Vidjeli smo to sada i na slučaju Glavaša. To je nešto apsolutno nedopustivo", kazao je Nobilo.
Na kraju se osvrnuo i na uvođenje kazne doživotnog zatvora, ističući da se zakoni ne bi trebali mijenjati ishitreno. "Kao prvo, tako drastične zakonske promjene ne bi se smjele donositi zbog tekućih dnevno-političkih prilika. Ovo je reakcija na ubojstvo u Drnišu i reakcija političara koji pokušavaju smiriti javnost. To se tako ne radi. Zakoni se ne mijenjaju vruće glave", upozorio je.
"Treba napraviti analizu koliko smo imali presuda na 45 godina zatvora, što je sada maksimalna kazna, kao i provesti savjetovanje sa strukom te tek onda donijeti odluku. Ja sam načelno protiv doživotne kazne jer se time poništava osnovna funkcija kazne, a to je preodgoj", zaključio je Nobilo.