Na Korčuli iskrčeno dva hektara šume. Mještani: Ovo je devastacija
GRAĐANI Korčule upozoravaju na devastaciju šume na području Dubova, gdje je zbog dva odvojena projekta iskrčeno gotovo dva hektara netaknute prirode. Riječ je o izgradnji pretovarne stanice za komunalni otpad i privremenog odlagališta materijala. Aktivisti tvrde da se radi o uništenju vrijednog ekosustava i traže promjenu lokacije, piše HRT.
Područje Dubova nalazi se u samom središtu jednog od najpošumljenijih hrvatskih otoka, a stoljećima se ondje razvijao masiv bogat prirodnim i životinjskim vrstama.
Iskrčena gotovo dva hektara šume
"Tamo su se stvorile takve zajednice i veze da se, kada se napravi nešto poput ovoga na Dubovu, te veze kidaju, a samim time se i cijela zajednica vraća unatrag", naglasio je Milan Vojinović, inženjer šumarstva iz Udruge Adriatica.
Na spornoj lokaciji planira se izgradnja pretovarne stanice, dok je drugi dio predviđen za privremeno odlagalište viška mineralne sirovine iz projekta pristupne ceste za Luku Polačišće. Iz Dubrovačko-neretvanske županije pojašnjavaju o čemu se radi.
"Neće se odlagati smeće, nego samo kamen i zemlja koji će se u vrlo kratkom roku upotrijebiti jer na otoku slijede velike investicije i ta sirovina nam treba", rekao je župan Blaž Pezo.
Gradonačelnik: Bivša vlast je podržala projekt
Grad Korčula je još 2022. od Ministarstva zaštite okoliša dobio zahtjev za očitovanjem o lokaciji pretovarne stanice. Sadašnji gradonačelnik Frano Jeričević smatra da je tada propuštena prilika za reakciju.
"Smatram da je upravo to bio ključan trenutak kada je Grad Korčula mogao tražiti ili da se projekt izmjesti, ili da se traži studija utjecaja na okoliš. Grad Korčula to nije napravio, bivša gradonicačelnica je podržala projekt", naglasio je Jeričević.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković izjavila je kako je za projekt ishođeno rješenje prema kojem daljnja procjena nije potrebna. "Ono što je meni poznato jest da je ishođeno pozitivno rješenje u smislu da nije potrebna daljnja procjena, a pritom je bio izrađen elaborat", rekla je Vučković.
Građani ne odustaju
Planirano je da se izgradnjom pretovarne stanice na Korčuli zatvore dva postojeća odlagališta otpada, a realizacija se očekuje nakon potpisivanja ugovora s odabranim izvođačem. Međutim, građani i dalje traže izmjenu lokacije. "Na Dubovu je registrirano preko 40 biljaka pod raznim kriterijima zaštite i mi ne možemo dopustiti daljnju devastaciju.
Već je napravljena šteta: krčenje šume, zatim nasipavanje terena i betoniranje", istaknula je Mirjana Jeričević iz Inicijative građana otoka Korčule. Aktivisti poručuju da su ustrajni u svojoj odluci i da od borbe za očuvanje Dubova neće odustati do samoga kraja.