Vlada olakšava gradnju golf igrališta i kampova, bivša vojarna Borongaj darovana Sveučilištu u Zagrebu
Foto: Hina
VLADA je s današnje sjednice u saborsku proceduru uputila prijedlog izmjenama i dopunama Zakona o šumama kojima se olakšava obavljanje gospodarskih djelatnosti, primjerice gradnja golf igrališta i kampova.
Prema Vladinu prijedlogu, šume i šumska zemljišta, koja se prostornim planom proglase građevinskim područjem, izdvajaju se iz šumsko-gospodarskoga područja Republike Hrvatske danom stupanja na snagu prostornog plana kojim su uključena u građevinsko područje.
Uređuje se i mogućnost gradnje golf igrališta i kampa koji su prostornim planom predviđeni u šumi i šumskom zemljištu s tim da se te površine ne uključuju u građevinsko područje i ostaju u šumskogospodarskom području Republike Hrvatske, a svrha se ostvaruje osnivanjem prava građenja.
Vlada procjenjuje da je danas predloženi model zakonskog uređenja gradnje golf igrališta i kampa u šumi i na šumskom zemljištu u ovom trenutku idealan jer je njime osigurana zaštita šume i šumskog zemljišta uz mogućnost ostvarivanja svrhe predviđene prostornim planom i realizacije investicijskih projekata.
Bivša vojarna Borongaj darovana Sveučilištu u Zagrebu
Vlada je na sjednici donijela odluku o darovanju bivše vojarne Borongaj, u vlasništvu Republike Hrvatske, Sveučilištu u Zagrebu bez naknade. Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je da je suvlasnički dio nekretnine vrijedan više od milijardu kuna. Svrha je izgradnja Znanstveno učilišnog kampusa Borongaj. Ministar znanosti i obrazovanja Željko Jovanović istaknuo je da ovim darivanjem Sveučilište u Zagrebu dobiva sjajnu perspektivu, ali podvlači - sada je sve na Sveučilištu.
"Očekujemo od Sveučilišta u Zagrebu strateški iskorak prema studentskom standardu prema profilaciji gdje, što i kako želi razvijati, da bi bilo funkcionalno integrirano sveučilište, okrenuto prema vrsnim mladim znanstvenicima, da bude istraživačko sveučilište i da bude što prije među 300 najboljih na svijetu".
Jovanović je rekao i da su se ovih dana mogle čuti dezinformacije da cijeli projekt kasni zbog države i da je propalo 400 milijuna eura. "Zahvaljujući državnim činovnicima pomoglo se inertnoj upravi Sveučilišta da bi mogli imati ovakav kampus", istaknuo je ministar.
"Ovo sve govorim iz razloga što projekt Borongaja vrijedi otprilike milijardu eura. Dakle, nema šanse da se projekt Borongaja samo isfinancira iz ove alokacije za obrazovnu infrastrukturu, nego je potrebna intenzivna međuresorna suradnja i intenzivna aktivnost uprave Sveučilišta u Zagrebu kako bi taj projekt zaživio u stvarnosti", kaže Jovanović.
Premijer Zoran Milanović istaknuo je da ovaj cijeli projekt nije sklon gledati kao državnu darovnicu.
"Ovo nisam nikada sklon gledati kao nekakvu državnu darovnicu, kao da smo dali nešto svoje. To je državno i ide državnom javnom sveučilištu. Sve je to naše, jedan smo rod, što bi se reklo", rekao je premijer te istaknuo da je procjena cijelog projekta više od milijardu eura.
"To je ogromno. Pitanje je je li to ostvarivo, baš u tolikom iznosu. To su četiri pelješka mosta. A ukupna alokacija od 250 milijuna eura koju ste vi naveli, samo niste jasno rekli, to je alokacija za kompletno proračunsko razdoblje od sedam godina, ne za ovu godinu, nego za sedam godina, za Hrvatsku u europskim fondovima. To je dosta novaca ali ni blizu dovoljno da se financira jedan milenijski projekt".
Mi ćemo u tome biti itekako aktivni podupiratelji, a ambicije su ogromne, naglasio je Milanović.
"Neka se na to ne gleda kao na nekakvu milostinju ili milodar, to je naprosto način na koji se takvim zemljištima treba raspolagati. Država s time ne radi ništa konkretno. Evo onom tko će to napraviti. Je li to lokalna uprava, neko mjesto na moru, u Slavoniji ili Sveučilište, samo naprijed. Mi smo svoje napravili. Nismo gotovi, još ćemo pomagati, ali sada je centar interesa i aktivnosti na zagrebačkom sveučilištu", zaključio je Milanović.
Bjeliš pozvao ministarstva da pomognu više nego dosad
Rektor Zagrebačkog sveučilišta Aleksa Bjeliš nije skrivao zadovoljstvo nakon današnje odluke Vlade da im daruje bivšu vojarnu na Borongaju u svrhu izgradnje Znanstveno učilišnog kampusa.
Bjeliš je zahvalio Vladi, ali i svima koji su, kako je rekao za Media servis, tome doprinijeli, pritom se ne osvrćući posebno na izjavu resornog ministra Željka Jovanovića koji je na Vladi rekao da se zahvaljujući državnim činovnicima pomoglo inertnoj upravi Sveučilišta.
"Moram zahvaliti mnogima koji su pripremili podloge za tu odluku, među njima prije svega cijeloj mojoj službi u rektoratu i stručnjacima koji su se uključili u različitim fazama", rekao je između ostalog Bjeliš posebno se zahvalivši odvjetničkom uredu Vesne Škare Ožbolt.
"Gospođa Škare Ožbolt je ustrajnim i vrlo intenzivnim radom uspjela skinuti sve moguće zaustave, plombe, itd. na zemljišne knjige. To je bio ogroman posao napravljen u 6 mjeseci tijekom 2012. godine. Zahvaljujem i Gradu Zagrebu i njihovim uredima i moram zahvaliti i crkvenim vlastima budući da su se pojavile neke epizode koje je trebalo brzo rješavati. Konačno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta je također bilo prisutno - morali su dobro definirati razgraničenja tog područja na onaj dio koji će koristiti Ministarstvo i na onaj koji će koristiti Sveučilište", rekao je Bjeliš.
Bjeliš je istaknuo da je od sada na dalje vrlo važno da se taj projekt shvati kao veliki nacionalni prioritet, a pritom se složio s premijerom da je projekt vrlo ambiciozan. Također ističe kako je važno da cijela Vlada, a posebno ministarstva koja su bitna za komunikaciju s europskim fondovima puno više pomognu nego što su to činili do sada.
Na pitanje može li Sveučilište doista biti među 300 najboljih na svijetu, kao što je to naznačio ministar Jovanović, rektor je odgovorio da je to, naravno, ostvarivo, ali da treba povesti brigu o zaustavljanju mladih kadrova koje već treću godinu puštamo da odlaze u inozemstvo.
"Ako to vrlo brzo ne počnemo sanirati i uravnotežiti, nećemo se imati s kim natjecati, nećemo imati snage i potencijale koji će nam dati ikakvu šansu za natjecanje u tako ekskluzivnom klubu. Mi jesmo u tom klubu još uvijek, nadam se da ćemo tu i ostati, ali za to treba jedan veliki nacionalni napor da se pokrenu istraživačke snage", naglasio je Bjeliš.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati