Američki episkopalci se naglo predomislili po pitanju biskupa-homoseksualaca
OPĆA konvencija Episkopalne crkve u SAD je nakon samo jednog dana promijenila svoj službeni stav o tome treba li ili ne za biskupe birati osobe homoseksualne orijentacije.
Dan ranije su dvije trećine delegata donijele rezoluciju kojom se odbijaju prijedlozi iz tzv. Windsorskog izviješća, koje je donio nadbiskup iz Canterburyja, poglavar Engleske crkve iz koje su potekle sve anglikanske vjerske zajednice u svijetu, uključujući i Episkopalnu crkvu iz SAD.
Windsorsko izviješće predlaže da se Episkopalna crkva u SAD barem na neko vrijeme suzdrži od imenovanja homoseksualaca za biskupe, kako bi se izbijegao raskol s drugim anglikanskim crkvama u svijetu koje, za razliku od tradicionalno liberalnih američkih episkopalaca, imaju daleko konzervativnije stavove o mnogim drugim društvenim pitanjima.
Prijetnje raskolom su se intenzivirale nakon što su američki episkopalci 2003. godine za biskupa izabrali Genea Robinsona, koji je samodeklarirani homoseksualac. Mnogi anglikanci, pogotovo oni u bivšim britanskim kolonijama u zemljama Trećeg svijeta, homoseksualizam drže nespojivim sa svojim vjerskim uvjerenjima. Slično misle i konzervativno nastrojeni pripadnici američkih episkopalaca.
Međutim, episkopalnom crkvom je dominirala liberalna frakcija, a to je potvrđeno izborom Katharine Jefferts Schori za predsjedajućeg biskupa - odnosno poglavara Episkopalne crkve u SAD. 52-godišnja biskupica Nevade se prije tri godine založila za izbor Robinsona i javno se izjasnila da homoseksualnost za nju ne predstavlja nikakav grijeh.
Dosadašnji predsjedajući biskup Frank Griswold je, međutim, delegate upozorio na to da dobro razmisle o tome hoće li njihovi postupci biti shvaćeni kao "neodgovorno zanemarivanje stavova naše anglikanske braće po svijetu".
Sudeći po tekstu nove rezolucije, to je upozorenje barem djelomično shvaćeno. Ona naime obvezuje članove Crkve da prilikom izbora novih biskupa uzme u obzir " ne pristane na izbor biskupa onih čiji način života predstavlja izazov široj crkvi odnosno prijeti raskolom unutar anglikanske zajednice".
Poznavatelji prilika u Episkopalnoj crkvi tvrde da se takva fraza, iako nešto blaža od one predložene u Windsorskom izviješću, može protumačiti kao uvođenje neslužbenog moratorija na izbor biskupa-homoseksualaca.
Katharine Jefferts Schori je indirektno priznala poraz, tvrdeći da je ovo "najbolje što se moglo postići po ovom pitanju", ali da pitanje biskupa-homoseksualaca još "nije zatvoreno".
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati