Hodanje unatrag novi je fitness trend, evo što o njemu misli trener
NA DRUŠTVENIM mrežama svakodnevno se pojavljuju novi trendovi. Hodanje unatrag na traci za trčanje jedan je od njih. Nedavno je postao popularan na TikToku i Instagramu, a pojedinci čak tvrde da ova vježba poboljšava ravnotežu i stabilnost. Fitness trener Dino Hrenar otkrio nam je još nekoliko prednosti, ali i rizika.
Hrenar navodi da se prednosti hodanja unatrag ne razlikuju previše od hodanja unaprijed, osim kada se radi o ljudima s ozljedama donjih ekstremiteta zbog prenaprezanja. Ipak, postoji nekoliko benefita.
"Neke prednosti hodanja unatrag mogu biti bolji razvoj ravnoteže i funkcionalne pokretljivosti. Ova se aktivnost preporučuje kako bi se ostvarila ili poboljšala pravilna izvedba hoda", kaže trener u razgovoru za Index.
Također tvrdi da je hodanje općenito jako važno za naše tijelo i jedan je od najpodcjenjenijih oblika aktivnosti današnjice. Hodanje unatrag ne bi preporučio rekreativcima i početnicima, jer od toga neće dobiti puno benefita.
"Hodanje unatrag preporučio bih isključivo osobama kojima je potreban neki oblik terapije, rehabilitacije ili prevencije ozljede, propisane od strane fizioterapeuta", naveo je.
Ova aktivnost može biti odličan način zagrijavanja
Trener objašnjava da je hodanje unatrag zahtjevniji oblik hodanja jer nemamo dobru vidnu sliku gdje stajemo. Ako smo početnici, Hrenar preporučuje da započnemo na ravnoj traci bez podizanja nagiba, lagano se pridržavajući za rukohvate trake za trčanje. Kako napredujemo, možemo povećavati brzinu i nagib.
"Rizik koji se može javiti tijekom hodanja unatrag je gubitak ravnoteže, što može dovesti do nesretnog pada i nekih lakših ili težih ozljeda. Osim toga, ako osoba već ima problema s koljenima ili kukovima, postoji rizik da se ozljede pogoršaju s obzirom na to da je sila djelovanja na koljena i kukove tijekom hodanja unatrag veća", spomenuo je.
Međutim, tvrdi da ova aktivnost može biti priprema tijela za glavni dio treninga.
"Hodanje unatrag može biti oblik zagrijavanja u trajanju od pet do deset minuta, ali ako je riječ o nekoj vrsti rehabilitacije ili terapije, onda se radi po preporuci stručnjaka", zaključio je Dino Hrenar.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati