Kremlj reagirao na ostavku Starmera
KREMLJ je izjavio da ostavka britanskog premijera Keira Starmera vjerojatno neće dovesti do poboljšanja odnosa između Moskve i Londona.
Na brifingu u Moskvi, glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao je da se Starmer u Rusiji neće pamtiti po bilo kakvim naporima za poboljšanje bilateralnih odnosa. "Postoji mnogo pitanja o tome mogu li se stvari poboljšati nakon njega, ali malo je vjerojatno da će itko na britanskoj političkoj sceni imati stav o našim bilateralnim odnosima koji se značajno razlikuje od stava Keira Starmera", rekao je Peskov.
Govoreći o ukrajinskim napadima na rusku energetsku infrastrukturu, Peskov je rekao da vlasti rade na ublažavanju posljedica i osiguravanju opskrbe gorivom za stanovništvo.
"Promjene su malo vjerojatne"
Njegovi komentari uslijedili su nakon što su vlasti najavile ograničenja prodaje goriva na benzinskim postajama, a opskrba u nekim regijama privremeno je rezervirana za državne službe odgovorne za javnu sigurnost i esencijalne operacije.
Peskov je rekao da vlada koordinira s naftnim tvrtkama i poduzima mjere za rješavanje situacije. Glasnogovornik Kremlja dodao je da u bliskoj budućnosti planiraju razgovore između predsjednika Vladimira Putina i njegovog bjeloruskog kolege Aleksandra Lukašenka, što će biti prilika za raspravu o prijetnjama koje je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uputio Bjelorusiji.
Peskov je Zelenskijeve izjave ocijenio kao miješanje u unutarnje stvari druge države i izjavio da Rusija ne sumnja da je Bjelorusija sposobna zaštititi svoj suverenitet.
Također je potvrdio da su održani kontakti između ruskih i srbijanskih predstavnika u vezi s budućnošću srbijanske naftne tvrtke NIS, u kojoj ruski Gazprom ima udio. Izjavio je da su razgovori bili komercijalne prirode i nije želio otkrivati detalje. Ruski energetski resursi povezani s NIS-om suočavaju se s pritiskom američkih sankcija nametnutih ruskim dioničarima tvrtke.